13.3 C
Lutsk
Понеділок, 15 Квітень, 2024
Публікації Творіння святих отців

Відповідь Свт. Миколая Сербського чиновникові, який вважає, що народ занадто багато святкує

Народ вважає, що святі йому допомагають, а Ви вважаєте, що вони йому заважають. Хто може примирити Ваш розум з мудрістю народу, якщо не Ви самі? Якщо Ви глибоко й всебічно вивчите це питання, Ви вклонитеся мудрості народній.

Подивіться на нього з погляду роботи. Ви вважаєте, що народ занадто мало працює. Ви хочете, щоб він працював більше. Навіщо? Ви бажаєте створити мільйонний загін безробітних? Мені відомий Ваш патріотизм: цього Ви не можете бажати. Чи не краще, щоб народ працював помірковано, як раніше? Тоді легко уникнути нещасть безробіття, першого лиха великих західних держав. Варто тільки кинутися в одну крайність, інша негайно ж покаже роги. Можливо, у сербського народу є інші недоліки, але лінощі ніколи не були вадою сербів. Лінощі народжуються від надмірного примусу до робіт.

Подивіться з точки зору радості. Наш народ, трудячись, наповнюється радістю. Тому й співає під час роботи. Де ще є таке? Чи чули Ви подібну пісню й музику в якій-небудь країні, де існують крайнощі? У країнах з розвиненою промисловістю робота вважається прокляттям і нещастям. Тому там постійно відбуваються виступи за зменшення робочого дня: спочатку виступали за десятигодинний робочий день, потім за восьмигодинний, а тепер за п’ятигодинний. Скільки б порожніх днів у році набігло! Ви ж хочете, на противагу цьому сучасному руху, змусити наш народ працювати ще більше, ніж у колишні часи. І при цьому Ви вважаєте себе сучасною людиною! А з тієї пори, як почалася Ваша пропаганда проти свят, не чути більше пісню в сербських селах і поселеннях.

Подивіться з точки зору відпочинку. Ви помилково вважаєте, що народ відзначає церковні свята для того, щоб більше відпочивати. Навіть якби народ саме так думав, він думав би правильно. Ви, чиновники, відпочиваєте набагато більше, ніж селяни. Порахуйте, мій любителю розрахунків, скільки святих свят у році святкує народ, а скільки неробочих днів на рік у Вас, у чиновників. Складіть тридцять днів літньої відпустки, всі суботні й недільні дні, ваші державні свята й порівняйте їх з народними святами, і Ви засоромитеся й замовчите. Бо побачите, що Ви святкуєте набагато більше, ніж народ.

Що ще надто важливо, Ви проводите свої свята в неробстві й розвагах. А народ святкує не заради неробства. Відпочинок у нього на другому плані. Народ, святкуючи, прикликає на допомогу святих, робить небо союзником землі, молиться, щоб Господь благословив його працю. Тому що народ знає зі свого багаторазово перевіреного досвіду, що вся його праця, скільки не трудися, даремна, якщо милостивий Господь не зросить землю, не зігріє її сонячними променями, не збереже від посух, бур та інших нещасть.

Тому прошу Вас: не спотворюйте душу народу. Замовкніть й учіться в народу, так само як народ учиться від Бога й на тисячолітньому своєму досвіді.

Мир Вам і вітання.

Джерело

Вас може зацікавити

Проповідь у день пам’яті Мироносиці Марії Магдалини

Редактор Головний

Похвала Божої Матері, чи Субота акафіста: що це за свято

Редактор Головний

Що православним можна робити в свята, а що не можна?

Редактор Головний