5 C
Lutsk
П’ятниця, 19 Квітень, 2024
Всі новини Проповіді Публікації

Проповідь у день третього знайдення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Iоанна

Во імя Отця, і Сина, і Святого Духа!

Святий пророк Іоанн Хреститель відігравав для віруючих завжди дуже велике значення. Після Богоматері, це святий, якому відведено найбільшу кількість церковних свят, і, крім того, це один з небагатьох святих, чиє Різдво відзначається Церквою. Особливу увагу приділено Хрестителю в Євангелії, а також багатьма сучасниками було відзначено, що і в 30-ті роки I століття Іоанн Предтеча був дуже відомим святим, який викликав широкий резонанс.

Тому мощі святого Іоанна Предтечі завжди мали велике значення, а його глава розглядалася як особлива, дуже важлива святиня, тому в Церкві і святкуються всі три знайдення глави.

І ось саме сьогодні, 7 червня, Церква згадує третє знайдення (обрітення) чесної глави святого Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, яке відбулося близько 850 року.

Під час заворушень у Константинополі у зв’язку із засланням святителя Іоанна Златоустого, голова святого Іоанна Предтечі була віднесена до міста Емеси. Звідти під час набігів сарацинів (близько 810 – 820 рр..) вона була перенесена до Комани і там, в період іконоборських гонінь, була схована в землі. Коли іконошанування було відновлене, патріарху Ігнатію (847 – 857) під час нічної молитви було зазначено у видінні місце, де схована голова святого Іоанна Предтечі.

Першосвятитель повідомив про це імператору, який послав посольство до Коман, і там голова була знайдена втретє в зазначеному патріархом місці, близько 850 року. Пізніше голову Іоанна Предтечі знову перенесли до Константинополя і тут 7 червня вона була покладена в придворній церкві.

Величніший із пророків св. Іоанн Хреститель закінчує історію Церкви Старозавітної і відкриває епоху Нового Завіту. Він свідчить про прихід на землю Єдинородного Сина Божого, сказавши: «Ось агнець Божий, Який бере на Себе гріхи світу» (Ін. 1:29). Ще задовго до Різдва Христового, як пророк Ісайя, так і пророк Малахія передрікають про Предтечу, сказавши слова Божі: «Ось я посилаю Ангела Мого перед лицем Твоїм, який приготує шлях Твій перед Тобою» (Мал. 3:1).

Явившись у пустелі Іорданській і проходячи Іудейською країною, він проповідував покаяння та наближення Царства Христового. Строгим постом і подвижницьким життям готував себе до високого і незвичного служіння. Всі шанували Іоанна, як пророка, людину праведну і святу. Голос його проповіді був настільки могутнім і плідним, що всі, починаючи від правителя Іудеї Ірода, шанували Предтечу і з насолодою слухали його. Слова: «Покайтеся, бо наблизилося Царство Боже… » (Мф.3:2) та «Сотворіть же достойний  плід покаяння» (Мф.3:8) сьогодні громогласно звернені до нас, не перестаючи бути актуальними ніколи.

Дійсно, нічим іншим не можемо ми достойно вшанувати пам’ять Хрестителя Господнього, як дієвим послухом його заклику внутрішньо очиститись посередництвом через покаяння. «Вже пора нам від сну прокинутися. Бо нині ближче до нас спасіння, ніж коли ми увірували. Ніч минула, а день наблизився: отож відкинемо діла темряви і зодягнемось у зброю світла» (Рим. 13:11-12).

У тропарі Предтечі Господньому, ми з вами дорогі брати та сестри , чуємо актуальні і для сьогодення слова: «…Тому-то за істину постраждав, радуючись…». ВУсвятого пророка була хороша перспектива побудувати кар’єру при царському дворі, тому що цар Ірод любив його слухати, і була можливість отримати визнання та шану…. Але тому він і «святий», бо вибрав правду і істину, а відкинув лестощі та обман. Чому? Бо істина це Христос! «Я є Шлях, Істина й Життя» (Ін.14:6.), і тому кожен з нас християнин має йти тим шляхом, що йшов св. Іоанн Предтеча, шляхом правди і істини, незважаючи яка це дорога легка чи терниста. Ми маємо бути з Христом, відкидаючи ідеології які суперечать християнству, які проповідують розбрат, ворожнечу, ненависть.

У наш складний час, нам можуть пропонувати успішне земне життя, але з умовою зректися істини, піти іншим шляхом, але ми з вами, дорогі брати та сестри, повинні згадати святого Іоанна Хрестителя, згадати чому його шануємо, і зрозуміти , що спокушуватися тимчасовими земними благами це погибельно, а спасительно залишитись з Церквою та Христом.

Тому нехай Милосердний Господь, благодаттю Святого Духа, молитвами славного пророка Іоанна Хрестителя, укріпить весь наш український народ та Святу Православну Церкву в цей непростий час і збереже в єдності та любові ! Амінь!

Свящ. Олександр Шинкарук,

Настоятель Свято-Петро-Павлівського храму

с. Карпилівка 

(Цуманське благочиння) 

Вас може зацікавити

У Чарторийському монастирі звершили відспівування Захисника України

Редактор Головний

Священники єпархії привітали ГО, що опікуються особливими людьми та дітьми, з Різдвом Христовим

Редактор Головний

Слово про справжній піст – святитель Іоанн Златоуст

Редактор Головний