13 травня Церква святкує пам’ять свт. Ігнатія Брянчанінова, єп. Кавказького та Чорноморського (1867), богослова, слова якого завжди будуть актуальними та корисними.
Християнинові XXI століття складно знайти правильний шлях до спасіння, бо він практично не знає живих прикладів святості.
Єдине джерело інформації для кожного — це книги, твори святих отців. Багато хто з новонавернених християн, не знаючи святоотецького вчення, має хибне уявлення про мету духовного життя. Люди шукають не духовного здоров’я, що досягається тяжкою боротьбою з гріхами, а захоплення, чудес. Це відбувається тому, що вони не вважають себе хворими, тобто грішниками, а вважають себе здоровими, тобто близькими до праведників. Лише здоровий шукає розваг, насолод, а хворий шукає здоров’я, йому не до розваг. Хворий заради здоров’я готовий на багато чого: і на гіркі ліки, і навіть на операцію. Хворий ладен пролити кров заради здоров’я. Саме таким шляхом йшли всі святі.
Якщо людині все ж вдасться примусити себе читати суворі аскетичні твори давніх святих отців, які закликають до боротьби з гріхом, то тут виникають нові перешкоди. Сучасне життя суттєво відрізняється від того, яким жили подвижники перших століть, і тому неможливо все їхнє вчення механічно застосовувати до нашого життя. То як бути? Звернутися до творів святих отців новітнього часу. Особливо цікаві в цьому відношенні твори святителя Ігнатія (Брянчанінова), вони полегшують розуміння сказаного давніми аскетами.
Твори святителя Ігнатія глибокі, багатогранні і дуже дохідливі. Вони написані чудовою літературною мовою, і це не теорії вченого богослова, а думки, передусім, монаха, набуті досвідом. Сам він зізнавався в листах: «Бували в житті моєму хвилини: або під час тяжких скорбот, або після тривалого мовчання, — хвилини, в які з’являлося в серці моєму „слово“. Це слово було не моє. Воно втішало мене, наставляло, сповнювало невмирущим життям і радістю — і потім відходило. Траплялося записувати думки, які так яскраво сяяли в ці блаженні хвилини. Читаю пізніше, читаю не своє, читаю слова, котрі йшли з якогось вищого середовища і залишалися повчанням»… В іншому місці святитель пише про «Аскетичні досліди»: «Це не мій твір: з цієї причини я висловлююсь про нього вільно. Я був лише знаряддям ласки Божої до сучасних православних християн, які вкрай потребували зрозумілого викладу душевного християнського подвигу, що вирішує довічну долю кожного християнина».
Святитель Ігнатій (Брянчанінов) — один із визначних аскетичних письменників у Православній Церкві. Його літературна спадщина просто величезна, твори складають сім томів. Найбільш відомим твором святителя Ігнатія є, на нашу думку, його «Аскетичні досліди», ми пропонуємо увазі читачів розділ про любов до ближнього.