10 C
Lutsk
Середа, 17 Квітень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

Підготовчі тижні до Великого посту

Великий піст у 2024 році розпочнеться 18 березня, але йому передує кілька підготовчих неділь. У чому зміст їхніх назв? Які особливості богослужінь і постові приписи у ці дні? 

«Піст нагадує людині про той спосіб життя, який вели наші предки в Раю, відновлює в ньому спотворений Божественний образ і допомагає стати богоподібним».

«Піст змінює Божественні суди зі строгих на милостиві».

Піст є тим засобом, з допомогою якого знищується гріх — стіна між Богом і людиною.

25 лютого — Неділя про митаря і фарисея

Цього дня Свята Церква пропонує віруючим євангельське зачало, в якому оповідається притча Спасителя про митаря та фарисея (Лк. 18:10-14). Наводячи Своїм учням приклад смиренного покаяння митаря, який цим був більш оправданий перед Богом за пихатого фарисея, Іісус Христос сказав: «Всякий, хто підносить себе сам, принижений буде, а хто принижує себе, піднесеться».

Богослужбові особливості

У звичний порядок служб поступово вплітаються піснеспіви з Пісної Тріоді — збірки великопісних гімнів і молитов. Наприклад, на недільній утрені співаються стихири «Покаяния отверзи ми двери».

 

26 – 3 березня — Суцільна седмиця

Постові приписи
Скасовуються будь-які види поста.

3 березня – неділя про блудного сина

Неділею про блудного сина завершується перша з трьох підготовчих седмиць (тижнів) до Великого посту. Наступна Неділя має назву м’ясопустна, оскільки цього дня звершуються заговини на м’ясо. Напередодні, в суботу м’ясопустну, що також називається Вселенською батьківською суботою, Свята Церква звершує поминання «усіх від Адама і до нинішнього дня спочилих в благочесті та правій вірі»

Цього дня під час Літургії, згідно з уставом, читається зачало з Євангелія від Луки – притча Спасителя про блудного сина. Звертаючись до митарів і грішників (Лк. 15:1), Іісус Христос оповів їм історію покаяння людини, котра забрала свою частину спадку у батька та пішла від нього «у далекий край» (Лк. 15:13). Проживши розпутно та розтративши все майно, чоловік почав бідувати: «радий був насититися ріжками, які їли свині» (Лк. 15:16). Опам’ятавшись, він каючись повернувся до батька зі словами: «Согрішив я проти неба і перед тобою і вже недостойний зватися твоїм сином; прийми мене як одного з наймитів твоїх» (Лк. 15: 18-19). Зрадівши поверненню сина, батько зустрів його, відновивши у втраченому достоїнстві спадкоємця.

Богослужбові особливості

“Над ріками Вавилонськими, там сиділи ми
й плакали, коли згадували про Сіон”

Активніше використовується Пісна Тріодь, на утрені неділі вперше співається 136-й псалом
«На реках вавилонських»,
який нагадує людині про те, що вона — бранець гріха і що звільнення від цього рабства відбувається тільки за допомогою рішучої боротьби з ним.

9 березня — Вселенська поминальна субота

Зміст назви

Церква молиться про християн, які відійшли у Вічність, а особливо — про людей, які померли насильницькою смертю і не отримали звичайного відспівування.

Богослужбові особливості

Богослужіння поминальне, відбувається лише кілька разів на рік. Велика кількість заупокійних текстів, але вони не сумні, а радісні, сповнені надії на загальне воскресіння.

10 березня — Неділя про Страшний суд, М’ясопусна

Зміст назви

На Літургії читається уривок Мф. 25: 31-46. Віруючим нагадується про друге пришестя Христа і майбутній Страшний суд.

У Неділю про Страшний суд за Літургією звершується читання зачала з Євангелія від Матфея (25:31-46). Відкриваючи Своїм учням тайну другого пришестя у світ Сина Людського, Іісус Христос сказав, що «зберуться перед Ним усі», і Він розділить їх, «як пастир відділяє овець від козлів» – праворуч і ліворуч (Мф.25: 32). Тим, що праворуч, Він скаже: «Голодний був, і ви дали мені їсти; спраглий був, і ви напоїли Мене; був подорожнім, і ви прийняли Мене…» (Мф. 25:35). Таким чином, за словом Святого Євангелія, праведники, зробивши добро іншим людям – нужденним – унаслідують Царство, уготоване їм від створення світу. Навпаки ж ті, що стоятимуть ліворуч – які, не звершили чеснот любові до ближнього – «підуть на вічні муки» (Мф. 25:46).

Постові приписи

Ця неділя є передостанньою перед Великим постом. Сьогодні звершуються заговини на м’ясо.  Останній день перед Великоднем, коли на трапезі дозволяється м’ясо. Протягом наступної седмиці, включаючи середу та п’ятницю, за уставом дозволяється вживати молочні продукти та яйця.

Богослужбові особливості

На утрені співаються суто великопісні тексти з Покаянного канону Андрія Критського — «Помічник та Покровитель…». Підготовка до посту підходить до свого завершення. Богослужіння пронизане ідеєю загальної відповіді за всі свої вчинки перед Богом.

11- 17 березня  Сирна седмиця, Масляна

Постові приписи

Немає харчових обмежень на вживання яєць, риби, а також молочних продуктів — сиру, масла, сметани, а також — риби. Звідси і назва.

Богослужбові особливості

Молитви з Пісної Тріоді згадуються щодня. У середу і п’ятницю Літургія не звершується, у ці дні вперше читається молитва Єфрема Сирина «Господи и Владико живота моего», яка є однією з найважливіших молитов поста.

17 березня— неділя Сиропусна, Прощена неділя.
Спомин Адамового вигнання

Зміст назви

На Літургії читається уривок Мф. 6: 14-21, в якому Христос говорить про необхідність прощати всіх. Ключова ідея — туга за раєм, який був втрачений людьми після гріхопадіння Адама.

Постові приписи

Заговини на будь-яку їжу тваринного походження.

Богослужбові особливості

Після вечірні (в парафіяльній практиці іноді цей чин здійснюють після Літургії) здійснюється чин прощення: подібно древнім ченцям, люди просять один у одного вибачення за всі образи, щоб з мирною душею увійти в піст. Останній раз співається 136-й псалом. У текстах служби чітко звучить нагадування про мету майбутнього поста — зустрічі Великодня. На вечірні священики переоблачаються в шати чорного кольору.

Вас може зацікавити

“Радуйтеся! Я з вами в усі дні”: проповідь у день свята Успіння Пресвятої Богородиці

Редактор Головний

Чи можна змивати масло після єлеєпомазання

Редактор Головний

Проповідь у день свята Покрову Пресвятої Богородиці

Редактор Головний