10.7 C
Lutsk
Середа, 24 Квітень, 2024
Волинська єпархія Проповіді Публікації

Проповідь керуючого Волинською єпархією у день Всіх святих

«Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. З усією повнотою православної церкви сьогодні ми вшановуємо пам’ять Всіх святих . І так встановлено не випадково, що саме після Трійці наша Церква звершує пам’ять усіх святих.

Господь показав нам усім те, якою ціною було звершене наше звільнення від гріха, прокляття, смерті-  хресними стражданнями. Воскресіння Господнє, Вознесіння з нашою плоттю на небо, Зішестя Святого Духа на апостолів і заснування Церкви Христової – це ті дари, які Милосердний Господь проявив до нас. І плоди цих дарів показані нам у всіх Святих Церкви Христової. Вони показали своїм життям, що Царство Небесне очікує на кожну людину, яка піде євангельським шляхом, шляхом, якому нас навчав Господь Ісус Христос.

Тому Церква Христова показує усім нам, вірним чадам православної церкви, що ми сповідуємо саме ту віру, яку приніс на землю Господь.

«Хто визнає Мене, хто сповідує мене перед людьми, того і я визнаю перед Отцем Моїм Небесним», – говорить Господь. Про що йдеться у цих словах?

Господь показує, що кожен, хто буде жити за євангельськими заповідями, своїм життям, а не просто словами, ділами повинен показувати, що він послідовник Господа Ісуса Христа.

Уявімо собі, що щось могло статися із нашими батьками, і ми, як діти їх, повинні про них піклуватися. Хтось може робити це тільки на словах, коли реального піклування ніякого немає. Що з такого визнання?  Воно не живе. А той, хто насправді не говорить вголос про хворобу чи неміч своїх батьків, а на ділі зранку до вечора про них турбується. Він показує своїми діями, що це його батьки.

Ось так і наш Отець Небесний. Якщо ми живемо так, як Він повелів у Святому Євангелії, то ми визнаємо і сповідуємо те, що нам залишив Бог. Це все виконали у своєму життіСвяті Церкви Христової.

У тропарі сьогоднішнього свята згадуються мученики. Ми знаємо, що вони своє життя віддавали за Христа. Їх мучили, їх розпинали, їм голови відрізали тільки за те, що вони називали себе християнами. А преподобні, які подвизалися у горах, у пустелях робили це до повного виснаження. Коли ж ми вивчаємо житіє кожного, то бачимо, що ми і близько не виконуємо того ж. Ми дуже далекі від ідеалу, який нам показував той чи той святий.

На цю тему святитель Григорій Палама говорить так: «Якщо ми бачимо у собі не виконання всього того, як жили святі, які постраждали за Господа, які несли подвиги у пустелях заради Христа, то  подивимося, що нам у такому випадку говорить Господь, – продовжує Григорій Палама. – Якщо хтось із вас прийняв святого праведника в ім’я праведника, в ім’я Господа, той отримає нагороду праведника. І якщо ми буде приймати всіх святих, шанувати їх пам’ять, то ми будемо визнавати, що ми благоговіємо перед їх подвигами, розуміючи, що самі їх здійснити не можемо.

Господь каже нам,, що дасть нагороду тих праведників, яких ми шануємо. Тож причин для падіння духом у нас не може бути.

Часто ми звертаємося до старців в монастирях, адже  самі не усвідомлюємо, що євангельського життя у нас попросту немає. Ми запитуємо їх поради, бо знаємо, що вони живуть свято.

Тому, дорогі браття і сестри, шануючи пам’ять всіх святих Церкви Христової, будемо звертатися  до них, щоб вони там на небесах попросили у Бога нам прощення гріхів.

Коли в одного старця питали, як каятися у своїх гріхах, він відповідав: «Стань перед іконою і скажи: Всі святі, моліть Бога за нас». І уявляєш, усі святі на небі будуть просити за тебе Бога. А Господь усіх святих почує. Ось так і ми будемо просити, щоб Бог своєю благодаттю наставив нас.

Ми всі називаємо себе християнами, але, коли хтось думає не так, як ми, не боячись, завдаємо йому шкоди. Та Господь у Євангеліє каже: «Благословляйте тих, хто проклинає вас». А тут ми спокійно можемо завдавати зла один одному. У послідовників Христових цього не має бути. Бо, якщо таке і є у наших душах, то ми не можемо називати себе послідовниками Христа.

Господь своїм прикладом показав, що постраждав за нас, всіх людей, показав, як перемагати зло. Тож і ми протистояти злу повинні тільки любов’ю Божою.

Кому не вистачає мудрості і любові, нехай просить у Бога, який дасть просто і без докору. Це наш шлях, тому ще раз звернемося до всіх святих, щоб вони попросили за нас у Бога, щоб нам достойно по-християнськи прожити і наслідувати життя вічне. Амінь.

Вас може зацікавити

Архієпископ Нафанаїл звершив Вечірню з виносом Плащаниці. ФОТО

Редактор Головний

Архієпископ Нафанаїл у другий день посту молився за ранковим богослужінням у Свято-Покровському храмі

Редактор Головний

Проповідь у неділю 20-у після П’ятидесятниці

Редактор Головний