Четвер, 5 Грудень, 2024
Основи православ'я Творіння святих отців

Як звершувати молитву – поради свт. Феофана Затворника

Налаштувавшись внутрішньо, стань перед іконами, перехрестись, поклонись і починай молитву.

Читай не швидко, проникай у кожне слово, думку всякого слова доведи до серця, супроводжуючи це поклонами і хресним знаменням. У цьому всі справи приємні для Бога.

– Проникай у кожне слово і думку всякого слова доведи до свого серця, тобто:  розумій, що читаєш, а зрозуміле відчувай серцем.

Читаєш «очисти мене від всякої скверни», то відчуй скверну свою, забажай чистоти і з повною надією проси її у Господа. Читаєш: «нехай буде воля Твоя», – і у серці своєму будь готовий спокійно зустріти все, що Господь пошле тобі. Читаєш: «і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим», – і у душі своїй пробач усім все, і таким чином проси собі прощення в Бога. Якщо так діятимеш на кожен стих молитви твоєї, то в тебе буде належна молитва.

Щоб успішніше звершувати свою молитву саме таким чином, ось що потрібно тобі:

  • Перше, май собі молитовне правило – невелике, щоб при своїх буденних справах ти міг виконувати його, не поспішаючи;
  • Друге, у вільний час вчитуйся в молитви твого правила,  зрозумій кожне слово молитви та відчуй його, щоб наперед знати, що при якому слові повинно бути у тебе на душі та в серці, щоб під час молитви легко було тобі розуміти та відчувати.
  • Третє, якщо твоя думка під час молитви буде відволікатися на інші предмети, приклади усіх зусиль, щоб зберегти увагу та повернути думку свою до молитви; знову відбігає, знову поверни. Повторюй читання до тих пір, поки кожне слово молитви не прочитаєш із повним його розумінням. Цим приборкаєш думку свою від розсіяності у молитві.
  • Четверте, якщо якесь слово молитви сильно западе тобі у душу, зупинись на ньому та не читай далі, побудь на цьому місці з увагою, накорми ним душу свою, чи тими помислами, які воно буде породжувати. Не руйнуй цього стану, допоки воно саме не пройде. Це знак того, що дух молитви починає проникати в тебе, а стан цей – найбільш надійний засіб до виховання та укріплення у нас молитовного духу .

Святитель Феофан

Раніше ми писали, Як підготуватись до молитви

Вас може зацікавити

Що таке храм та для чого він призначений

Редактор Головний

12 вересня Православна Церква вшановує святого благовірного князя Олександра Невського

Редактор Головний

Коли храм вважається оскверненним

Редактор Головний