8.9 C
Lutsk
П’ятниця, 19 Квітень, 2024
Основи православ'я

Чому не можна ігнорувати Петрів піст

Митрополит Антоній (Паканич) розповів про важливість Петрового посту для віруючих.

Петрів піст розпочався у понеділок, через тиждень після Трійці. Дата початку посту не зафіксована і залежить від Великодня. Піст може тривати від одного до шести тижнів. Цього року Петрів піст розпочався 20 червня і триватиме до 11 липня.

«Відправити в ігнор»

Петрів піст не є таким суворим, як Великий. Однак це не привід його ігнорувати.

У всі дні посту, крім середи і п’ятниці, дозволяється їсти рибу. Хворі, вагітні і люди у віці можуть постити не так строго, як наказано в уставі. Завдяки літньому сезону, на який випадає піст, можна активно використовувати для приготувань страв овочі, гриби, ягоди і фрукти.

Петрового посту дотримувалися християни ще з перших століть існування Церкви. Остаточно він утвердився вже пізніше, у зв’язку з будівництвом храмів в ім’я першоверховних апостолів Петра і Павла в Константинополі та Римі.

Смисловий центр поста

Так, в «Апостольському преданні» III століття, що розкриває перед нами у всій повноті картину життя Церкви в той період, існує згадка про Петровий піст. У той час цей піст заповнював, компенсував Великий піст всім тим віруючим, хто не зміг дотримати його перед Великоднем.

Про це йдеться в 33-му розділі «Апостольського предання»:

«Якщо ж хто, будучи в плаванні або з іншої необхідності, не знав дня Великодня, то, дізнавшись про це, нехай постить за минулий піст після П’ятидесятниці».

Протягом 50 днів після Великодня постити вважалося неможливим.

«Петровським» піст найменувався пізніше, і його смисловим центром стало наслідування апостолам в їх служінні, які постом і молитвою готувалися до своєї найбільшої місії – проповіді Євангелія.

Метафізика в дії

Але до здійснення можливості апостольської проповіді світові святі мужі спочатку пройшли складний шлях особистого пізнання Бога і народження істинної віри в своєму серці.

Потім апостоли усвідомили Воскресіння Господнє як свято перемоги над смертю, перемоги абсолютної, вищої справедливості над людським розумом, далі настало Вознесіння – свято встановлення шляху пізнання і спілкування з Богом, і нарешті прийшов День Святої Трійці – День народження Церкви Христової, точки відліку нової ери. Апостоли мужньо подолали за короткий період основні стадії Богопізнання, відкриті для шукаючої душі.

Переживши все це і зростаючи у вірі і в Дусі Святому, вони приступили до виконання заповіданого їм Господом: «отже йдіть, навчіть всі народи, хрестячи їх в ім’я Отця і Сина і Святого Духа» (Мф. 28:19).

Тому наступною логічною сходинкою в нескінченному осягненні метафізичного сенсу буття, відразу ж після святкової Тріоді, стало величання апостольського служіння. Саме Петровим постом, присвяченим Верховним апостолам, ми підсумовуємо період Богопізнання і Богоодкровення.

Що важливо зробити в Петрів піст

По-перше, враховуючи, що з давніх часів була покладена особлива місія на Петрів піст як заповнення упущеного в Великий піст, то даному припису можна слідувати і в наші дні. Це прекрасна можливість довести до розуму розпочате і незакінчене до Великодня. Пробачити ближнього, змінитися самому, допомогти нужденному, побороти зло і збільшити хоч на йоту добро, в першу чергу в своєму серці.

По-друге, пройти дорогою апостолів – пережити Воскресіння Господа, Його вознесіння, відчути єдність Трійці.

По-третє – виконати заповідане нам апостолами.

Зокрема, повчання Павла всім нам з Першого послання до Солунян: «Завжди радійте. Невпинно моліться. За все дякуйте: бо така про вас воля Божа у Христі Ісусі».

І радість, і вдячність, і невпинна молитва – це все плоди Духа Святого, які нам заповідано здобувати все своє життя.

Вас може зацікавити

Як причащатися на Світлій седмиці

Редактор Головний

У які дні 2024 року не можна вінчатися і чому?

Редактор Головний

Як правильно читати Святе Письмо, щоб отримати відповіді на життєві питання?

Редактор Головний