17.1 C
Lutsk
Четвер, 23 Травень, 2024
Запитання священнику

Скільки потрібно хресних і чи можуть хресні бути подружжям?

Чи правда, що хресні батьки не можуть вступати в шлюб один із одним? Чи обов’язково для хрещення дитини вибирати двох хресних різної статі чи досить одного?

Геннадій Васильєв

Відповідає протоієрей Сергій Вейго

Для того, щоб відповісти на запитання про шлюби між хрещеними, слід зрозуміти природу шлюбного права Церкви.

У Православній Церкві є два види перешкод до шлюбу: абсолютні і умовні. Абсолютні перешкоди до шлюбу забороняють конкретній особі вступати в шлюб. Наприклад, священнослужителю, ченцю; мирянину, що є в нерозірваному шлюбі. Умовні ж перешкоди не позбавляють права на церковний шлюб, але визначають деякі заборони на конкретні шлюбні комбінації.

Історія Церкви знає різні підходи до вирішення даного питання. У першому тисячолітті були заборонені шлюби не просто між хрещеним і хрещеником, але і між хрещеними і батьками хрещених. У нашій Церкві рішенням Святішого Синоду від 1810 року вважалися недозволеними шлюби лише між хрещеним і матір’ю хрещеника, і хрещеній з батьком її хрещениці, так само як і шлюб між хрещеним і хрещеницею, хрещеною і хрещеником.

Читати також: Зустріч із Церквою: детальніше про воцерковлення немовлят

Що ж стосується шлюбу між хресними, слід сказати, що офіційно немає такої заборони. Однак вже склалася практика, коли люди все ж не вступають в подібний шлюб. Така практика обумовлена різними причинами: 1) народна традиція не схвалює такий шлюб 2) розірваний шлюб між хрещеними може призвести до ускладнення відносин між ними і рідними батьками їхнього хрещеника і т. д.

Тепер про кількість хресних. Якщо ми звернемо увагу на практику древньої Церкви і сучасну практику східних патріархатів, то ми побачимо, що там, як правило, необхідний лише один хресний(а) тієї ж статі, що і хрещеник(ця). Більш того, навіть якщо ми відкриємо наш сучасний требник, то побачимо, що хрещений(а) (людина, яка приймає хрещеника від купелі) повинен бути лише один.

Однак в слов’янських церквах (і особливо у нас) прийнято брати пару хресних батьків. Логіка такої поведінки теж допустима. Якщо раптом з якоїсь причини людина позбавляється одного з хресних батьків (смерть, відпадіння від Церкви, неможливість регулярно бачити один одного для повчань і настанов і т. д.), то завжди є другий, який може взяти на себе функцію духовного виховання.

У нас в Україні (особливо в західних областях) бувають випадки, коли кількість пар хресних становить 2, а то і 3. На Закарпатті довелося бачити хрещення, в якому брали участь 4 пари хресних (8 осіб!!!) Але, на жаль, часто буває, що все це «хрещенство» зводиться лише до спільної трапези і дарування подарунків. Тому, радячи молодим батькам у виборі хресних для їхніх чад, я завжди роблю акцент на церковності вибраних людей, адже мета хрещених батьків саме у вихованні спільно з батьками дитини в лоні Церкви – регулярного причастя, сповіді, вивчення Закону Божого і азів християнської моральності.

Читати також: Чи можна жінці після пологів заходити в храм?

Підводячи підсумок цій темі, хотів би зробити особливий акцент на якості кумівства. Запропоную кілька тез.

1. Вибирайте насамперед віруючих людей в якості хресних батьків для своїх чад.

2. Бажано, щоб ці люди були вже вкорінені у вірі, благочестиві християни.

3. Можливо, це здасться суб’єктивним, але з досвіду священства можу сказати, що краще перевагу надати у виборі хресних своїм родичам. Буває, що рано вступивши до шлюбу, ми запрошуємо своїх однокурсників, сусідів, товаришів по службі бути хресними батьками наших дітей. Але переїзд, перехід на іншу роботу, розрив із друзями може закінчитися тим, що спілкування хресних з нашими дітьми припиниться.
Джерело 

Вас може зацікавити

Чи сповідатися у священника, до якого людина відчуває неприязнь?

Редактор Головний

Як привчити дитину до Причастя?

Редактор Головний

Чому великомучениця Варвара зображується на іконах з чашею в руці

Редактор Головний