10.1 C
Lutsk
Середа, 24 Квітень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

Успіння Пресвятої Богородиці, або Чому православні християни святкують смерть і радіють при цьому?

Дійсно, 28 серпня за новим стилем Церква святкує велике двунадесяте свято Успіння Пресвятої Богородиці. Успіння в смисловому перекладі з церковнослов’янської мови позначає «смерть, легка, як сон» або, власне кажучи, «засинання, сон». 

Чому ж православні християни святкують смерть своєї найбільшої Святої – Діви Марії і радіють при цьому?

Тому що насправді не смерть ми святкуємо, але перемогу Христа над смертю. І в цьому сенсі Успіння Пресвятої Богородиці – це продовження Воскресіння Христового – продовження Великодня. Спочатку Христос Воскрес. Як співається в тропарі Великодня «Христос воскрес з мертвих, смертю смерть поправ і сущим у гробах життя дарував». Спаситель воскрес і тим самим переміг пекло, диявола і смерть. І всім нам – і живим, і покійним – дарував життя. Ми духовно воскресаємо у Христі, а покійні воскреснуть і тілесно перед Другим пришестям Христовим. Тому смерть – це тимчасове явище. Вона не назавжди. Розлука душі і тіла, а також розлука з нашими близькими покійними не вічна. Смерть буде зовсім скасована. І покійний воскресне з мертвих, як людина, яка заснула, прокинеться від сну. Ось звідки слово успіння!

І Пресвята Богородиця, так би мовити, – перша Небесна пташка, перша ластівка з людей. Але її смерть є возз’єднанням з улюбленим сином-Господом, який чекає її по той бік гробу і сприймає душу Пречистої, немов немовля люблячий батько. Успіння Пресвятої Богородиці – це приклад всім нам. І нас чекає така ж райська блаженна кончина, якщо ми тут, на землі, будемо прагнути до Господа і захочемо, щоб Він став центром нашого життя.

У тропарі Успіння Пресвятої Богородиці це ж і сказано: «У різдві дівицтво зберегла єси, в успінні світу не залишила єси, Богородице, преставилася єси до життя, Мати Життя, і молитвами Твоїми позбаляючи від смерті душі наші». Ми читаємо, що Діва Марія  не померла, але перейшла в життя вічне. Тому і в чині поховання православних християн так багато співається про життя нескінченне…

І ще одна прекрасна подія трапилася після Успіння Пресвятої Богородиці. Вона з’явилася апостолам і сказала: «Радійте! Я з вами в усі дні». А в житії блаженного Андрія Юродивого описується його захоплення в рай. Там святий захотів побачити Діву Марію, але Ангел сказав, що Вона постійно перебуває серед вірних на землі, допомагаючи їм, оберігаючи своїх вірних чад. І це, звичайно, для нас велика радість мати таку Велику Матір-Заступницю. Аби ми не забували молитися їй, а вона завжди прийде до нас на допомогу.

Виходячи з вищесказаного, Воскресіння Христове та Успіння Пресвятої Богородиці – це одна симфонія любові Бога до занепалого людства, якому Він – Всемилостивий Творець – відкриває дорогу в Небеса. Однією з перших в них увійшла Пресвята Богородиця. І за нею можемо туди увійти і всі ми: в ці вічні радість і Блаженство – у вічний Великдень…

Пресвята Богородице, спаси нас!

Ієрей Андрій Чиженко

Джерело 

Вас може зацікавити

ГРЯДЕ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ. ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДГОТУВАТИСЯ ДО НЬОГО?

Редактор Головний

Архієпископ Нафанаїл очолив святкування з нагоди престольного свята храму на честь Різдва Христового м. Горохів

Редактор Головний

У четверту неділю Великого посту Архіпастир очолив Божественну літургію в храмі Волинської духовної семінарії

Редактор Головний