11.8 C
Lutsk
Четвер, 28 Березень, 2024
Волинська єпархія Всі новини Проповіді Публікації

Проповідь у день пам’яті рівноапостольної княгині Ольги

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа.

Величаєм тя, Святая рівноапостольна княгине Ольго!

Свята Церква оспівує Святу рівноапостольну княгиню Ольгу як ранкову зорю, тому що завжди перед сходом сонця небо не зразу, а поступово засвічується ранковою зорею, і лише потім ми уже бачимо схід сонця.

Перед тим, як Святий рівноапостольний князь Володимир, внук княгині Ольги, офіційно прийняв православ’я, Вона багато потрудилась, щоб насіння проповіді впало на добру землю.

Свята Церква називає її рівноапостольною і Богомудрою не за те, що Вона вродженою чистотою здивувала князя, майбутнього чоловіка, не за її природні доброчинності, а за те, що Вона пізнала істинного Бога і допомогла це зробити своєму народові.

Її природній розум допоміг залишити тьму ідолослужіння і пізнати Істину, і так було покладено початки віри православної на Русі.

Як говорить Господь, «Не ви мене вибрали, а я вас». У церковних піснеспівах є такі слова: «Ревность Святаго Духа приемшая, отеческое зловерие возненавидела еси».

Літургійне Євангеліє, яке читається на честь Святої Ольги, говорить нам про спасіння грішниці, яка прийшла в дім фарисея і почала плакати, омивати ноги Спасителя і витирати їх своїм волоссям. Фарисей не зрозумів такого вчинку, тому, на його думку, дотик грішної жінки оскверняв чоловіка і тому, не побачивши морального перевороту, який очевидно звершився у душі цієї жінки, він осудив Спасителя і грішницю, думаючи, що якби Христос був пророком або прозорливим, то Він відкинув би її.

Відповідаючи на потаємні думки фарисея, Господь розповідає притчу про двох боржників, одних з яких був винен 500 динаріїв, а другий – 50. Оскільки обидва не мали чим заплатити, то господар просив їх. Тому легко було відповісти на питання Спасителя, який із боржників більше полюбить господаря: той, якому він більше простив. Підтвердивши правильність відповіді, Господь додав: «Кому мало прощається, той менше любить». Ці останні слова були направлені проти Симона фарисея, бідного любов’ю. З цієї притчі зрозуміло, що Господь ставить грішницю, яка покаялась, у моральному плані вище фарисея, тому що вона показала більше любові до Господа, а тому прощаються їй більше гріхів.

Задумаємося і ми про таємницю спасіння, про яку нам нагадують святі угодники Божі.

Не тому, що ми виконали весь закон і надіємося оправдатися, не наші заслуги чи доброчинності відкривають нам дорогу до неба, а любов Христова. Вона відкривається для нас Хресною смертю і Воскресінням Христовим. Відривається відповідно до того, як ми приймаємо віру, звільняємося від гріха і починаємо жити за законами Духу, законами свободи, наповнюючись радісної готовності до всякого подвигу і всякої жертви. В закінчення Євангеліє ми чуємо такі слова Спасителя: «Віра твоя спасла тебе. Іди з миром».

Чому Свята рівноапостольна княгиня Ольга, як і її внук князь Володимир, прийняли православ’я?

Як говорить нам передання, вони були зворушені красою православного богослужіння. Йдеться про ту красу, яка дає доторкнутися до самої суті православної віри. Прийнявши християнство, Ольга благочестиво та ревно проводила своє життя серед язичників, будувала храми Божі у Києві, Вітебську та Пскові.

Княгиня допомагала своєму сину Святославу в управлінні державою і скорбила, що він не хотів прийняти християнство.

Свята і рівноапостольна княгиня Ольга вважала Христове благовістя головною справою свого життя. Перед смертю вона заповідала поховати її за православним звичаєм.

Бог прославив її чудесами і нетлінням мощей, які знаходилися у Десятинній церкві в Києві.

Збулося пророцтво Святої княгині Ольги про Хрещення Русі, яке здійснив вихований нею внук князь Володимир.

Літописець закінчує свою розповідь про неї такими словами: «Ольга була передвісницею християнства на Русі, як світанок перед сонцем і як зоря перед світлом, і як місяць світить в ночі, так і вона світила серед язичників, як бісер в грязі, і після смерті молила Бога за землю Руську».

Ми, як її нащадки, маємо бути вдячні за те, що народилися і живемо у православній країні. Тож повинні не тільки на словах, а й у серцях своїх прийняти віру православну, відповідати любов’ю на любов Христову. Адже перед тим, як ми полюбили Христа, Він полюбив нас.

Русь Святая, храни веру православную, в ней же тебе утверждение.
Амінь.

  прот. Володимир Яцишин,

настоятель храму Всіх Святих землі Волинської м. Луцьк

Вас може зацікавити

Звернення Священного Синоду Української Православної Церкви до вірних чад УПЦ та народу України

Редактор Головний

Архієпископ Нафанаїл звершив чин посвяти у православне сестринство. ФОТО

Редактор Головний

28 травня 2021 року – календар з повчанням

Редактор Головний