4.5 C
Lutsk
П’ятниця, 19 Квітень, 2024
Інтерв’ю

Що потрібно знати про паломництво на Святу Землю. ІНТЕРВ’Ю

Про безпеку, економію та комфорт, табу для паломників та духовне окормлення, як прокласти дорогу до свого серця шляхами Христа — про це та інше в інтерв’ю директора Паломницького Центру УПЦ Володимира Теліженка кореспонденту Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ.

— Тисячі православних українців вже пакують валізи й завтра-післязавтра відправляться у велике паломництво на Святу Землю. Скажіть, можливо, у Вас є напрацьовані правила, табу для вірян — чого не можна робити, щоб не викликати міжнародного скандалу чи не нанести шкоди іміджу нашої Церкви?

—  Можу сказати, що за ті 10-ть років, що ми організовуємо паломництва на Святу Землю, зокрема, масові паломництва у вересні, серед наших паломників не було ніяких проявів так званого “політичного Православ’я”, що могло б призвести до «скандалу». Головна мета паломників — приїхати на Святу Землю, щоб молитися, духовно збагатитися, поспілкуватися зі священниками. Про це легко пам’ятати, адже кожну групу супроводжує священник, а деякі навіть декілька, якщо це групи з кількох парафій, і саме вони не тільки можуть посповідати людей, але й пояснити їм якісь речі духовного порядку і так далі. Були, зрозуміло, окремі випадки якихось непорозумінь на рівні груп, невдоволення певними речами, але все це вдається завжди вирішити. На загальному рівні віряни Української Православної Церкви завжди поводять себе як християни.

І з кожним роком організація паломницьких груп набуває все більш традиційних для Православної Церкви форм. Якщо в минулі роки ми набирали парафіян з різних парафій УПЦ, то тепер традиційні форми виглядають таким чином, що приходять цілі парафії на чолі зі священником. Фактично це готові групи, які згуртовані навкруги одного священника, з якими простіше працювати, тому що вони всі мають пастиря, чують його голос.

— Економічний спад в останні 5 років, ймовірно, відбивається й на туризмі загалом? Як виглядає ситуація з паломництвом на Святу Землю?

— Як тільки Християнська віра була легалізована в Римській імперії, відразу були приклади паломництва. У IV столітті це було саме паломництво на Святу Землю. Тобто в перші роки Християнства, якщо говорили про паломництво, то мали на увазі саме відвідування з молитвою Святої Землі. Попри економічну кризу, Свята Земля є центром притяжіння, і, думаю, що це буде подовжуватися, поки в людей взагалі буде можливість відвідувати її. Ми не бачимо в абсолютних показниках зниження паломників на Святу Землю.

— Не дивлячись на такий сталий «попит», Паломницький Центр намагається допомогти якомога більшій кількості людей потрапити на Святу Землю і вересневе велике паломництво пов’язане саме з економічною складовою?

— Так. Багато років поспіль вже склалася традиція, коли відбувається свято іудейське Рош-ха-Шана — це Новий рік в іудеїв, це завжди вересень, початок жовтня, хасиди (течія іудеїв)  приїздять до міста Умані Черкаської області, де вшановують свого праведника цадика Нахмана. У рамках своєї традиції до 30 тисяч хасидів з усього світу, переважно зі США та Ізраїлю, з’їжджаються в Україну щороку. Задля цього централізовано, за допомогою своїх структур, організацій, фондів, хасиди організовують чартерні перельоти.

Нас цікавлять перельоти до Києва і навпаки. Чартерні перельоти — це завжди низька ціна, що дозволяє нам знизити суму за участь у паломництві в порівнянні з іншою порою року. Звичайно, Свята Земля не обмежується вереснем. Кожного місяця одна-п’ять груп від УПЦ відправляються на Святу Землю, але централізовано і масово, використовуючи саме ці чартерні перельоти, відвідують Святу Землю до 2500 тисяч вірян УПЦ. Приймаючою сторону в першу чергу виступає Руська Духовна Місія в Єрусалимі, яка вже 150 років допомагає організовувати паломництва на Святу Землю. Паломницький Центр УПЦ напряму співпрацює з Місією і забезпечує супровід половини — приблизно 1500 людей — з цих православних паломників. Кожна людина може поїхати в паломництво, звернувшись до своєї парафії, майже в усіх єпархіях УПЦ представлені паломницькі служби, які співпрацюють з Паломницьким Центром УПЦ, або можна завжди звернутися безпосередньо в Паломницький Центр в м. Києві.

