12.9 C
Lutsk
П’ятниця, 24 Травень, 2024
Публікації Творіння святих отців

«Культура – це добре, але для того, щоб вона принесла користь, необхідно «окультурити» ще і душу», – прп. Паїсій Святогорець

Культура  – це добре, але для того, щоб вона принесла користь, необхідно «окультурити» ще і душу. Інакше культура завершиться катастрофою.

«Зло, – сказав Святий Косма Етолійський, – прийде від людей грамотних». Незважаючи на те, що наука просунулася далеко вперед і досягла таких великих успіхів, люди, прагнучи допомогти світові, роблять це так, що руйнують його, самі цього не розуміючи. Бог дозволив людині робити все за власним розумінням, але, не слухаючи Бога, людина губить саму себе. Людина сама руйнує себе тим, що вона створює.

Люди XX століття – чого ж вони досягли своєю культурою і цивілізацією! Вони звели світ з розуму, вони забруднили атмосферу, вони зіпсували все на світі. Якщо колесо зійде з осі, то продовжує обертатися без цілі. Так і люди – зійшовши з осі Божої гармонії, вони мучаться. У давнину люди страждали від війни, сьогодні вони страждають від цивілізації. Тоді через війну люди з міст переселялися в села і жили, маючи якийсь невеликий городик. А зараз люди не зможуть жити в містах і будуть їх покидати через натиск цивілізації. Тоді війна приносила людям смерть, а зараз цивілізація приносить їм хвороби.

– Геронде, а від чого так сильно поширився рак?

– Чорнобиль і все подібне до цього, думаєш, що –  пройшли безслідно? Відтіля все і йде. Ось тобі люди – все це їхні плоди… Народ страшно знівечений. В яку епоху було стільки хворих? У давнину люди такими не були. А зараз, якого б листа з тих, що мені надсилають, я б не відкрив, то обов’язково зустріну чи рак, чи душевне захворювання, чи інсульт, чи зруйновані сім’ї. Раніше рак був рідкістю. Бо ж життя було природним. Про те, що допускав Бог, мова зараз не йде. Людина їла природну їжу і відрізнялася відмінним здоров’ям. Все було чистим: фрукти, цибуля, помідори. А зараз навіть звичайна їжа калічить людину. Ті, хто харчується тільки фруктами й овочами, зазнають ще більшої шкоди, тому що все забруднено. Якби так було колись, то я вмер би в молодому віці, тому що в чернецтві я харчувався тим, що давав город: цибулею-пореєм, марулею, звичайною цибулею, капустою і тому подібним, і почував себе прекрасно. А зараз – удобрюють, обприскують… Подумати тільки – чим харчуються нині люди!.. Душевний неспокій, харчові сурогати – все це приносить людині хвороби.

Застосовуючи науку бездумно, люди роблять непридатними самих себе.

Читати також: Прп. Паїсій Святогорець про те, для чого Бог допускає, щоб сталося якесь нещастя

– Геронде, а чому колись люди були витривалішими в подвижництві,  і їхнє здоров’я було міцнішим, ніж у нас? Чи мало значення те, чим вони харчувалися?

– Так, бо в ті часи харчові продукти були чистими. По-моєму, це і без пояснень зрозуміло. Все, чим харчувалися люди, було дозрілим. А зараз, щоб овочі і фрукти не псувалися, їх зривають недоспілими і складають у холодильник. Зривають з дерева недоспілі зелені плоди і залишають їх дозрівати в  ящиках. Колись плід, дозрівши, падав з дерева сам чи ж відривався від гілки, тільки-но ти доторкався до нього рукою. Діти їли хліб з вершковим маслом чи молоком, і це давало їм здоров’я. Але люди, крім того, що їли добру, здорову їжу, ще ворушили своїми мізками і, занедужуючи на що-небудь, розуміли, від їжі це, чи ні. А зараз і їжа ненатуральна, і мізками не ворушать.

Скільки ж халтурного виробляє зараз людина! Вовну поволеньки виводять з ужитку. Знайти вовняну майку, щоб вона вбирала піт, – ціла проблема. Одягнувши майку, я відразу  розумію, чи є в ній синтетика. Якщо є, то я не  можу дихати, весь заяложуюся, мучуся, не знати як! Бо ж вважають, що такі майки міцніші, кращі, ніж натуральні. Вважають це прогресом! Але чи корисні вони для здоров’я? Ні, навпаки, виготовляючи такі речі, люди своєму здоров’ю шкодять. І наклеюють етикетку: «Виготовлено з екологічно чистої вовни»! Так, мабуть, і інші слівця знайдуть для реклами – ще кращі! Вівці в нас залишилися зараз тільки для м’яса, тому що вовну ми робимо з нафти. А гусениці-шовкопряди говорять: «Ну якщо ви хочете шовк кращий, ніж наш, то і робіть його самі!..»

Читати також: Прп. Паїсій Святогорець: Безліч зручностей робить людину ні на що не здатною

Вас може зацікавити

Великий піст: про його сенс і плоди (+календар харчування)

Редактор Головний

Сьогодні Бога відсувають на останнє місце, – прп. Паїсій Святогорець

Редактор Головний

Як належним чином підготувати себе до зустрічі Різдва Христового?

Редактор Головний