12.4 C
Lutsk
Четвер, 28 Березень, 2024
Творіння святих отців

Про значення Літургії!

Коли ми говоримо, що літургія – це спомин земного життя Христа Спасителя, то ми зовсім не маємо на увазі, що літургія – інсценування Євангеліє. Літургія – це можливість для людини посередництвом священних символів самому стати учасником біблійських подій, внутрішньо пережити Голгофську Жертву як Жертву, звершену особисто для неї, а Воскресіння Христа – як воскресіння своєї душі.

Архімандрит Рафаїл (Карелін) (XX століття).


Літургія є вечерею, трапезою любові Божої до роду людського. Біля Ангця Божого всі збираються на дискосі – живі та мертві, святі та грішні, Церква, що торжествує та воює.

Літургія – жертва вдячна, хвалебна і просительна. Велика літургія! На ній згадується все життя не якої-небудь великої людини, а Бога, що воплотився, постраждав та помер за нас, який воскрес та вознісся і паки грядущий судити світу всьому!

Це служіння Господу Богу таємниче та досконале. У ньому беруть участь не одні земні священно- і церковнослужителі та миряни, але і небесні чини ангельські та всі святі Божі угодники, що живуть на небесах, та приймають від неї користь і померлі.

Користь Літургії є незмірною не тільки для всієї Церкви Православної, але і для всієї землі, для всіх людей всяких вір та сповідувань, або жертва Безкровна та молитви приносяться Господу за всю землю: через звершення Літургії Господь довготерпить всьому світу та милує весь світ.

Усі любимо життя. Але в нас немає істинного життя без джерела життя Іісуса Христа. Літургія є скарбницею, джерелом істинного життя, тому що у ній Сам Господь. Владика життя дає Себе Самого у їжу та пиття віруючим у Нього та в надлишку дає життя причасникам Своїм.

Під час Богослужіння, під час звершення всіх таїнств та молитвослів’їв будь довірливим, як дитина у ставленні до своїх батьків… Усю печаль поклади на Господа, а сам будь повністю безпечальним.

Праведний Іоанн Кронштадтський (1829-1908).


Про літургії святого Іакова: вони їм введені у користування та священнодійством була завчена на пам’ять. І образ звершення всіх таїнств передавався з пам’яті та пам’ять. Робилося це спеціально, щоб позбавити Святі таїнства від знущань язичницьких. Літургії складали та передавали й інші апостоли. Але всі вони подібні загалом; особлива та частина, яка містить у собі образ приношення жертви та освячення, навіть буквально у всіх однакова. У всіх співається “Достойно и праведно есть поклонятися Отцу” та ін.; “Свят, Свят, Свят” та ін.; “Тебе поем, Тебе благословим” та інше. А тут звершується Таїнство. Потім літургія святого Іакова була записана. Святий Василій Великий скоротив її. А святий Златоуст ще підкоротив. Різниці суттєвої немає.

Святитель Феофан, Затворник Вишенський (1815-1894).


Людина не розуміє, не усвідомлює, якою дорогоцінністю вона володіє. Не усвідомлює до тих пір, поки це щастя не віднімається від неї. На жаль. Людині властиво не цінувати того, що вона отримує від праці; не цінує вона сонця, не цінує вона повітря, яким дихає…

Так і Божественна літургія: звершується вона щоденно; людина має можливість щодня бувати у церкві і не ходить, а якщо ходить, часто стоїть неуважно, розсіяно, вносячи з собою життєві турботи та клопоти. Чому ж це так? Так від того, що не задумується вона, що таке літургія, не розуміє всієї глибини, всієї важливості служби, яка звершується перед його очима. Між тим зі всіх чудес найбільш величне, неосяжне, предивне чудо є Божественна літургія, Євхаристія. Заради Божественних Таїн сонце на небі світить вдень, і місяць вночі, в зірки небесні тихе своє світло посилають, і земля дає плід свій; хліб, який ми споживаємо, це крихти від трапези Господньої.

Поки у храмах лежить Пречисте Тіло, поки поклоняються Йому люди, не страшні нам ніякі біди, ніякі негаразди не страшні. Не страшна смерть, тому що, дивлячись на лежачого Іісуса Христа, ми  надіємося на визволення. Господь, який дає нам Самого Себе, не може не почути нас, коли ми до Нього звертаємося у момент появи Його на святому престолі.

Священномученик Серафим (Звездинський), єпископ Дмитрівський (1883 бл. 1937).

Переклад з рос. Любові Максимчук 

Джерело 

Вас може зацікавити

Святитель Ігнатій Брянчанинов про значення Євхаристії у спасінні людини

Редактор Головний

Прп. Паїсій Святогорець – про те, чому люди не знаходять спокою і постійно кудись мчать

Редактор Головний

4 лютого – Апостола Тимофія

Редактор Головний