9.8 C
Lutsk
Четвер, 28 Березень, 2024
Всі новини УПЦ

Митрополит Антоній (Паканич) – про те, чому апостол Фома не повірив відразу та чому нас вчить його приклад

Чому апостол Фома не повірив відразу? Чому нас вчить його приклад? Як може сучасна людина свідчити про Бога?

Відповідає митрополит Антоній (Паканич) напередодні Фоминої неділі.

– Багато християнських письменників протягом століть намагалися розглянути епізод про невіру Фоми з усіх точок зору, зрозуміти сумнів Фоми, усвідомити поблажливість до нього Христа, побачити моральні уроки для кожного з нас. Чому апостол Фома не повірив відразу?

– Фома відрізнявся від інших апостолів крайнім завзяттям і гарячністю: коли Христос напередодні Пасхи страждань сказав учням про своє бажання йти до померлого Лазаря, всі апостоли промовчали, можливо, борючись з сумнівами – іудеї тільки що намагалися вбити його (Ін. 10:31). Фома ж поривчасто говорить апостолам «підемо і ми помремо з Ним» (ін. 11:16).

Також і в Сіонській горниці, при майже повному мовчанні апостолів, Фома ставить Христу питання, що показує, наскільки він серйозно сприймав те, що відбувається: “Господи! не знаємо, куди йдеш; і як можемо знати шлях?” (Ну. 14:5). Тобто він все хотів знати точно про порятунок, тому що його цілісний характер вимагав повної віддачі найголовнішому в житті, і він все уточнював, щоб бути впевненим у своєму виборі. Тому промислительно, що саме Фома був відсутній при явищі воскреслого Христа апостолам (ін. 20:24). Адже якщо він був упевнений, що хоче віддати життя за Христа, йому потрібно було особисто переконатися в тому, що Ісус воскрес і тому він є Господь і Бог (ін. 20:28).

Людина тоді лише не йде шляхом апостола Фоми, шляхом утвердження у своїй вірі, коли він заради неї не тільки не збирається віддавати своє життя – він його не планує навіть змінювати.

– Наші невіруючі співвітчизники, за їх визнанням, Христа не зустріли, та й не можуть розгледіти його в житті тих, хто говорить про нього і наполягає на його воскресінні. Як же їм зустріти Ісуса сьогодні?

– Для людини є тільки одна можливість зустріти Христа – почати свій шлях до нього, і він обов’язково прийде в життя цієї людини, допоможе в найважчу хвилину, підкаже тому, хто потребує допомоги. Люди, які говорять, що нібито немає зараз чудес, просто не намагалися зустріти Христа у своєму житті. Ті, хто прагнув, можуть згадати безліч чудових випадків зі свого життя і з життя своїх близьких. Тільки потрібно намагатися розгледіти Христа в своєму, а не в чужому житті, пам’ятаючи добре святоотцівське слово: «Знай себе, і досить з тебе».

– Як сучасна людина може свідчити про Бога?

– Точно так само, як і в інші часи: своїм життям. У афонських старців є приказка: “не починай сам говорити людям про Бога – живи так, щоб вони тебе про нього запитали“. Це дуже просте, приблизне пояснення слів Спасителя: “так нехай світить світло ваше перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі справи і прославляли Отця вашого Небесного” (Мф. 5:16). А до свідчення справою потрібно завжди вміти додати і свідчення словом, як про те говорив апостол Петро: “Будьте завжди готові всякому, що вимагає у вас звіту у вашому сподіванні, дати відповідь з лагідністю і благоговінням. Майте добру совість, щоб … були осоромлені ті, хто засуджує ваше добре Житіє у Христі” (1 Пет. 3:15–16).

Розмовляла Наталія Горошкова

Переклад Любові Максимчук

Джерело

Вас може зацікавити

3 червня 2022 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Свято-Стрітенська громада села Залісоче молитовно відзначила 240-річчя храму

Редактор Головний

Митр. Антоній (Паканич): Ніхто не може втішити краще, ніж пресвята Богородиця

Редактор Головний