-2.8 C
Lutsk
Четвер, 30 Листопад, 2023
Запитання священнику

Що таке «заупокійний акафіст»?

Слово «акафіст» означає – радісне моління. Нещодавно почув, що існує «заупокійний акафіст». Правда це чи ні? І якщо це правда, то чому там радіти?

Володимир Коновал

Відповідає протоієрей Сергій Успенський:

– Слово «Акафіст» означає буквально з грецького «несідален», несідальна пісня, тобто пісня, яку співають не сідаючи. Спочатку і довгий час термін застосовувався тільки до тексту, що позначається в руському обиході як Акафіст Пресвятій Богородиці або Великий акафіст, або Акафіст Пресвятій Богородиці «Радуйся, Невесто Неневестная». Всі акафісти, написані пізніше і до цього дня, були складені в наслідування цього найпершого акафісту, який і дав формальну схему всім існуючим нині акафістам.

Жанр акафісту набув широкого поширення в Руській Церкві в XIX і початку XX століть. До 1901 року цензорами духовного відомства було схвалено до друку 158 акафістів.

І, дійсно, існують «Заупокійний акафіст» і «Акафіст за єдинопомерлого». Їх структура подібна до всіх інших існуючих акафістів. Після кукулія (шапки) слідує 12 великих строф (ікосів) і 12 менших строф (кондаків).

Радіти ж або журиться під час молитви – це залежить від внутрішньої налаштованості і від молитовних прохань, які містяться в Акафісті, що читається, а не від його назви.

Джерело

Вас може зацікавити

Як подавати церковні записки?

Редактор Головний

Чи повинні ми самі шукати собі духівника, чи Господь Сам пошле нам його? 

Редактор Головний

Чому так часто руйнуються сім’ї?

Редактор Головний