7.2 C
Lutsk
Четвер, 18 Квітень, 2024
Запитання священнику

Що таке «заупокійний акафіст»?

Слово «акафіст» означає – радісне моління. Нещодавно почув, що існує «заупокійний акафіст». Правда це чи ні? І якщо це правда, то чому там радіти?

Володимир Коновал

Відповідає протоієрей Сергій Успенський:

– Слово «Акафіст» означає буквально з грецького «несідален», несідальна пісня, тобто пісня, яку співають не сідаючи. Спочатку і довгий час термін застосовувався тільки до тексту, що позначається в руському обиході як Акафіст Пресвятій Богородиці або Великий акафіст, або Акафіст Пресвятій Богородиці «Радуйся, Невесто Неневестная». Всі акафісти, написані пізніше і до цього дня, були складені в наслідування цього найпершого акафісту, який і дав формальну схему всім існуючим нині акафістам.

Жанр акафісту набув широкого поширення в Руській Церкві в XIX і початку XX століть. До 1901 року цензорами духовного відомства було схвалено до друку 158 акафістів.

І, дійсно, існують «Заупокійний акафіст» і «Акафіст за єдинопомерлого». Їх структура подібна до всіх інших існуючих акафістів. Після кукулія (шапки) слідує 12 великих строф (ікосів) і 12 менших строф (кондаків).

Радіти ж або журиться під час молитви – це залежить від внутрішньої налаштованості і від молитовних прохань, які містяться в Акафісті, що читається, а не від його назви.

Джерело

Вас може зацікавити

Як розуміти слова апостола: Всяка неправда є гріх, але є гріх не до смерті?

Редактор Головний

У яких випадках священник не має права вінчати?

Редактор Головний

Чому ми так часто любимо виправдовуватися?

Редактор Головний