— Наскільки це паломництво комфортне, чи бувають проблеми під час перельотів, чи безпечно там, на території Ізраїлю?

— Держава Ізраїль головною метою забезпечення туризму бачить і підтверджує це своїми діями безпечність туристів, які перебувають у на території країни. Можна сказати, що за весь час, коли  всередині держави були негаразди, поліція та армія Ізраїлю докладали максимум зусиль, і мінімум туристів постраждали внаслідок якихось негараздів. На цей момент у державі Ізраїль спокійно, тихо і безпечно. Маємо надію, що так і буде. Держава, крім того, що докладає зусиль для безпеки, також гарантує особливу безпеку для паломників, туристів.

Щодо організації паломництва на Святу Землю, то треба зазначити, що супровід такої великої кількості  людей покладає велику відповідальність на організаторів. І всі наші паломницькі служби відповідально відносяться до своїх завдань — за останні 5 років збоїв саме з вини організаторів не було. Є деякі нюанси, тонкощі з чартерними перельотами, тому що самі по собі вони є вразливою ланкою в організації переміщення людей, і на відміну від тих перельотів, які є в розкладі, вони іноді можуть пересуватися на годину, дві або три. Також саме на цей період чартерні перельоти, які забезпечують прибуття хасидів і відбуття паломників з України, деякі літаки, траплялося, скасовували. Організації докладають зусиль, щоб пересадити людей. Це об’єктивна ситуація, вона не залежить від бажання або якості паломницьких служб, але ми у таких випадках організовуємо так, щоб паломники пересіли на рейсові літаки. Це дорожче, але це наш обов’язок.

— Наскільки я знаю, паралельно з паломниками з УПЦ їдуть на Святу Землю і представники новоствореної структури «ПЦУ», на чолі з їх «кліриками». Чи є небезпека, що випадково нашому духовенству випаде співслужити з ними?

— Єрусалимська Православна Церква не визнає «ПЦУ» і не співслужить з архієреями і духовенством цієї структури, так само як і з «УПЦ КП» на чолі з Філаретом. Згідно з багаторічною практикою, всім клірикам УПЦ надається документ визначеного зразка грецькою мовою, який підтверджує їх канонічний статус як кліриків УПЦ. І на підставі саме цих документів Єрусалимська Патріархія надає благословення на участь цих кліриків у спільних богослужіннях з ієрархами і кліриками Єрусалимської Патріархії в усіх храмах, у тому числі в Храмі Воскресіння Христового.

— Для чого люди взагалі відправляються в паломництво на Святу Землю?

—  Я думаю, що людину змінює шлях, яким вона йде. І в нашому випадку, в паломництві на Святу Землю, на цьому шляху є досить конкретна мета — доторкнутися до тих місць, де ходив Іісус Христос, але головне до того місця, де Він був розіп’ятий, де було покладено Його Пречисте Тіло — і це головна проповідь для нас, християн, у світі. Цю землю називають П’ятим Євангелієм. Чому? Тому що ми приходимо, щоб побачити пустий Гроб, побачити, що Іісус Христос воскрес! І змінюючись на цьому шляху, якщо людина цього бажає, вона відчуває конкретне місце, де цей шлях може набути свого завершення — у її серці.

Тому, як це не парадоксально, в паломництві є шлях, який можна прокласти на карті, але головну дорогу людина проходить у своєму серці, і ми дуже часто любимо повторювати, що бачили багато людей, які починали цей шлях туристами, а закінчували паломниками. Я думаю, що якщо людина відчуває найменше бажання поїхати в паломництво, розуміючи, що це не зовсім туризм, вона, якщо її серце відкрито, отримає для себе користь.

Спілкувалася Гордійчук Валентина

Вас може зацікавити

Чому не можна займатися рукоділлям на свято

prvadmin

Про розпис кафедрального собору не могли навіть мріяти….

Редактор Головний

Як і коли треба подавати записки у храмі

Редактор Головний