Звідки взагалі взялися мощі прп. Марії Єгипетської: коли, де та ким вони були знайдені? Факт наявності мощей дивує, адже про місце поховання знав лише старець Зосима.
Дивування, про яке Ви пишете, подолати легко, якщо уважно прочитати повне житіє преподобної Марії: “Прийшовши у монастир, він [Зосима], нічого не приховуючи, що бачив і чув, розказав усе інокам про преподобну Марію. Усі дивувалися величі Божій та вирішили зі страхом, вірою та любов’ю шанувати пам’ять преподобної та святкувати день її смерті” (Житія святих. Квітень, 1-ий день).
Уже в перших християн виникла традиція вважати могили угодників Божих святими місцями. Зосима сам був людиною святого життя (пам’ять 4 квітня). Його розповідь про велику пустельницю викликала глибоке переживання як в ігумена Іоанна, настоятеля Іорданського монастиря св. Іоанна Предтечі, так і у всіх насельників.
Легко припустити, що місце поховання було показане преподобним Зосимою інокам, які “вирішили зі страхом, вірою та любов’ю шанувати пам’ять преподобної та святкувати день її смерті“.
Житіє прп. Марії склав святитель Софроній – учень блаженного Іоанна Мосха, автора книги “Луг духовний”. Він супроводжував його у подорожах монастирями. У 634 році Софроній був вибраний Ієрусалимським патріархом. Він прославився як ревнитель чистоти православного вчення, прекрасний пастир та богослов.
Дослідники агіографічної літератури з повною довірою ставляться до житія св. Марії Єгипетської: “За достовірність житія ручається святість письменника та те, що він напевнив і на початку, і в кінці житія, що він писав про те, що чув від іноків тієї обителі, де жив св. Зосима, який і розказав житіє святої братії” (архієпископ Сергій (Спаський).
Рік смерті преп. Марії відомий: “За точними підрахунками, вона померла у 522 році. Відомо, що вона померла у Велику п’ятницю 1 квітня, а це було в 522 році, бо Зосима славився при Іустині старшому (518-526)“. Преп. Зосимі було 53 роки, коли він зустрів св. Марії. Він закінчив земне життя, як сказано у житії, “після довгого, майже у сто років життя“. Відповідно, він помер у 70-і роки шостого століття. Святитель Софроній міг чути розповідь про подвижницю від учнів св. Зосими.
Священник Афанасій Гумеров: