1.1 C
Lutsk
Неділя, 27 Листопад, 2022
Основи православ'я Публікації

«Іноді треба тупнути ногою і постояти за себе», – архім. Андрій Конанос про насильство, упокорювання і розлучення

ЧОМУ СВЯЩЕНИК НЕ МОЖЕ СКАЗАТИ, ХТО В СІМ’Ї МАЄ РАЦІЮ 


У таких випадках просто необхідно тупнути ногою, постояти за себе, зрозуміти причину, постаратися зрозуміти чоловіка – зрозуміти, що йому потрібне; зрозуміти, що ти вийшла за нього заміж не для того, щоб зіпсувати собі життя, не для того, щоб твоя душа почорніла від відчаю; не для того, щоб довести себе до раку або його довести до раку. Слід зрозуміти, що між вами відбувається.

Є речі, які можна постаратися змінити. Спробуй змінити, що тобі не подобається.

Навіть на Афоні так буває. В одного мого знайомого були проблеми в монастирі – і він намагався, боровся, рік, два, три, і в результаті перейшов в іншу обитель. «Чи добре я вчинив?» – запитував він. Ну, у будь-якому випадку, це набагато краще, ніж божеволіти – спробувати зробити щось, щоб душа ожила, розцвіла і в твоє життя прийшло щось прекрасне.

Читати також: Як навчитися не прив’язувати коханих людей до себе, – арх. Андрій Конанос

Як сказала мені одна людина: «Хіба не краще розлучитися, ніж терпіти цю нескінченну муку?» У принципі, готових рецептів і рішень тут немає. Бо якщо я скажу на це: «Звичайно, розлучайтеся!», інші люди почнуть казати, що я схвалюю розлучення і благословляю на це всіх підряд. Ні. Але в деяких випадках краще внести кардинальні зміни в діючу «систему», ніж чекати, поки усе закінчиться загальним провалом. Так, у деяких випадках розлучення буде єдино вірним рішенням. Іноді треба щось міняти – у сім’ї, у стосунках, удома, на роботі.

Буває, на роботі людина бачить одне погане ставлення. Її недооцінюють, сварять, кривдять, принижують, висміюють, усіляко заважають. «Але ж я християнин! – каже вона. – терпітиму!» Навіщо? «У мене сім’я, діти». Але треба уміти постояти за себе! Давайте раз і назавжди з’ясуємо, що означає бути християнином і змирятися.

У Церкві є таке поняття, як розсудливість. Саме так слід розуміти упокорювання.

Це означає, що Бог постійно просвічує нас, підказуючи, як реагувати на ту чи іншу обставину. Іноді нічого не треба робити, а іноді треба тупнути ногою і сказати: «Годі! Пора щось міняти! З понеділка я починаю нове життя. Бути щасливим – це моє право! Вистачить безсоння, болів у животі і зморшок! Я не збираюся старіти, лисіти і хворіти завчасно! Слід щось робити».

І добре, що ми живемо в такий час, коли це можливо. Бо раніше подібні зміни були зі сфери фантастики. Раніше, якщо жінку бив чоловік, вона терпіла. Терпіла, і усе. І обговорити це могла тільки з якоюсь подружкою. «Мій, буває, піднімає на мене руку», – і усе.

Зараз усе по-іншому. Сьогодні, як бачите, у деяких випадках проблема вирішується прямо всередині сім’ї. До речі, є і день боротьби проти насильства над чоловіками. Так-так, деяких чоловіків б’ють їх дружини. І я знаю такі сім’ї. Але тут головне – не розділятися на партії і табори, не шукати винуватих і скривджених, переможців і переможених, а торжествувати перемогу любові у своїй сім’ї, живучи в мирі і злагоді.

Деякі дружини приходять до мене і замість того, щоб спробувати разом якось розв’язати проблему, починають запитувати мене, хто з них правий. «Гаразд, – кажу я в таких випадках. – Допустимо, я скажу зараз, що от ти – права. І що потім? При першій же сварці ти цим скористаєшся, скажеш: «А священик каже, я права!» Але в сім’ї перемагає не той, хто правий. Христос переміг зло не тим, що був правий, а тим, що пожертвував Своєю правотою і розіпнувся».

Це парадоксальна логіка, якою визначається наше життя в Церкві. І якщо людина може чимось пожертвувати заради сім’ї, без шкоди для власної душі, нехай жертвує. Можна поступитися, змінити себе, пошукати вихід – але тільки за умови, що зберігаються душевна рівновага і спокій. Якщо ж усе це руйнує тебе – потрібне інше рішення.

Автор: архімандрит Андрій (Конанос)

Джерело 

Вас може зацікавити

Без любові неможливо наблизитись до Бога: проповідь у день пам’яті апостола і євангеліста Iоанна Богослова

Редактор Головний

Прп. Паїсій Святогорець про те, чому журнали, передачі та сайти ніяк не допомагають покращити життя

Редактор Головний

Сьогодні Церква вшановує пам’ять архімандрита Іоанна (Крестьянкіна)

Редактор Головний