23.2 C
Lutsk
Неділя, 16 Червень, 2024
Основи православ'я Публікації Творіння святих отців

свт. Миколай Сербський, настанови людині, що не бачить себе: про пристрасті

Люди вказали тобі на твою ганебну пристрасть, але ти не повірив. Чому не повірив? Хіба не знаєш, що потворність нашого обличчя збоку видно краще? Око бачить все навколо себе, а себе не бачить. Іншим наше обличчя видно без дзеркала, а нам тільки в дзеркалі. Наше дзеркало — Христос. Подивися на Христа, вдивися в Нього, немов у дзеркало, і задумайся: став би Він робити те, що робиш ти? Звичайно, ні. Дзеркало дало б тобі негативну відповідь, тобто воно показало б твоє душевне каліцтво.

П’яна людина завжди доводить, що вона твереза і знає, що говорить. Той, хто хвалиться, не усвідомлює, що вихваляється, і ображається, коли йому говорять: не хвались! Не випадково сказано, що пристрасть сліпа. Воістину, це сліпа сила, яка тягне людину в прірву.

Потрібно побачити й визнати свою пристрасть, говорять моралісти. Але хіба цього досить? Поки людина не почне боятися й не зненавидить свою пристрасть, як тілесну хворобу, не зможе зцілитися. Нехай кожен уявить свою пристрасть подібно до тілесної хвороби. Це важливо для зцілення. Наприклад, славолюбство як запалення легенів, блуд як рак, упертість як туберкульоз, заздрість як холеру, пияцтво як тиф, ненажерливість як віспу, марнославство як ревматизм, гордість як параліч. Тоді, можливо, людина вигукне, як колись пророк Ісайя: Від підошви ноги до тімені голови немає в нього здорового місця: виразки, плями, рани, що гнояться, неочищені і не обв’язані й не зм’якшені єлеєм (Іс. 1: 6). Або як апостол: Бідна я людина! Хто визволить мене від цього тіла смерті? Позбавить, і вилікує, і помилує тільки Той, Хто один взяв на Себе наші немочі й поніс хвороби (Мт. 8: 17).

Подивися й ти на Нього, як у дзеркало, щоб побачити свої рани, доторкнися до Нього, щоб зцілив тебе, поклонися Йому — Богові, щоб відкрив тобі Свої вічні таємниці.

Вас може зацікавити

Багато хто каже, що віри достатньо для спасіння, чи праві вони?

Редактор Головний

Для чого св. Церква встановила почитати дні пам’яті святих. Повчання на передсвято Різдва Христового

Редактор Головний

Яким повинне бути життя християнського подружжя

Редактор Головний