19 C
Lutsk
Четвер, 2 Травень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

ПРО ХРЕСТ ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ХРИСТИЯН

У третю неділю Святої Чотиридесятниці, яка іменується Хрестопоклонна, на Всенічній у центр храмів виноситься Хрест, якому протягом тижня поклоняються віруючі.

Деяким людям здається, що християни віддають шану Хресту як знаряддю страти. Однак це поверхневий погляд далеких від Церкви людей.

Що ж значить Хрест у християнстві?

Християнський Хрест має кілька значень.

  • Хрест – це дійсно знаряддя страти. Однак страчено було на ньому не звичайну людину, а Господа нашого Ісуса Христа, Який сприйняв таку смерть заради спокутування гріхів людства.
  • В іншому значенні Хрест – це знамення перемоги Христа над пеклом і смертю.
  • Иакож Хрест – це хресний подвиг Спасителя, який є символом жертовної любові всеблагого Бога до занепалих людей.

Однак всі вони зводяться до одного – це головний символ християнства.

Православні християни поклоняються хресту не як символу смерті, а як символу вічного життя – Хресту Животворчому. Бо Христос, підданий на хресті болісній страті, своїми стражданнями спокутував нас від гріха прабатьків й дарував нам вічне життя.

На Хресті відбулася не трагедія, а тріумф життя, перемога над смертю.

На Хресті ми бачимо Бога розп’ятим. Але в Розп’ятті таємниче перебуває Саме Життя, подібно до того, як в пшеничному зерні таїться багато колосся. Тому Хрест Господній шанується християнами як «Живоносне древо», тобто дерево, що дає життя. Без Розп’яття не було б Воскресіння Христового, і тому Хрест зі знаряддя страти обернувся у святиню, в якій діє Благодать Божа.

Хрест Христовий для християн є всепереможною духовною зброєю, підставою й осередком церковного життя та символ сповідання віри.

Кого зображують біля Хреста Господнього?

Православні іконописці зображують біля Хреста тих, хто невідступно супроводжував Господа під час Його Хресних мук: Божу Матір й апостола Іоанна Богослова – улюбленого учня Спасителя.

Втім, крім Богородиці й учня Господа у підніжжі Хреста зображується те, що нагадує нам про смерть. Це череп нашого праотця Адама. І він, дійсно, символізує смерть, що увійшла у світ через гріхопадіння прабатьків Адама і Єви.

Згідно з переказами, Адам був похований на пагорбі в околицях Єрусалиму. Божим промислом, багатьма століттями пізніше саме на тому місці, де був похований перший чоловік, розіп’яли Христа. Хрест Христовий був встановлений якраз над могилою Адама. Чесна Кров Господня, що пролилася на землю під час розп’яття, досягла останків прародителя й таким чином омила первородний гріх та звільнила від рабства гріха його нащадків.

Прообрази Хреста Господнього у Старому Завіті

🔹 Мідний Змій, створений Мойсеєм і повішений на знамення у таборі юдеїв, яких кусали змії, на покарання від Бога за втрату віри та ремствування. Кожен, укушений змією, глянувши на мідного змія, не вмирав (Числ.21:4–9).

🔹 Благословення Яковом синів і онуків, сталося покладанням рук на голови синів, що стояли навпроти батька: Єфрема, який стояв ліворуч, і Манасії, що стояв праворуч. Замість того, щоб простягнути руки і благословити правою рукою Манасію, а лівою — Єфрема, він схрестив руки і благословив правою рукою Єфрема, а лівою — Манасію, чим молодшому передавав першість. Цим благословенням праотець Яків дав зрозуміти, що настане час, коли люди будуть отримувати благословення Боже не за старшинством або походженням (не маючи гідних якостей для цього), а за своїми чеснотами (Бут.48:13–15).

🔹 Хрест, зображений Мойсеєм під час переходу через Чермне море. Зобразивши хрест, Мойсей розділив море і при переході, так само, накресливши Хрест, зімкнув. Для юдеїв перехід через Червоне море був втечею і порятунком від військ фараона, потоплених у морі (Вих.14).

🔹 Перетворення гіркої води на солодку шляхом занурення дерева у води Мерри на шляху юдейського народу з Єгипту до Синаю, було прообразом дерева Хреста Господнього, яким долається гіркота страждань на землі і подається вічне життя (Вих.15:25).

🔹 Руки Мойсея, зведені хрестоподібно у боротьбі з амаликитянами (Вих.17:8–13).
Ці прообрази описані у творінні І ст. “Послання апостола Варнави” (гл. 11:12).

Кому насправді віддають шану віруючі люди, поклоняючись Хресту?

Шанування хреста Господнього, нерозривно пов’язане зі Спокутною Жертвою Боголюдини Ісуса Христа. Вшановуючи Хрест Господній, православні християни віддають шанування Самому Богу Слову, Який втілився і обрав хрест знаменням перемоги над гріхом та смертю. Через поклоніння святому Хресту віруючі люди висловлюють любов свою до Розп’ятого Господа та пам’ять про Його хресні страждання.

Образ Хреста сповнений особливої благодатної сили, бо через розп’яття Спасителя явлена повнота благодаті Святого Духа, яка повідомляється всім істинно віруючим в Спокутну Жертву Христа людям.

Тому з почуттям побожності шануймо й поклоняймося Животворному Хресту Господньому. Адже в ньому полягає все наше життя і весь наш порятунок у Христі розп’ятому на ньому.

За матеріалами православних інтернет-видань

Вас може зацікавити

Який зв’язок між Преображенням і яблуками та чи буває Спас “яблучним”?

Редактор Головний

5 квітня 2022 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Що таке акафіст і канон та чим вони відрізняються?

Редактор Головний