13.3 C
Lutsk
Понеділок, 9 Вересень, 2024
Всі новини Проповіді Публікації

Проповідь у день винесення чесних древ Хреста Господнього

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа.

Сьогоднішній день, хоч і не відноситься до великих дванадесятих свят, які ми святкуємо протягом цілого року, але вміщає в собі декілька важливих для нашого спасіння подій, які в цей день ми згадуємо та святкуємо.

У цей день ми згадуємо про подвиг братів макковеїв, які стали старозавітними мучениками за віру в Єдиного Бога. В цей день згадується винесення Честних Древ Животворящого Хреста Господнього і в цей день ми молитовно святкуємо історичну подію, а саме, за свідченнями деяких літописів, в цей день 1 (14) серпня (за старим стилем) Київська Русь прийняла святе Хрещення.

Святі мученики Макковеї жили в іудейській землі до Різдва Спасителя. Але вони міцно зберігали віру в Єдиного Бога. Звали їх Авім, Антонін, Гурій, Єлеазар, Євсевон, Алім та Маркел і матір їхня Соломонія. Понесли своє страждання вони в 166 році до Р.Х.

Сирійський цар Антонін Єпіфан увів по всій Іудеї та Єрусалимі язичницькі нечестиві звичаї, поставив в Єрусалимський храм статую Зевса і заставляв євреїв поклонятись йому. Дев’яностолітній старець Елеазар не поклонився і за це постраждав, так поступили за прикладом свого вчителя та наставника сім братів макковейських. Їх на очах в матері один за одним піддавали немислимим тортурам.

Антіох Єпіфан хотів так вплинути на решту братів та їхню матір, які бачачи такі страждання, склонились би до поклоніння ідолам. Але Бог укріпив їхні серця, і вони не здались та встояли в істині, та були за це також замучені та вбиті. Цей подвиг братів надихнув Іуду Макковея на заколот проти сирійського царства. Він отримав перемогу та очистив Єрусалимський храм від ідолів.

Милосердний Господь не полишає своїх вірний дітей та завжди простягає до них Свою руку допомоги. Цей подвиг братів макковеїв описаний в Біблії в другій книзі Макковейській, він надихає кожного християнина до твердості у вірі.

Також в цей день на богослужіннях виноситься Святий Хрест Господній. Це відбувається в пам’ять милості Божої, Який зберіг жителів Константинополя від хвороби. Ми знаємо, що коли в столиці Візантійської імперії були різні хвороби, виносилась частина Древа Господнього, і його носили по місту вулицями та дорогами, та залишали для молитовного поклоніння жителям міста.

По всьому місту відбувались богослужіння, водосвятні молебні, де люди знаючи любов Господа до вірних чад Його Церкви, просили у Нього милості. Вони цю милість отримували і Господь спасав їх від лихоліть.

В наш час закріпилась народна назва «медовий Спас». «Спас» від того, що Спаситель спас жителів Константинополя, а «медовий» від того, що люди приносили в цю пору року вдячність Богу за зібраний на пасіці урожай. Так ця назва твердо закріпилась у народній традиції і в наші дні.

На нашій землі уже традиційно в цей день згадують хрещення Київської Русі, адже деякі літописи говорять, саме в цей день 1 (14) серпня (по старому стилю) історично відбулось таїнство Хрещення. Всемилостивий Господь показує, що Він чекає до себе всіх людей на світі. Не важливо, яким життям вони жили до цього, важливо зрозуміти, що Істина в Церкві і виправити своє життя згідно Заповідей Божих. Це для кожного з нас приклад того, що Бог прощає усякий гріх, і всі наші гріхи – крапля в морі милосердя Божого. Все залежить від нашого покаяння.

Святитель Іоанн Златоуст говорить: «Покаяння відкриває людині Небо, і воно возводить його в Рай, воно перемагає диявола».

Бог вкотре нагадує нам та показує, що Він милосердний до Свого створіння. Він терпляче чекає біля дверей, коли ми постукаємо, для того, щоб відкрити нам, та зустріти нас обіймами. Він котре показує, що Його милості немає кінця. Так як Він помилував вкотре жителів Константинополя, так Він і помилував наших предків та просвітив їх світлом Своєї Істини і вивів з язичницької пітьми, та послав їм Духа Святого в таїнстві Хрещення.

Будемо і ми пам’ятати про безмежну милість Спасителя, який чекає від нас лише покаяння та віри в Нього. Амінь.

Свящ. Олександр Пінчук,
клірик кафедрального собору
Всіх Святих землі Волинської
(Луцький кафедральний округ)

Вас може зацікавити

Проповідь у другий день Пасхи Христової

Редактор Головний

Без батька залишилися троє дочок: У Тоболах клірики єпархії звершили Чин відспівування Захисника України

Редактор Головний

Митр. Антоній пояснив, що допоможе довіритися Богу

Редактор Головний