17.8 C
Lutsk
Неділя, 23 Червень, 2024
Всі новини Основи православ'я Публікації

НАВІЩО ПОТРІБНІ РАНКОВІ ТА ВЕЧІРНІ МОЛИТВИ?

У чому полягає цілюща сила ранкових і вечірніх молитов розповідає священик Андрій Чиженко.

Цікаві слова сказав нещодавно в одній зі своїх проповідей Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій про те, що світ намагається захопити у людини молитву і розірвати союз її і Бога.

І ось суєта цієї юдолі життєвої намагається захлеснути людину і втопити її, як бурхливе море святого первоверховного апостола Петра під час його ходіння по водах – до Христа. І головне тут не втрачати курс – напрямок душі до Бога. А Господь завжди готовий прийти на допомогу.
У цій гонці з добування матеріальних цінностей заради зніженості, комфорту і задоволення пристрастей людина втрачає найважливіше – єднання з Богом, розмову з Живим Богом, що є єдиним на потребу, як часто слідом за євангельськими словами говорять отці Церкви.

Особливо це добре видно на прикладі того, як християнин ставиться до ранкового і вечірнього молитовного правила.

О, як часто не хочеться їх читати! Маса відмовок: дуже сильно втомився, хочеться телесеріал, сподобався, по телевізору подивитися, посидіти в соцмережах, поспілкуватися з сім’єю, друзями, родичами, маса роботи до пізньої ночі та інше, та інше…

Але потрібно бути чесним з самим собою. І подивитися з Божою допомогою в корінь питання. Ось ця земна юдоль, ця суєта є не тільки тілесною, матеріальною властивістю, ні. Вона, немов спрут, проникає в розум, душу і серце людини і, як отрута, отруює їх. Багатогодинне, щоденне перебування в цій суєті стає для людини якимось наркотиком, без якого вона вже не може жити. Грубо кажучи, людина сидить на місці, але спокою в душі немає. Її руки і коліна танцюють, пориваючись вже бігти, пірнати в цю суєту. Чому так поширений алкоголізм? Момент перемикання. Швидке гальмування мозку. Як часто можна почути від алкоголіка або п’яниці фрази типу «випив і розслабився», «я п’ю, щоб розслабитися», або «не можу розслабитися по-іншому». Дійсно, психіка не витримує цього безперервного бігу по юдолі земній, цієї зовнішньої і внутрішньої суєті, продуктом якої є життя в постійному стресі, в постійному нервовому напруженні.

Але вихід є і крім алкоголю. Він набагато краще і безпечніше. Це молитва. Треба мати девіз не «випив і розслабився», а «помолився і розслабився». Тільки моляться набагато менше, ніж п’ють. Чому? У пияцтві не треба робити початкового зусилля над собою. А в молитві треба. У чому полягає це зусилля?

Початок молитовного правила для людини – досить болючий процес. Їй потрібно вирватися з цієї юдолі, немов би ногу вириваєш з болота. І навіть не ногу, але і все тіло. Як це боляче і важко! Немов над тобою відбувається якась хірургічна операція. По відділенню тебе від світу. Члени твої скриплять і стогнуть, як снасті на старому дерев’яному вітрильнику. Багато що в тобі противиться молитві. І ти так втомився! Так втомився! Але якщо ти не здаєшся, якщо продовжуєш творити молитовне правило, то відбувається диво. Часто воно відбувається абсолютно раптово, несподівано для тебе. Але раптом ти відчуваєш щось, як сонце, яке раптом виглянуло крізь свинцеві непроникні хмари. Ти відчуваєш інший величезний світ. Здавалося, говориш слова молитви неуважно, без належної уваги, але раптом одне-єдине слово стає для тебе дверима до Бога. І Він впускає тебе до Себе і сам входить в твою кліть-кімнату. І все в тобі раптом промивається, розгладжується і розплутується. І стає світлим.

І ось на молитву ставав один чоловік, а закінчив її вже інший – зцілений, очищений духовний.

Ось дія молитовного правила. Ось головне завдання наше на цій землі – навчитися розмовляти з Живим Богом. Все інше вода, що тікає через діряве решето і пісок, який тече крізь пальці.

Джерело

Вас може зацікавити

9 серпня 2022 року – календар з повчанням

Редактор Головний

29 квітня 2024 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Проповідь у день Навечір’я Різдва Христового

Редактор Головний