19.4 C
Lutsk
Середа, 12 Червень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

18 грудня – Преподобного Савви Освяченого

Преподобний Сава Освячений народився у V столітті в Каппадокії, в благочестивій християнській сім’ї Івана та Софії.

Його батько був воєначальником. Виїхавши у службових справах в Олександрію, він взяв з собою дружину, а п’ятирічного сина залишив на піклування дядьку. Коли хлопчикові йшов восьмий рік, він вступив в монастир, що знаходився поблизу святої Флавіани. Обдарований хлопчик скоро навчився читати й добре вивчив Святе Письмо. Даремно батьки вмовляли святого Саву повернутися в світ і вступити в шлюб.

У 17 років він прийняв чернечий постриг і так досяг успіху в пості й молитвах, що був удостоєний дару чудотворення. Провівши десять років в обителі Флавіани, преподобний відправився в Єрусалим, а звідти в обитель преподобного Євфимія Великого. Але преподобний Євфимій направив святого Саву до авви Феоктиста, настоятеля прилеглого монастиря з суворим чернецьким статутом. У тій обителі пробув преподобний Сава в послуху до 30-річного віку.

Після смерті старця Феоктиста його наступник благословив преподобного Саву зачинитися в печері: лише в суботу святий залишав затвор і приходив в обитель, брав участь в богослужінні й приймав їжу. Через деякий час преподобному дозволили зовсім не залишати затвору, і святий Сава трудився в печері протягом 5 років.

Преподобний Євфимій уважно стежив за життям юного ченця і, бачачи, як він духовно зріс, став брати його з собою в пустелю Рув (біля Мертвого моря). Вони виходили 14 січня і перебували в ній до Неділі Ваій. Преподобний Євфимій називав святого Саву отроком-старцем і дбайливо виховував його у вищих чернечих чеснотах.

Коли преподобний Євфимій відійшов до Господа († 473), святий Сава пішов з Лаври і оселився в печері поблизу обителі преподобного Герасима Іорданського († 475; пам’ять 4 березня). Через кілька років до преподобного Сави почали збиратися учні – всі, хто хотів чернечого життя. Так виникла Велика Лавра. За вказівкою згори (через вогненний стовп) ченці влаштували в печері церкву.

Преподобний Сава заснував ще кілька обителей. Багато чудес було явлено за молитвами преподобного Сави: серед Лаври забило джерело, під час посухи пролився рясний дощ, відбувалися зцілення хворих і біснуватих. Преподобний Сава написав перший устав церковних служб, так званий «Єрусалимський», прийнятий усіма Палестинськими монастирями.

Преподобний Сава Освячений мирно відійшов до Бога у 532 році. Нетлінні мощі святого знаходяться в Лаврі на честь його імені, що розташована на західному березі річки Йордан в Ізраїлі.

Джерело

Вас може зацікавити

Героя зустрічали навколішки: Священики Копачівського благочиння звершили Чин поховання ще одного загиблого захисника

Редактор Головний

Керуючий справами УПЦ пояснив, як смирення здатне змінити людське життя

Редактор Головний

31 грудня 2021 року – календар з повчанням

Редактор Головний