16.6 C
Lutsk
Субота, 27 Липень, 2024
Проповіді

Проповідь у день пам’яті апостола Іуди

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа.

Сьогодні, 2 липня за новим стилем, Свята Православна Церква вшановує пам’ять святого апостола Іуди, брата Господнього по плоті.

Апостол Іуда походив з роду царя Давида і був сином праведного Йосифа Обручника від його першої дружини.

У своєму Євангелії святий апостол Іоан Богослов пише: “Ни братья бо Его вероваху в Него” (Ін.7,5). Святитель Феофілакт, архієпископ Болгарський, пояснює ці слова так: на початку земного служіння Господа Іісуса Христа сини Йосипа, у тому числі й Іуда, не вірили в Його Божественну сутність.

За переказами, коли праведний Йосип Обручник, повернувшись з Єгипту, став ділити свою землю у спадщину синам, він побажав виділити частину і Христу Спасителю, як своєму синові, хоч і не по плоті, а народженому від Пречистої Діви Марії. Брати стали проти цього, і лише старший з них, Яків, погодився розділити з Христом свою частину землі і за це був названий братом Господнім. Пізніше брати увірували в Христа, як в очікуваного Месію, а особливо Іуда, який усім серцем звернувся до Нього і став одним з найближчих 12-ти учнів. Але, згадуючи свій гріх, апостол Іуда вважав себе недостойним називатися братом Божим.

Після Вознесіння Христа апостол Іуда пішов на проповідь Євангелія. Він поширював віру в Господа спочатку в Іудеї, Галілеї, Самарії і Ідумеї, а потім – у країнах Аравії, Сирії і Месопотамії. Тут він завершив те, що не було закінчено його попередником, апостолом з числа 70-ти, Фадеєм.

Зберігся переказ, що святий апостол Іуда ходив з проповіддю в Персію і звідти написав своє Соборне Послання.

Це коротке послання, що читається за Літургією в день його пам’яті, містить не тільки думки повчального характеру, а й частини догматичного вчення про Тайну Святої Трійці, про втілення Іісуса Христа, про відмінність ангелів добрих і злих і про Страшний Суд. Крім того апостол говорить про те, що недостатньо бути просто наверненими до християнства з язичництва, але при цьому необхідно бути істинними, люблячими, роблячи у вірі добрі справи пристойні християнину, які гідні порятунку.

Коли апостол Іуда писав своє послання, як втім і всі інші апостоли, він застерігав християн від скверни і нечистоти, тим самим виявляючи любов і турботу до всякої людини. Як говорилося в сьогоднішньому євангельському читанні: хто любить Мене, той дотримується слова Мого; і Отець мій полюбить його (Іп. 14. Ст.23)

Святий апостол Іуда прийняв мученицьку смерть близько 80-го року у Вірменії, у місті Араті. Він був розіп’ятий на хресті і пронизаний стрілами.

Вшановуючи пам’ять апостола Іуди, ми повинні повчатись правді та істині Божій, котру розповсюджували усі святі апостоли і котра є запорукою нашого спасіння. Амінь.

Прот. Афанасій Лейба 

(Рожищенський благочинний округ) 

Вас може зацікавити

Проповідь у день Різдва чесного славного Пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна

Редактор Головний

Немає безвихідних ситуацій – Божа Матір завжди допоможе знайти вихід, – Предстоятель

Редактор Головний

Проповідь у день пам’яті пророка Іллі

Редактор Головний