7.4 C
Lutsk
П’ятниця, 26 Квітень, 2024
Проповіді

Проповідь у день Різдва Христового

Христос народився! Славімо Його!

«Слава в вишніх Богу і на землі мир, у людях благовоління!» – саме так співали ангели при народженні Іісуса Христа. Проте з народженням Богонемовляти чомусь не помітно на землі миру – повсюди відбуваються кровопролитні війни, а чаша людської ненависті переповнює всю нашу планету.

Тому необхідно розуміти слова ангелів про земний мир лише в контексті зі словами «у людях благовоління». На землі настане довгоочікуваний мир лише тоді, коли люди будуть мати «благовоління», тобто благу волю творити мир і злагоду.

Приклад такої «благої волі» проявили на Різдво 1914 року без будь-якого офіційного наказу близько 100 тисяч німецьких і британських солдат під час Першої світової війни, які припинили будь-які бойові дії в честь свята. Солдати ворогуючих сторін співали гімни, обмінювались рукостисканням і навіть подарунками. Тому і ми сьогодні молимося, щоб і нашій багатостраждальній Україні Народжений Христос також подарував довгоочікуваний мир.

Ні для кого не є секретом, що ялинка – це символ Різдва Христового. Ялинку можна побачити не лише в кожній домівці, але й у кожному храмі. Її іноді називають «різдвяним деревом». А все через те, що вона навіть узимку, коли всі дерева помирають, має вічнозелений колір, який символізує вічне життя.

Справді, тепер важко уявити собі Різдво без прикрашеної ялинки. Ще у VІI столітті просвітитель Німеччини священномученик Воніфатій Майнцський, розповідаючи язичникам про Різдво Христове, зрубав дуб, який був присвячений язичницькому богу грому Тору. Цим він хотів показати безсилля язичницьких ідолів. Дуб, падаючи, повалив усі дерева навколо, крім ялинки. Побачивши це чудо, святий Воніфатій промовив: «Нехай це дерево – буде деревом Христа!»

Але не скрізь ялинка – це символ Різдва. Наприклад, мексиканці наряджають пальми. У Шанхаї іграшки вішають на гілки верби і бамбука, а китайці звикли бачити зацукровані фрукти і горіхи на гілочках карликових мандаринових дерев. Зрозуміти, що Різдво настало в Ізраїлі, можна по кипарису. І нарешті, в спекотній Африці баобаби благовіствують про Народження Христа.

Тому кожна рослина прославляє Різдво Христове! Тим паче, що ірмос першої пісні канону Різдва Христового закликає всю землю прославляти Богонемовля: «Пойте Господеви, вся земля, и веселием воспойте, людие!»

Говорячи про ялинку, у новорічно-різдвяний період на прилавках різних ярмарків і магазинів можна також побачити різноманітні ялинкові прикраси та іграшки. Насправді, ялинкові прикраси кулястої форми символізують “райські яблука”. У давні часи на Різдво цим фруктом прикрашали ялинки – по аналогії з райським деревом. Згодом до яблук приєдналось печиво та інші їстівні прикраси. Однак згодом ялинкові гілки не витримували таку вагу. І замість яблук придумали скляні кульки.

Першу ялинкову кульку склодуви видули у Саксонії у 16 столітті. Але промислове виробництво ялинкових іграшок розпочалось порівняно недавно – у середині 19 століття. Тому при виборі ялинкових іграшок необхідно завжди пам’ятати про символізм святкових прикрас. Це стосується і восьмикутної віфлеємської зірки, яку кріплять на верхівку ялинки.

Святкуючи Різдво, важливо не забути про подію, якій присвячене це свято. Добре мати ялинку, кольорові ліхтарики, гірлянди, але важливіше мати образ Сина Божого та Його Матері, щоби кожен міг бачити Того, чиє народження ми так урочисто святкуємо.

Ця історія відбулася в одній дружній сім’ї, коли тато, мама та син зовсім не мали грошей на різдвяні дарунки. Порадившись, родина вирішила подарувати один одному мрії: вирізати зі старих журналів картинки подарунків, які вони купили би один одному, якби не були обмежені у грошах. Картинки склали у коробки та поставили під ялинку. Різдвяного ранку усі троє були завалені дарунками, хоч і не справжніми. Тато мав новий автомобіль, катер, костюм, плащ та кілька светрів. Мама знайшла великий будинок своєї мрії, діамантове намисто, шубу, плаття та круїзну подорож. Звичайно, найбільше подарунків отримав найменший член родини. Серед них був новий велосипед, похідний намет і безліч різних ігор та іграшок. Після того, як усі дарунки були розглянуті, син поліз під ялинку, дістав ще одну коробку та протягнув батькам. У середині був малюнок трьох усміхнених людей, що трималися за руки, а під малюнком напис “МИ”.

Минули роки… Пройшло не одне Різдво і родина подарувала один одному більшість з того, що було зображено на картинках того ранку. Але навіть через багато років з усіх різдвяних свят згадували одне – коли подарунком стала любов і тепло їх сердець.

Таким чином, обираючи різдвяні прикраси не забуваймо про сьогоднішнього Іменинника – Ісуса Христа, Який є центральною фігурою цього величного свята.

Христос народився! Славімо Його!

Священник Павло Чамахуд,

настоятель Свято-Дмитрівського храму села Вишнів (Ківерцівське благочиння) 

Вас може зацікавити

Про найбільш повчальне з життя свт. Миколая Чудотворця для сучасної людини

Редактор Головний

Помоліться за своїх священиків, в теперішній час їм непросто: Проповідь у неділю 13-у після П’ятидесятниці

Редактор Головний

Через покаяння ми входимо у спілкування з Богом, – архієпископ Волинський та Луцький Нафанаїл

Редактор Головний