20.6 C
Lutsk
Вівторок, 22 Вересень, 2020
Основи православ'я

21 лютого – день пам’яті вмч. Феодора Стратилата

Є дещо спільне між солдатами та християнськими подвижниками. І ті, й інші ведуть війну проти ворогів.

Солдати – проти ворогів видимих, захищаючи місто, область чи державу.
Подвижники – проти ворогів невидимих – демонів, захищаючи своє серце від їх спокусливих стріл.

Великомученик Феодор Стратілат був людиною, яка поєднувала в собі силу воїна і дух подвижника.

Він походив з міста Євхаїт (у Малій Азії, нині Туреччина). Феодор був наділений багатьма даруваннями і прекрасною зовнішністю. За милосердя Бог просвітив його досконалим пізнанням християнської істини.

Хоробрість святого воїна стала відома багатьом після того, як він з допомогою Божою убив величезного змія, що жив у прірві в околицях міста Євхаїта. Змій пожирав безліч людей і тварин, тримаючи у страху всю округу.

Святий Феодор, озброївшись мечем і молитвою до Господа, переміг його, прославивши серед людей Ім’я Христове. За відвагу святий Феодор був призначений воєначальником (стратілатом) у місті Гераклея, де він ніс ніби подвійний послух: поєднував своє відповідальне військове служіння з апостольською проповіддю Євангелія серед підлеглих йому язичників.

Його гаряча переконаність, підкріплена особистим прикладом християнського життя, відвертала багатьох від згубної “омани язичництва”. Незабаром майже вся Гераклея прийняла християнство.

У цей час імператор Лікіній (307-324) почав жорстоке гоніння на християн. Бажаючи знищити християнську віру, він почав переслідування освідчених поборників християнства, в яких небезпідставно бачив основну загрозу для вмираючого поганства. У їх числі опинився і святий Феодор.

Святий сам запросив Лікінія в Гераклею, пообіцявши йому принести жертву язичницьким богам. Для здійснення цієї пишної церемонії він побажав зібрати в своєму будинку всі золоті і срібні статуї богів, які були в Гераклеї.

Засліплений ненавистю до християнства, Лікіній повірив словам святого. Проте його очікування несправдились: заволодівши істуканами, святий Феодор розбив їх на шматки і роздав жебракам. Так він осоромив суєтну віру в бездушних ідолів і буквально на обламках язичництва затвердив закони християнського милосердя.

Святий Феодор був схоплений і підданий жорстоким тортурам. Свідком був раб святого Феодора, святий Уар, який ледве знаходив у собі сили описувати неймовірні муки свого господаря.

Йдучи на страту, святий мученик одним словом відчиняв двері в’язниці і звільняв ув’язнених. Люди, які торкалися до його риз і тіла, миттєво зцілялися від хвороб і звільнялися від бісів. За наказом царя святий Феодор був усічений мечем. Перед смертною стратою він сказав Уару:

“Не лінуйся записати день кончини моєї, а тіло моє поклади в Євхаїтах”.

Цими словами він просив щорічного поминання. Потім, сказавши “амінь”, він схилив голову під меч. Це сталося 8 лютого 319 року.

Церква, щорічно святкуючи память священномученика Феодора Стратілата, возвеличує його як воїна, який переміг усіх ворогів.

Джерело 

Вас може зацікавити

Як правильно поминати покійних?

Редактор Головний

Три речі, які слід зробити у день Стрітення Господнього – поради свт. Феофана Затворника

Редактор Головний

Афонський монах – про те, як вчасно розпізнати і правильно обрати тактику для знищення пристрасті

Редактор Головний