5.3 C
Lutsk
Середа, 19 Лютий, 2020
Інтерв’ю Основи православ'я Публікації

Як і коли треба подавати записки у храмі

Просто та доступно про одну із поширених церковних практик розповідає архімандрит Досифей (Михайлюк).

– Кого за канонами поминають за здоров’я, а кого за упокій? 

– Відповідно до церковних канонів, Православна Церква молиться тільки за членів Церкви, які складають єдине Тіло Христове (1 Кор. 12:12-14, 27). Звичайно, що за здоров’я поминаються живі православні християни, хрещені у Церкві. За упокій поминаються православні християни, які покинули цей світ з Церквою та похоронені за православним чином. Відповідно, Свята Церква не поминає людей, які пішли з життя за власним бажанням, оскільки самогубство є дуже важким гріхом.

– Коли можна подавати записки?

– Протягом всього року. Але варто звернути увагу, що подавати їх треба зарання, тобто не під час Літургії або перед самим її початком, а раніше або ще краще – звечора на вечірній, щоб священник міг спокійно поминути та помолитися за людей, які вказані у записці.

– Які існують види записок, окрім “за здоров’я” та “за упокій”? 

– Інших записок немає. Записки “за здоров’я” та “за упокій” бувають одноденні та багатоденні: 40 днів, півроку, рік, три роки і більше. Також варто зазначити, що записки можуть подаватися як на Літургію, так і на інші богослужіння – молебні, які християни замовляють з огляду на свої потреби. Наприклад, молебень за хворих, тих, хто подорожує, подячний.

– Скільки імен можна вказувати в одній записці? 

– Якихось канонічних обмежень немає, але зазвичай на кожному приході або в монастирі використовуються бланки з розкресленими рядками для запису імен. Як правило, їх кількість коливається від 10 до 15.

– Чи важливо, у якому відмінку писати імена? 

– У Церкві склалася традиція писати імена в родовому відмінку. Це важливо для священника, оскільки в молитві імена поминаються саме у родовому відмінку, тож йому не доводиться імена відміняти. Також варто наголосити, що дуже важливо писати імена розбірливо та грамотно.

– Якщо пишеш ім’я священника чи архієрея, чи потрібно вказувати сан? 

– Обов’язково треба писати: диякон, священник або архієрей.

– як правильно записувати дітей? 

– За церковною традицією дітей до 7 років називають младенцями, а від 7 до 14 – отроками.

– Чи дозволяється написання перед іменем таких слів:  хворий, ув’язнений або той, що подорожує? 

– Варто зазначити, що Богу і так відомі потреби, прохання і становище кожної людини, хоча таким бачення не володіє священник. Тому варто вказувати, оскільки в Церкви є особливі прохання (за хворих, подорожуючих і т.д.) і священник вимовляючи їх, посилює свою молитву за тих чи інших людей.

– А «учня», «вдови», «вагітної», «страждаючої»… треба вказувати? Чого не варто писати в записках? 

– Звичайно, що можна, але не треба вдаватися у подробиці. Згідно церковної традиції вказують: «за хворих, подорожуючих, тих, хто навчається, воїнів». Також особливо відзначають вагітних жінок.

– А в заупокійних записках коли пишеться «новопреставлений» і коли «приснопам’ятний»?

– Покійний до 40 днів після смерть поминається як новопреставлений, а далі поминання як приснопам’ятний – це слово зазвичай не пишуть, оскільки це саме собою розуміється.

– Коли подають сорокоуст?

– Сорокоуст – це сорокаденне поминання за Божественною літургією, яке може подаватися протягом всього року за потребами кожного віруючого християнина.

Спілкувалася Наталія Горошкова

Переклад з рос. Любові Максимчук 

Джерело 

Вас може зацікавити

Сьогодні Церква вшановує пам’ять Іверської ікони Божої Матері

Редактор Головний

Митр. Антоній розповів про «чорних реєстраторів», розкол, унію та «антиукраїнські фейки», спрямовані проти УПЦ

Редактор Головний

Усікновення глави Іоанна Предтечі: Історія свята

Редактор Головний