17.2 C
Lutsk
Понеділок, 9 Вересень, 2024
Основи православ'я

Для чого потрібно постувати?

Коли ми таємно грішимо, то думаємо, що ніхто про це не дізнається і якось все минеться. Але у третю підготовчу неділю до Великого посту Церква нагадує нам, що буде Страшний суд, де виявиться, хто ми є насправді, і кожен відбуватиме покарання за свої гріхи.

Євангеліє не перелічує гріхи, за які ми будемо засуджені на пекельні муки, а лише вказує на конкретні вчинки. Господь буде дивитися, чи нагодували ми голодного, чи напоїли спраглого, чи одягнули бідного, чи відвідали хворого, чи втішили ув’язненого. Хто це робив, той послужив Самому Христу й успадкував Царство Боже, а хто цим нехтував, той буде засуджений на вічні муки.

Так чому ж тоді Церква встановила пости, запровадила довгі богослужіння, сповідь гріхів? Можливо, цього всього не потрібно, а головне, як кажуть атеїсти і протестанти, бути людиною, не м’яса не їсти, а одне одного?

Проте такого не може бути, бо ми знаємо, що Сам Христос постував у пустелі 40 днів і розказав, як ми маємо правильно постувати (див. Мв. 4:2; Мв. 6:16–18; Лк. 18:12 тощо). Багато часу Він любив проводити у горах у молитві, також дав владу апостолам силою благодаті Святого Духа прощати гріхи.

Звідси стає зрозуміло, що все вище зазначене – це засоби, за допомогою яких ми можемо позбутися свого егоїзму, подолати неправду, а головне – стати милосердними. Без них ми, звичайно, здатні робити окремі добрі справи, бо в природу кожної людини Творець заклав прагнення до добра, але без Божої благодаті ці гарні вчинки здебільшого мають егоїстичний характер: ти мені, я тобі. Як наслідок, людина неспроможна самовіддано, всією душею полюбити Бога та ближніх. І ми бачимо, як багато сімей нині розпадаються саме тому, що люди не вміють по-справжньому любити одне одного.

Тому не нехтуймо постом, якомога більше стараймося молитися, якнайчастіше звільняймося навіть від незначного бруду гріха, бо лише так ми зможемо побачити в кожній людині не грішника, якого треба ненавидіти, не свого конкурента чи ворога, а образ Христа, Який потребує нашого милосердя та допомоги. Амінь!

Слово духівника Київських духовних шкіл архімандрита Маркела (Павука).

Джерело 

Вас може зацікавити

Що таке Православ’я та чому саме православна віра істинна

Редактор Головний

Бог – це життя світу

Редактор Головний

Молитва – це преображення душі

Редактор Головний