14.4 C
Lutsk
П’ятниця, 26 Квітень, 2024
Всі новини Проповіді

Проповідь у день пам’яті прп. Онуфрія Великого

Во імя Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

“Яко возвеличишася дела Твоя Господи, вся премудростию сотворил еси”. Пс.103в.24.

Такими словами пророк Давид і ми разом з ним величаємо Бога, що створив цей видимий і невидимий світ. Дякуємо Йому, що маємо можливість споглядати цю величну премудрість. А найбільше дякуємо за те, що розуміємо і віримо, що це все від Нього.

Зі святого письма ми знаємо, що найбільшим створінням є людина. І створена вона для того, щоб, прийнявши на себе образ і подобу Божу, пізнати, що Бог є любов і цією любов’ю могла поділитися. Ми знаємо багато святих людей, що вміли це робити і для цього не шкодували навіть свого життя.

Саме сьогодні день одного з цих угодників Божих – Прп. Онуфрія Великого, отця-пустельника. Про таких, як він, говорить пророк Давид: “Приидут молитвенницы от Египта” (Пс.67в.32). Адже саме у Єгипетській пустелі подвизався цей святий чоловік. У юному віці, поселившись у монастирі, преподобний неодноразово чув про великий подвиг суворого життя отців, що проживали далеко в глибині пустель. Любов до Бога та до молитви розпалювали у юнакові нестримне бажання навчитися премудростям пустельного життя.

І ось одного разу св.Онуфрій залишає монастир та йде в пустелю. По дорозі він бачить промінь світла, що освітлював шлях. Будучи ще юнаком, святий злякався цього видіння та хотів повернутися, але Ангел Охоронитель заспокоїв його. Пройшовши у глиб пустелі, преподобний Онуфрій зустрічає старця-пустельника, у якого і навчається виживати у суворому кліматі та боротися зі своїми страстями й диявольськими спокусами, що особливо турбують одиноких подвижників.
Побачивши, що молодий Онуфрій став здатним проживати у самоті, старець-пустельник залишив його. 60 років проводить своє життя Святий у пустелі. В молитвах і пості, в трудах і в боротьбі зі спокусами. Бачучи старання Свого угодника, милосердний Господь утішає його. Біля печери виростає фінікове дерево і пробивається джерело. Щонеділі ангел Господній приносить йому причастя.
Про життя прп. Онуфрія Великого ми дізнаємося з творів прп. Пафнутія, який забажав побачити св. отців-пустельників і навчитись їхнім трудам і подвигам. Деякий час вони провели у молитві та спілкуванні. Прп.Онуфрій возрадувався, бо відчув, що має предстати перед улюбленим Господом і що прп. Пафнутій має його поховати.
Прп. Пафнутій просив пустельника, щоб залишитися на його місці, але почув, що не має на це благословіння. Адже йому потрібно піти і розповісти світові про подвиги отців-пустельників. Під час їхніх розмов в один із моментів з’явився сосуд із водою та хліб. Так ангел Господній укріпив їх.
В ту мить, коли прп. Пафнутій звершив поховання великого пустельника, келія святого обрушилася, а фінікове дерево всохло. Це нагадало преподобному про Боже благословіння, про яке казав Онуфрій Великий.
Прп. Пафнутій повертається до монастиря і всім розповідає про чудесні зустрічі у пустелі.
Одного разу у прп. Серафима запитали: “Чому ми не можемо понести подвигів, які творили древні отці?”
Він відповів, що не має у нас рішучості на це. І не тільки рішучості, але і віри, і любові до Господа, і великої надії про його піклування, Божественний промисл про нас.
Тому свята церква пропонує тим, хто бореться з духом гордині, що є і початком всякого зла в людині, читати життя святих угодників, а особливо пустельників. Бо, коли порівняємо їхнє життя і своє, в комфорті і достатку, побачимо, що найбільше схожі ми тільки на той пісок, по якому ходили святі отці-пустельники. І тільки, коли ми зрозуміємо це, зможемо дійсно принести покаяння не тільки на словах, а й на справах своїх, змінити своє життя, свої погляди на ближнього свого. З кожним моментом життя нам треба ставати більш кроткими та смиренними, бо на таких дивиться Господь, таким тільки дає свою благодать.
Дивлячись на життя прп. Онуфрія Великого, дивуючись його вірі і мужності, вражаючись великою милістю Божою, яка сходила на нього, разом з пророком Давидом кажемо: “Дивен Бог во святих своих: Бог Израилев, той даст силу и державу людям своим.Благословен Бог“(ПС.67 в.36)
Амінь.
Прот. Олег Миронюк,
клірик кафедрального собору
Всіх Святих землі Волинської
(Луцький кафедральний округ) 

Вас може зацікавити

У день Покрову Пресвятої Богородиці православна громада селища Цумань молитовно відзначила престольне свято

Редактор Головний

Єпископ Афанасій відвідав православну громаду на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість» м. Луцьк

Редактор Головний

7 січня 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний