1.1 C
Lutsk
Вівторок, 30 Листопад, 2021
Основи православ'я

Успіння Пресвятої Богородиці, або Чому православні християни святкують смерть і радіють при цьому?

Дійсно, 28 серпня за новим стилем Церква святкує велике двунадесяте свято Успіння Пресвятої Богородиці. Успіння в смисловому перекладі з церковнослов’янської мови позначає «смерть, легка, як сон» або, власне кажучи, «засинання, сон». 

Чому ж православні християни святкують смерть своєї найбільшої Святої – Діви Марії і радіють при цьому?

Тому що насправді не смерть ми святкуємо, але перемогу Христа над смертю. І в цьому сенсі Успіння Пресвятої Богородиці – це продовження Воскресіння Христового – продовження Великодня. Спочатку Христос Воскрес. Як співається в тропарі Великодня «Христос воскрес з мертвих, смертю смерть поправ і сущим у гробах життя дарував». Спаситель воскрес і тим самим переміг пекло, диявола і смерть. І всім нам – і живим, і покійним – дарував життя. Ми духовно воскресаємо у Христі, а покійні воскреснуть і тілесно перед Другим пришестям Христовим. Тому смерть – це тимчасове явище. Вона не назавжди. Розлука душі і тіла, а також розлука з нашими близькими покійними не вічна. Смерть буде зовсім скасована. І покійний воскресне з мертвих, як людина, яка заснула, прокинеться від сну. Ось звідки слово успіння!

І Пресвята Богородиця, так би мовити, – перша Небесна пташка, перша ластівка з людей. Але її смерть є возз’єднанням з улюбленим сином-Господом, який чекає її по той бік гробу і сприймає душу Пречистої, немов немовля люблячий батько. Успіння Пресвятої Богородиці – це приклад всім нам. І нас чекає така ж райська блаженна кончина, якщо ми тут, на землі, будемо прагнути до Господа і захочемо, щоб Він став центром нашого життя.

У тропарі Успіння Пресвятої Богородиці це ж і сказано: «У різдві дівицтво зберегла єси, в успінні світу не залишила єси, Богородице, преставилася єси до життя, Мати Життя, і молитвами Твоїми позбаляючи від смерті душі наші». Ми читаємо, що Діва Марія  не померла, але перейшла в життя вічне. Тому і в чині поховання православних християн так багато співається про життя нескінченне…

І ще одна прекрасна подія трапилася після Успіння Пресвятої Богородиці. Вона з’явилася апостолам і сказала: «Радійте! Я з вами в усі дні». А в житії блаженного Андрія Юродивого описується його захоплення в рай. Там святий захотів побачити Діву Марію, але Ангел сказав, що Вона постійно перебуває серед вірних на землі, допомагаючи їм, оберігаючи своїх вірних чад. І це, звичайно, для нас велика радість мати таку Велику Матір-Заступницю. Аби ми не забували молитися їй, а вона завжди прийде до нас на допомогу.

Виходячи з вищесказаного, Воскресіння Христове та Успіння Пресвятої Богородиці – це одна симфонія любові Бога до занепалого людства, якому Він – Всемилостивий Творець – відкриває дорогу в Небеса. Однією з перших в них увійшла Пресвята Богородиця. І за нею можемо туди увійти і всі ми: в ці вічні радість і Блаженство – у вічний Великдень…

Пресвята Богородице, спаси нас!

Ієрей Андрій Чиженко

Джерело 

Вас може зацікавити

ГРЯДЕ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ. ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДГОТУВАТИСЯ ДО НЬОГО?

Редактор Головний

Чи можна сучасній людині казати неправду?

Редактор Головний

Деканонізована свята – преподобна Анна Кашинська

Редактор Головний