4.5 C
Lutsk
П’ятниця, 19 Квітень, 2024
Запитання священнику Основи православ'я

Що таке акафіст і канон та чим вони відрізняються?

Акафіст – це особливий жанр церковної гімнографії, присвячений прославленню тієї чи іншої священної події (наприклад, акафіст Різдва Христового або свята Покрова Пресвятої Богородиці) або святого (наприклад, акафіст преподобним отцям Києво-Печерським). З грецької мови слово «акафіст» можна перекласти як «неседален».

Чому він має таку назву? У богослужбовій традиції на утрені (богослужіння, яке зараз відбувається ввечері, разом з вечірньою) є молитвослів’я іменовані «седальнами». Під час читання цих молитов віруючим дозволялося сидіти, тому що вечірнє богослужіння раніше тривало не дві-три години, як зараз, а сім-вісім годин, а то й довше (зараз це можна побачити, наприклад, на Афоні). І наявність седальнів дозволяло тим, хто моляться, трохи присісти і відпочити. Назва ж «акафіст» говорить про те, що під час виконання цих молитвоспівів сидіти не дозволялося, що вказує, насамперед, на важливість даного жанру.

Акафіст складається з 25 пісень: 13 кондаків і 12 ікосів, які виконуються поперемінно, причому останній кондак – 13-й – тричі.

Канон – це також особливий рід церковних піснеспівів, за структурою відмінний від акафістів. Сама назва «канон» з грецької перекладається як «правило», «зразок».

Цей переклад говорить, насамперед, про те, що всі канони шикуються за одним певним зразком: спочатку співається ірмос, як якийсь заголовний вірш, а після читаються (або співаються – що рідше) інші молитвослів’я, присвячені певній події – тропарі.

Зазвичай і канони, акафісти виконуються, як вже було сказано вище, на вечірньому богослужінні. Однак якщо канон є обов’язковою частиною вечірнього богослужіння, то акафіст виконується за бажанням, наприклад, напередодні великих свят.

Джерело 

Вас може зацікавити

Церква вшановує пам’ять мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії

Редактор Головний

17 ГРУДНЯ ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА ШАНУЄ ПАМ’ЯТЬ СВЯТОЇ ВЕЛИКОМУЧЕНИЦІ ВАРВАРИ

Редактор Головний

Як читати канони та акафісти вдома?

Редактор Головний