11.7 C
Lutsk
Субота, 1 Жовтень, 2022
Основи православ'я

Чому жінок не пускають у вівтар?

Чому священники не пускають жінок у вівтар? Чому в церкві є заборонені для жінок місця? Жінка що, гірше чоловіка? – відповідає архімандрит Аліпій (Світличний).

Отже, жінка, з точки зору Церкви, зовсім не є чимось нечистим

Як це підозрюють деякі ліберально налаштовані особистості. По-іншому не підносила би Церква так Пречисту Богородицю! Не шанувала би сонм святих жінок та дів.

Більше того, у понятті Морального богослов’я немає суттєвої різниці між чоловіком та жінкою, мирянином та священником. Богослов’я бачить у нас людей! Людей, які ідуть до спасіння, або людей, які прирікають себе на загибель. Тільки такий поділ.

Пояснюючи 15-е Правило Халкідонського собору, Вальсамон пише: «Те, про що йдеться у цьому правилі, повністю вийшло із користування; бо нині не рукополагають дияконис, хоча деякі подвижниці у власному сенсі і називаються дияконисами; тому що є правило, яке визначає, щоб жінки не входили у святий вівтар. Отож, та, яка не може входити у святий вівтар, який чином буде виконувати обов’язки дияконів?» Ось ми і спіткнулися! Виявляється, що є правило, яке визначає, щоб жінки у вівтар не заходили… Ось, знається, і починається дискримінація…

Пошукаємо таке правило, щоби зрозуміти, чому ж жінкам не годиться входити у священний вівтар

Звернемося до Синтагми і подивимося главу 22 «Про те, що жінкам не слід входити у святий вівтар». Читаємо: «44-е правило собору Лаодікійського вважає недопустимим, щоб для жінок був доступний святий вівтар, хоча раніше було дозволено і їм. Бо якщо мирянам-чоловікам це заборонено (69-м правилом VI Вселенського Собору), то тим більше (бути заборонено) жінкам. А не допущені (жінки у святий вівтар), як кажуть деякі, з причин місячних виділень».

Так ось, у чому справа! Виявляється, точно так же і чоловікам-мирянам заборонено входити у вівтар! Ось як говорить про те 69-е Правило Шостого Вселенського собору: «Нікому зі всіх, хто належить до розряду мирян, нехай не буде дозволено входити всередину священного вівтаря. Але за деяким давнішим переданням, аж ніяк не забороняється це владі та царському роду, коли захоче принести дари Творцю». Отже, дозволено тільки царю входити із мирян і тільки тому, що він – помазанник, і тільки тоді, коли він приносить дар, тобто царський ритуальний подарунок на церкву.

Давайте спробуємо зрозуміти, чому Правило не дозволяє мирянам до вівтаря

Думаю, що і шукати правил, які би це пояснювали, не потрібно: і так зрозуміло! Святилище необхідне для того, щоб у ньому здійснювали священну дій. Його  відокремили від простору храму для того, щоб це місце було не тільки особливо свято, але і щоб не допускати у ньому колотнечі та штовханини, яка буває у випадку великої кількості людей у церкві, особливо на свята.

У вівтарі повинна бути зосередженість на молитві та винятковий порядок. Це особливо важливо з огляду на те, що на святій трапезі Чаша з Божественною Кров’ю. На трапезі – Агнець Божий у вигляді Хліба! Ніхто нікого не повинен підштовхнути з необережності, але у всьому має бути увага та благоговіння.

Якщо ж у вівтар стануть заходити миряни, то він стане прохідним місцем, і незабаром почнеться безлад і незручність при здійсненні священнодії.

І сьогодні можна бачити, як докучають часом миряни священникам, які вийшли з якоїсь причини з вівтаря. Кожному треба щось сказати, запитати, якусь записку сунути з багатьма поясненнями, а то і подарунок вручити, а часом і зауваження чи скаргу з обуренням висловити. Деякі намагаються свої звичаї впроваджувати на місці свого стояння… І все це може ввійти у вівтар!

Тому цілком мудре рішення було Святих отців про те, що у вівтарі повинні знаходитися тільки служителі Святих Тайн!

Зрештою, час вніс свої правки у Соборні постанови, і сьогодні ми можемо бачити деяких мирян у вівтарі. Але з якою метою вони там?

Невже просто гуляють там? Ні – прислужують. Оскільки в Кормчій книзі написано, що священник не може приступати до служіння Літургії, якщо у нього немає паламаря, який прислуговує…

І тут ми раптом стикаємося ще з однією дивиною. У жіночих монастирях можна бачити монахинь у вівтарі! І саме з тією ж метою їм дозволено входити у вівтар – вони прислуговують під час служби.

Це означає, що жінок Церква не вважає нижчими за чоловіків!

Просто у всьому повинна бути міра, і у всьому має бути сенс та порядок у Церкві Божій. І якщо жінка випадково зайшла у вівтар, то це не означає, що вона його осквернила. Ні. Але це значить, що вона порушила церковний порядок та згрішила проти Церкви. І це привід покаятися і, усвідомивши свою вину, більше так не робити, але бути скромною та знати своє місце і роль. Як знають свій інструмент та партію музиканти, щоб симфонічний оркестр звучав злагоджено та гідно того твору, який надумали виконати. А інакше – какофонія!

Переклад з російської Любові Максимчук

Джерело 

Вас може зацікавити

Чому не можна ігнорувати Петрів піст

Редактор Головний

Чому не можна на сповіді приховувати гріхи свої

Редактор Головний

Успіння Пресвятої Богородиці, або Чому православні християни святкують смерть і радіють при цьому?

Редактор Головний