16.8 C
Lutsk
Субота, 27 Квітень, 2024
Всі новини Новини УПЦ

Для чого дотримуватися посту

…Навіщо ми взагалі постимось і здійснюємо цей духовний подвиг?

Насамперед, треба нагадати, що основна мета посту не самобичування, не дотримання оздоровчої дієти і спроба сховатися від проблем у молитовній тиші келії.

Ні, піст – це напружена духовна битва за порятунок власної душі.

«Блаженні чисті серцем, бо вони побачать Бога». Сам Бог вдивляється в глибину нашого серця, туди, де живе наша справжня особистість, яка у звичайний час ховається за соціальними масками та психологічними нашаруваннями.

Саме та сама особистість, яка у певний час постане перед Судом Божим у всій своїй наготі, без земних нагород, регалій, звань, позбавлена всіх матеріальних атрибутів, які були набуті нею тяжкою працею протягом земного життя.

Вона постане перед Творцем лише з багажем добрих чи злих справ, які були скоєні або які так і не вдалося вчинити. Важливо розуміти, що піст не є людським вигадуванням, його затвердив Сам Господь наш Ісус Христос. А все, що Він зробив і чого навчив, було втіленням волі Його Небесного Отця.

Піст – потаємний і невидимий подвиг. Це випробування власної совісті перед Божим лицем. Так Господь вимагає від нас глибокої зміни себе і надає нам на цьому шляху всіляку допомогу.

Немов талановитий налаштовувач музичних інструментів, піст поступово формує наш духовний слух і гармонізує всі наші душевні та тілесні сили. За такого підходу наша духовна праця не колись потім, а нині, зараз приносить добрі плоди як духовні, так і матеріальні.

Оскільки людина, яка за допомогою Божою проходить такі духовні перетворення, вже живе у згоді з вченням Христа: природно, свідомо, активно.

Майже в режимі реального часу людина сама змінюється і змінюється навколишній світ. Така особистість стає чистим провідником Божої волі. Піст впливає не тільки на життя віруючих, а й на долю цілих спільнот: сіл, міст і навіть народів.

У біблійній Книзі пророка Іони йдеться про гнів Божий на велике ассірійське місто Ніневію. Господь вирішив покарати городян за їхнє грішне життя, але дав їм шанс для покаяння і відправив до них пророка Іону, щоб той оголосив їм грізний вирок від Бога.

Потрібно віддати належне ніневітянам. Почувши пророчі слова, вони відразу схаменулися і змінили своє життя. В ознаменування цих змін колишні грішники – від простих людей до правителя – наклали на себе строгий триденний піст: навіть домашні тварини, худоба була позбавлена на даний час їжі та пиття. І ось за такий подвиг, за щире та глибоке каяття Господь помилував мешканців Ніневії.

Ця історія свідчить про те, що глибоке каяття та покаяння можуть змінити гнів Божий на милість.

Піст є дієвим способом, дарованим нам Господом для зміни світу на краще.

Митрополит Антоній (Паканич)

Вас може зацікавити

Заява Української Православної Церкви від 10 березня 2022 року

Редактор Головний

Єпископ Афанасій у Четвер першої седмиці посту молився у Свято-Покровському храмі

Редактор Головний

У Неділю про сліпого Архіпастир звершив Божественну літургію у кафедральному соборі. ФОТО

Редактор Головний