6.3 C
Lutsk
П’ятниця, 26 Квітень, 2024
Проповіді

Проповідь у день Святої Трійці

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа.

Дорогі во Христі браття і сестри. Старий Завіт, данний через Моісея, слугував прообразом Нового, данного Христом. У 50-ий день після виходу з Єгипту, після старозавітньої Пасхи, після визволення від єгипетського рабства, Господь дав ізраїльтянам через Моісея закон на Сінайській горі. Цю подію ізраїльтяни ознаменували щорічним святковим торжеством, який назвали П’ятидесятницею.

У співвідношенні старозавітньої, ми маємо нашу християнську Пасху, – це світле Воскресіння Христове і так само святкуємо 50-ий день від цього свята свят.

Там у 50-ий день ізраїльський народ отримав від Бога закон, і тут так само в 50-ий день, як співає Свята Церква: “От Сиона изыде закон“, тому що в Сіонській горниці знаходились апостоли і в той час на них зійшов Святий Дух у вигляді вогняних язиків, просвітив їх світлом Божественної істини і з того часу невідступно перебуває в Церкві Христовій, укріпляє і живить духовне життя кожного віруючого в Христа.

Крім того, що цей священний день П’ятиднесятниці є днем зішестя Св. Духа на апостолів, -він ще називається і днем Світлої Трійці. Тайну свого Божественного єства Господь волів відкривати роду людському не зразу, а поступово.

У святому Письмі сказано, що Бог є не тільки на небі, але й на землі. А як це може бути? Це тому, що Бог-Троіца, Три Особи досконало неподільно з’єднані.

Бог- Отець – на Небі. Бог-Син у часі став людиною, тобто втілився, і перебував на землі. Потім Він після Свого Воскресіння з мертвих Вознісся на Небо. Однак Він сказав Своїм учням: “З вами Я повсякденно аж до кінця віку” (Мф. 28, 20). І знову сказав перед Своїм стражданням: “Я не покину вас сиротами, – Я прибуду до вас!” (Іоанн. 14, 18).

Якраз це сталося в 50-ий день після Воскресіння. На них зійшов Святий Дух – Третя Особа Пресвятої Трійці. Таким чином Бог всеодно залишився на землі. А що Св. ТРІЙЦЯ неподільна, тобто, де Св. Дух там Отець, і Син, то визнаємо те, що сказано в молитві, яку постійно повторяємо в ці свята: “Царю Небесний … що всюди єси і все наповняєш…”.

Ми святкуємо подію, яка продовжується до сьогодні і яка відбувається зараз. Дух Святий зараз приходить до віруючих у Христа, наповнюючи їх та озброюючи їх для служіння Богові. Його постійне пришестя оживлює Церкву та кожного з нас так як прихід весни оживлює природу, і зеленіє, і цвіте вона. На згадку цього ми й прибираємо храм та свої домівки зеленню на Неділю Св. Трійці, а ці дні називаємо по-народному Зеленими Святами.

Коли в природі це оживлення відбувається автоматично, то у людей це оживлення пришестям Св. Духа не автоматичне.

Один митець намалював картину Христа, Який стоїть біля дверей і стукає. Але на дверях не намалював ручки, якою Христос міг би відкрити двері. Дехто думав, що митець зробив помилку в картині. Але ні, він хотів показати, що двері відкрити можна тільки з середини. Людина, яка чує Христа, що стукає в двері її серця, її душі, мусить сама відкрити до Нього своє серце, свою душу. Тому ми співаємо та промовляємо: “Прийди й оселися в нас…”. Тому ми й ставатимемо сьогодні на коліна і проситимемо, щоб відновлювалося в нас, як членів Церкви, Тіла Христового, Пришестя Святого Духа.

Св. Апостол Павло говорить: “Хіба ви не знаєте, що ваше тіло – то Храм Духа Святого, що живе Він у вас…” (1Кор. 6, 19). Смиренно, на колінах, з вірою та надією на Його Пришестя, відкриймо свої серця до Нього і нехай перебуває Він у нас повік. “Пресвятая Троице Боже наш, Слава Тебе!”

Прот. Михаїл Лесик

(Копачівський благочинний округ)

Вас може зацікавити

Слово архімандрита Афанасія (Германа) при нареченні єпископом Камінь-Каширським (рос)

Редактор Головний

Проповідь у день пам’яті свт. Іоанна Златоуста

Редактор Головний

Проповідь у день пам’яті Святого Великомученика та Цілителя Пантелеймона

Редактор Головний