13.8 C
Lutsk
Вівторок, 6 Червень, 2023
Основи православ'я

Як з’явилися священники?

Біблійна книга під назвою “Діяння святих апостолів” дає уявлення про те, як росла і розвивалася Церква в перші тридцять років свого існування, як поступово складалася її триступенева ієрархічна структура, яку ми бачимо і по цей день.

Перші, кого благословив Христос на новозавітне священицьке служіння, були Його дванадцять найближчих учнів. По-іншому їх називають апостолами. З грецької мови це слово перекладається як “посланець”, або “посланник, що виконує особливу місію”. Ця місія полягала в трьох речах: священнодійстві, навчанні і управлінні Церквою.

Після зішестя апостоли почали все робили самі – хрестили, проповідували, займалися найрізноманітнішими господарськими питаннями, збором і розподілом пожертвувань і т. д. Але число віруючих швидко збільшувалася. Тому було прийнято рішення, що господарськими та матеріальними питаннями будуть відтепер займатися спеціально обрані представники громади, щоб апостолам вистачало часу на виконання своєї прямої місії – здійснення богослужінь і проповіді Воскреслого Христа. Було обрано сім чоловік, які стали першими дияконами християнської Церкви (від грец. Diaconos – служитель). Диякон – це перша ієрархічна ступінь священства.

Коли рахунок віруючих пішов уже на тисячі, дванадцять чоловік фізично не могли справлятися ні з проповіддю, ні зі священнодійством. У великих містах апостоли почали висвячувати людей, на яких вони покладали фактично свої функції: священнодійства, учительства і управління. Цих людей назвали єпископами (від грец. Episcopos – наглядач, охоронець). Єдина відмінність єпископів від перших дванадцяти апостолів полягало в тому, що влада священнодіяти, вчителювати і управляти єпископ мав виключно на території своєї єпархії (від грец. Eparchia – область, володіння). І цей принцип зберігся до нашого часу.

Незабаром помічники потрібні були і єпископам.

Число віруючих зростало, і єпископи великих міст просто фізично не могли справлятися з навантаженням, яке на них лягало. Кожен день їм треба було здійснювати богослужіння, хрестити або відспівувати – причому одночасно в різних місцях. Тому єпископи стали поставляти на служіння священиків. Вони мали ту ж владу, що і єпископи, з одним винятком – священики не могли возводити людей в священний сан і виконували своє служіння тільки з благословення єпископа.

Так само диякони, в свою чергу, допомагали в служінні і священикам і єпископам, проте вони не мали право здійснювати Таїнства. У Древній Церкві диякони грали величезну роль як найближчі помічники і довірені особи єпископів, але поступово в Православній Церкві їх значення звелося лише до допомоги священикам при богослужінні. Через деякий час склалася традиція, що священиком ставали тільки ті люди, які посвячені спочатку в дияконський сан.

За матеріалами православного журналу “Фома”

Священники… Хто вони, звідки і для чого?

 

Вас може зацікавити

Собор новомучеників та сповідників на Русі пострадавших. Священномученик Володимир, Митрополит Київський та Галицький

Редактор Головний

Покаяння не спасе нас, якщо після нього ми почнемо знову додавати гріхи до гріхів

Редактор Головний

Спасти й вберегти: від чого береже Христос

Редактор Головний