4.5 C
Lutsk
П’ятниця, 19 Квітень, 2024
Всі новини Творіння святих отців

Скорбота та радість: Слово у день Різдва Пресвятої Богородиці

Рождество Твое, Богородице Дево, радость

возвести всей вселенней: из Тебе бо возсия
Солнце правды Христос Бог наш.
Тропар свята

Урочисто святкуємо, дорогі брати та сестри, Різдво Пресвятої Діви Марії від благочестивих Іоакима та Анни. З перших віків християнської віри свята Церква встановила це свято. Подія, яку святкуємо, – народження Боговибраної Отроковиці – принесла радість всьому світу, адже Богочоловік Христос Іісус, який визсіяв з Неї, зруйнував прокляття Боже, що тяжіло над злочинним й окаянним родом людським та возвів на нього благословіння Боже, і, перемігши смерть, дарував людям життя вічне. Так пояснює свята Церква причину справжньої радості.

Довго сумували через свою неплідність праведні батьки Приснодіви, довго та гаряче молились Господу про зруйнування непліддя, яке вважалося покаранням від Бога за гріхи; багато творили милостині, щоб схилити на милість Всемилостивого, і терпіли образи від одноплемінників, і в цій скорботі, безперестанній молитві та благотворінні поступово очищалися духом та запалювалися все більшою і більшою любов’ю та відданістю до Бога і таким чином готувалися Провидінням Божим до благословенного народження Преблагословенної Доньки, вибраної від всіх родів у Матір воплощенному Слову.

Тісним та скорботним шляхом Господь веде до слави та блаженства вибраних Своїх, бо і Самій Матері Бога по плоті вирішено було Симеоном, що душу Її пройде зброя та Вона відчує тяжкі скорботи у душі під час страждального життя Сина Її, і відкриються багатьох сердець людських помисли (Лк. 2, 34-35). Такий скорботний та тісний шлях всіх обранців Божих, бо світ та ворог Бога і людей дуже тіснить людей Божих; і Сам Господь попускає їм іти тісним шляхом, оскільки він допомагає їм стремитися до Бога та на Нього єдиного покладати свої сподівання.

Але звернемо наш погляд від скорботи до радості. Яку ж радість несе нам Різдво Богоматері? Пояснимо детальніше церковну пісню, що пояснює причини радості святкової. Через різдво Приснодіви, через Єдинородного Сина Її та Бога прокляте та відкинуте людство примирилось з Богом, який безмірно ображений його гріхами, бо Христос став Посередником примирення (Рим. 5, 10-11), звільнилося від прокляття та смерті вічної, удостоїлось благословіння Отця Небесного; воно з’єдналося та розчинилося з єством Божественним; відкинута раніше людина удостоїлась всиновлення Отцем Небесним, отримала обітницю славного воскресіння та вічного життя на небесах разом з ангелами.

Усе це звершено та звершується через втілення з Пречистої Діви від Духа Святого Сином Божим та через опіку Пречистої Його Матері. Яким шанованим та возвеличеним є людство через святу Діву Богородицю, бо Вона удостоїлась оновлення та всиновлення Богу; і Сама Вона удостоїлась через Своє безмірне смирення та величнішу чистоту і святість бути Матір’ю Богочоловіка! Вона завжди перебуває найсильнішою Заступницею роду християнського перед Своїм Сином та Богом! Вона – наша Надія; Вона відводить від нас хмари праведного гніву Божого, відкриває нам древній рай Своїм могутнім заступництвом; Вона підтримує престоли царів та береже їх непохитно повік. Вона тисячократно рятувала та рятує Русь від початку і донині; Вона її звеличила, прославила, затвердила та затверджує її; Вона – Поручниця грішних у спасінні. До Неї християни звертають свої моління, прохання, похвали, славослів’я та подяки; Вона звершила та звершує у Церкві численні чудеса, благотворні у всіх кінцях світу.

Будемо ж всі світло та урочисто святкувати Різдво Пресвятої Діви Марії, прикрашуючись самі всякими чеснотами християнськими. Амінь.

Святий праведний Іоанн Кронштадтський

Переклад з рос. Любові Максимчук

Джерело 

Вас може зацікавити

12 травня 2022 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Високопреосвященніший архієпископ Волинський і Луцький Нафанаїл молитовно відзначив день ангела. ФОТО

Редактор Головний

НЕОЧІКУВАНИЙ ПОВОРОТ У СПРАВІ ПРО ВИСЕЛЕННЯ СВЯЩЕННИКА

Редактор Головний