16.6 C
Lutsk
Субота, 14 Вересень, 2024
Всі новини Основи православ'я

Як правильно поминати покійних?

Вселенська батьківська (м’ясопусна) субота – 9 березня. Пропонуємо повчання про правильну молитву за спочилих.

«Постараємося, скільки можливо, допомогти покійним, замість сліз, замість ридань, замість пишних гробниць — нашими про них молитвами, милостинею і приношеннями, щоб таким чином і їм, і нам отримати обіцяні блага»,

— пише святитель Іоанн Златоуст.

Молитва за померлих — це найбільше і головне, що ми можемо зробити для тих, хто відійшов у інший світ.

За великим рахунком, небіжчик немає потреби ні в гробі, ні в пам’ятнику — все це данина традиціям, нехай і благочестивим. Але вічно жива душа покійного, чекаючи суду Божого, відчуває величезну потребу в нашій постійній молитві. Ось чому домашня молитва про близьких, молитва на цвинтарі біля могили покійного — обов’язок кожного православного християнина.

Особливу допомогу спочилі отримують, коли їх поминають у церкві. Перш ніж відвідати кладовище, кому-небудь з родичів слід прийти в храм до початку служби, подати записку з ім’ям покійного для поминання у вівтарі (найкраще, якщо це буде поминання на проскомідії, коли за покійного виймуть з особливої ​​проскури часточку, а потім на знак обмивання його гріхів опустять в Чашу зі Святими Дарами). Також потрібно відслужити панахиду.

У певні дні року Церква творить поминання всіх від віку спочилих православних християн — як тих, які сподобилися християнської кончини, так і тих, хто помер раптовою смертю і не отримав настанов перед загробним життя через молитви Церкви.

Панахиди, які відбуваються в такі дні, називаються вселенськими, а самі дні — вселенськими батьківськими суботами. Всі вони не мають постійного числа, а пов’язані з перехідним великопісно-пасхальним циклом:

  1. Субота м’ясопустна — за вісім днів до початку Великого посту, напередодні Тижня про Страшний Суд.
  2. Батьківські суботи — на другий, третій і четвертій тижнях Великого посту.
  3. Троїцька поминальна субота — напередодні дня Святої Трійці, на дев’ятий день після Вознесіння.

Напередодні кожного з цих днів в храмах здійснюються особливі заупокійні богослужіння — парастас, а вранці після Літургії бувають всесвітні панахиди.

Крім цих загальноцерковних днів, Українська Православна Церква встановила ще деякі, а саме:

  1. Радониця — пасхальне поминання покійних, буває на другому тижні після Великодня, у вівторок.
  2. Димитрівська поминальна субота — день особливого поминання вбитих воїнів, спочатку встановлений в пам’ять про Куликовську битву, а згодом став днем ​​моління за всіх православних воїнів і воєначальників. Буває в суботу, що передує восьмому листопада — дню пам’яті великомученика Димитрія Солунського.
  3. Поминання покійних воїнів — 9 травня.

Окрім цих днів загальноцерковного поминання, кожного покійного православного християнина потрібно щорічно згадувати в дні його народження, смерті, в день іменин. Дуже корисно в пам’ятні дні жертвувати на церкву, подавати милостиню жебракам з проханням молитися за покійних.

Джерело 

Вас може зацікавити

Проповідь у неділю 3-тю після П’ятидесятниці

Редактор Головний

Суддя Волинського окружного адміністративного суду заявив собі самовідвід у справі про незаконну заборону УПЦ

Редактор Головний

Маленький синочок залишився без тата: клірики Житнівського благочиння звершили Чин поховання воїна

Редактор Головний