16 C
Lutsk
Субота, 27 Липень, 2024

Хресто-Воздвиженський Чарторийський чоловiчий монастир

prvadmin

Рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 11 червня 1997 року (журнал №29), згідно рапорту архієпископа Ніфонта відкритий Свято-Хрестовоздвиженський чоловічий монастир, намісник якого – архімандрит Володимир (Гапонюк).

архімандрит Володимир (Гапонюк)
архімандрит Володимир (Гапонюк)

У грудні 1997 р. рішенням Волинської облдержадміністрації Хрестовоздвиженський собор – пам’ятник архітектури XVIII ст. – в аварійному напівзруйнованому стані, без куполів і покрівлі переданий чернечій громаді.

25 вересня 2007 р. Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир звершив освячення відбудованого собору. Станом на 1 січня 2020 року в обителі проживало: 17 насельників, в тому числі: 2 архімандрити, 2 ігумени, 3 ієромонахи, 3 ієродиякони і 3 монаха і 4 послушника. В монастирі діє Свято-Успенський приходський храм, де щоденно звершується Богослужіння.

 

 

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

У с. Старий Чарторийськ (колишній Маневицький район) на мальовничому пагорбі над річкою Стир розташований монастир, оточений звідусіль лісами. Головну будівлю монастиря – Хрестовоздвиженський собор – добре видно з автотраси.

Перші історичні згадки про Старий Чарторийськ сягають XII ст. В містечку мешкало біля 10 тисяч жителів, які були православними. Це велике місто належало православному князю Інгвару Ярославовичу Чарторийському, як і міста Луцьк та Дорогобуж. В XIII ст. Чарторийськ був оборонним містом. Під час нашестя Батия його зруйнували, але князі Чарторийські швидко відбудували місто.

У XIV ст. Чарторийськ, як і інші Волинські міста, увійшов до складу Великого Князівства Литовського і знаходився у васальній залежності від Вільно. Князі Чарторийські, одні з найбільш багатих і славетних родів Волині, відіграли значну роль у житті регіону і держави. У 1570-71 рр. першим воєводою Волинським стає князь Олександр, який залишив родовий маєток і переселився до Луцька. З цих пір володарі міста живуть у Луцьку, а Чарторийськ приходить у занепад.

У 1601 році місто купив князь Паць, а пізніше воно перейшло до Ліщинських. З Ліщинським пов’язана побудова першого католицького костелу, так як воєвода Андрій Ліщинський одружився з Ганною, дочкою Самуїла, князя Корецького. Після смерті в 1639 році улюбленої дружини воєвода Андрій, будучи протестантом, побудував костел домініканців, де наказав поховати за католицьким обрядом княгиню.

В інших історичних джерелах з’являється згадка про храм, який започаткували біля свого замку ще князі Чарторийські, вівтар його звернений на схід, храм має вигляд хреста, з двома нефами і кількома куполами (саме таку архітектуру має сучасний Хрестовоздвиженський собор). Подальша доля цього храму пов’язана з домініканськими монахами, які переїхали з містечка Колки. У 1720 р. у монастирські побудови входили: костел, капличка-стовп, два двоповерхові житлові корпуси, школа, лікарня, водяний млин в с. Козлиничі на р. Стир і фільварок.

У першій половині XIX ст. монастир перестав існувати. Храм функціонував як приходський костел. Після 1914 року православних храмів в Чарторийську не залишилось і православні віруючі використовували костел як приходський храм, хоча він був дуже пошкоджений. У 1921 році, під час реформи грошей, місцевий священик викупив у власниці с. Осниця дерев’яну Свято-Успенську церкву, яку за одну ніч по річці Стир переправили на гору і поставили поряд із костелом.

Православні залишили костел і перейшли до церкви, а костел до 1939 року знову зайняли католики. З приходом радянської влади Свято-Успенську церкву було закрито і православні звершували Богослужіння у Хрестовоздвиженському соборі до 1951 року. З початком колективізації собор перетворили на зерносховище, а віруючим повернули Свято-Успенську церкву. З 1975 року храм не виконував ніяких функцій і прийшов у занепад.  В  такому стані він був переданий  Волинською облдержадміністрацією чернечій громаді. В 2001 р. була зроблена покрівля собору і поставлені великі освячені хрести на куполи, які далеко з автотраси свідчать про те, що монастир функціонує і в ньому безперестанно звершується молитва.

У 2007 році Свято-Хрестовоздвиженський чоловічий монастир відзначав свій перший ювілей – 10-річчя з дня заснування обителі. З нагоди ювілею намісник і братія Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври подарували для монастиря ковчег з часточками мощів святих угодників Києво-Печерських. У зв’язку з цим з 24 по 28 червня у Волинській єпархії відбувся піший хресний хід від Свято-Покровського храму м. Луцька до с. Старий Чарторийськ, під час якого був перенесений ковчег зі святими мощами (всіх 120 часточок) у Свято-Хрестовоздвиженський монастир.

Ще однією визначною подією, приуроченою до ювілею, був приїзд 25 вересня 2007 р. Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира у с. Старий Чарторийськ. У співслужінні митрополита Ніфонта, архієпископа Симеона Вінницького, єпископа Никодима Володимир-Волинського, Блаженніший освятив новий престол та відреставрований Хрестовоздвиженський собор. Він звершив Божественну Літургію і виголосив проповідь. Братії монастиря Предстоятель подарував ікону Божої Матері і дав своє першосвятительське благословення на подальший благоустрій та розвиток монастирського життя.

На даний час архітектурний ансамбль монастиря включає в себе: Хрестовоздвиженський собор, капличку-стовп (XVIII ст.) перед центральним входом собору, Свято-Успенську приходську церкву і два церковних будинки. Збудовано надбрамний Свято-Троїцький храм, а у 2012 році було освячено трапезний храм на честь святих Новомучеників і Сповідників землі Руської.

У 2017 році в присутності великої кількості вірян та священнослужителів УПЦ, відбулося освячення другого престолу Свято-Хрестовоздвиженського монастиря. Освячення престолу на честь прп. Сергія Радонезького звершив митрополит Тернопільський і Кременецький Сергій. У цю урочисту мить в храмі молилося близько тридцяти священнослужителі з різних єпархій Української Православної Церкви.

10 серпня  2017 року керуючий Волинською єпархією єпископ Волинський і Луцький Нафанаїл  освятив третій престол у Свято-Хрестовоздвиженському храмі на честь прп. Онуфрія Великого.

Адреса: с. Старий Чарторийськ Камінь-Каширський р-н Волинська обл., 44636 УКРАЇНА,

Контакти: (03376) 9-51-48

                     097 961 32 17