-0.9 C
Lutsk
П’ятниця, 1 Грудень, 2023
Всі новини Публікації

Смоленська ікона Божої Матері – “Одигітрія”

Смоленська ікона Божої Матері, іменована “Одигітрія”, що означає

odigitriyasmolenskaya_258x320“Путеводительниця”, за церковним переданням, була написана святим євангелистом Лукою під час земного життя Пресвятої Богородиці. Одігитрія (грец. Οδηγήτρια ) в перекладі означає  та, що вказує дорогу,Провідниця.  Христос в Евангелії говорить про Себе: «Я є дорога. Я шлях, і істина, і життя» (Ін 14:6),а Богородиця Та, хто  вказує нам цю дорогу і допомагає нею йти.
Святитель Димитрій Ростовський припускає, що цей образ був написаний на прохання антіохійського правителя Феофіла. З Антіохії святиня була перенесена до Єрусалиму, а звідти імператриця Євдокія, жінка імператора Аркадія, передала її до Константинополя Пульхерії, сестрі імператора, яка поставила святу ікону у Влахернському храмі.
Візантійський імператор Костянтин IХ Мономах (1042 – 1054 рр.), видаючи в 1046 році свою дочку Анну за князя Всеволода Ярославовича, сина Ярослава Мудрого, благословив її в дорогу цією іконою. Після смерті князя Всеволода ікона перейшла до його сина Володимира Мономаха, який переніс її на початку ХII ст. в Смоленську соборну церкву на честь Успіння Пресвятої Богородиці. З того часу ікона отримала назву Одигітрія Смоленська.
Церковне передання приписує іконі допомогу в спасінні міста в 1238 р. від татарського нашестя. За голосом від ікони самовідданий православний воїн Меркурій вночі проник в намет Батия і перебив велику кількість ворогів, у тому числі і їх сильного воїна. Прийнявши в битві мученицьку смерть, він був причислений Церквою до лику святих.
У ХIV ст. Смоленськ знаходився у володінні Литовських князів. Дочка князя Вітовта Софія була видана заміж за великого князя Московського Василія Дмитрієвича (1398 – 1425 рр.). У 1398 р. вона привезла з собою до Москви Смоленську ікону Божої Матері. Святий образ встановили в Благовіщенському соборі Кремля, праворуч від царських врат. У 1456 р., на прохання жителів Смоленську на чолі з єпископом Мисаїлом, ікона була урочисто з хресним ходом повернена до Смоленська, а в Москві залишилися дві її копії. Одна була поставлена в Благовіщенському соборі, а інша в 1524 році в Новодівичому монастирі, заснованому в пам’ять повернення Смоленську Росії. Монастир був влаштований на Дівочому полі, де “з сльозами” москвичі відпускали святу ікону до Смоленська.
У 1602 році з чудотворної ікони був написаний точний список (у 1666 році разом із стародавньою іконою новий список возили до Москви для відновлення), який помістили у вежі Смоленського укріплення, над Дніпровськими комірами, під спеціально влаштованим шатром. Пізніше, в 1727 році, там була влаштована дерев’яна церква, а в 1802 – кам’яна.
Новий список сприйняв благодатну силу стародавнього образу, і, коли російські війська 5 серпня 1812 року залишали Смоленськ, ікону узяли з собою для охорони від ворога. Напередодні Бородинської битви цей образ носили по табору, щоб укріпити і підбадьорити воїнів до великого подвигу.
Після перемоги над ворогом ікона Одигітрії була повернена до Смоленська.
Святкування на честь цього чудотворного образу 28 липня було встановлене в 1525 році в пам’ять повернення Смоленська.
Свята ікона Божої Матері Одигітрії – одна з головних святинь Православної Церкви. Віруючі отримували і отримують від неї благодатну допомогу. Божа Матір через Свій святий образ заступає і підкріплює нас, направляючи до спасіння.

 

Коли ХIV столітті Смоленськ знаходився у історичному володінні Великого Князівства Литовського та не був окупований московітами, донька князя Вітовта Софія була видана заміж за великого князя Московського Василя Дмитровича (1398-1425). У 1398 році вона привезла з собою до Москви Смоленську ікону Божої Матері. Святий образ встановили у Благовіщенському соборі Кремля, по праву сторону від царської брами. У 1456 році, на прохання жителів Смоленська на чолі з єпископом Мисаїлом, ікона була урочисто з хресним ходом повернена до Смоленська, а в Москві залишилися дві її копії.

icon_bogorodiza_3121Молитви-звернення до Смоленської ікони Богородиці оберігають воїнів, мандрівників та рятівників. Богородиця зміцнює у намірах грішників, що вирішили відмовитися від ганебних звичок, проявляє до них Милість і спрямовує на праведний шлях. До Смоленської Одигітрії також звертаються у скрутних ситуаціях, прохають про захист від хвороб, напастей і зла.

Свята ікона Божої Матері Одигітрія – одна з головних святинь Руського Православ’я. Віруючі отримували і отримують від неї рясну благодатну допомогу. Матір Божа через Свій святий образ заступає і підкріплює нас, скеровуючи до спасіння, і ми кличемо до Неї: «Ти вірним людям – Всеблага Одигітрія, Ти – Смоленська Похвала і всієї землі Руської – утвердження! Радуйся, Одигітрія, християн спасіння!»

Вас може зацікавити

31 липня 2021 року – календар з повчанням

Редактор Головний

У день Навечір’я Різдва Христового єпископ Афанасій звершив Божественну літургію у Свято-Покровському храмі Луцька

Редактор Головний

У Волинській духовній семінарії пройшов фестиваль православної молоді Стрітенняfest-2023

Редактор Головний