20.7 C
Lutsk
П’ятниця, 24 Травень, 2024
Запитання священнику Основи православ'я

Чи можна щиро пробачити свого кривдника?

Як можна пробачити людину, якщо вона тебе сильно образила? Навіть якщо сказати: «Прощаю», біль все одно залишається. І ти ж пам’ятаєш, хто тобі його заподіяв.

Ілона Матвеєва

Відповідає протоієрей Павло Білий:

– Це дуже важливе і складне питання, яке турбує християнство всю історію його існування.

Відразу хочу сказати, що прощення – це не одноразова дія, яка пророблена зусиллям волі. Це довгий процес, який може тривати до самої смерті.

Пробачити – це не означає забути. Пробачити – означає спробувати зрозуміти людину, яка тебе образила, намагатися позбутися ворожості і образи на людину, спробувати полюбити свого кривдника.

Христос закликає нас любити наших ненависників і благословляти тих, хто проклинає нас. І свої слова Він підтверджує особистим прикладом. Розіп’ятий на хресті, Він щиро просив помилування для своїх вбивць у Бога Отця. Ви тільки вдумайтеся в це!

Хресна смерть Спасителя – прояв нескінченної Божественної Любові, яка не шукає свого, але піклується про ближнього. І тільки заради придбання цієї Любові ми повинні всіх прощати.

Але для нашого закостенілого серця все це лише теорія, красиві і розумні фрази, які ми чули за своє життя сотні, а то й тисячі разів. А ось спробуй пробачити зраду друга або зраду чоловіка, або того, хто винен у смерті близької людини. Це ж просто неможливо!

І, дійсно, людині багато неможливо. Але, що неможливо людині – можливо Богові.

Свт. Іоанн Златоуст говорить, що Господь і наміри цілує. Тобто, якщо ми щиро хочемо пробачити, намагаємося витіснити образу зі свого серця, то ми на правильному шляху, і за наше щире бажання і старання Господь обов’язково дарує нам стан блаженної незлобливості і любові до всіх людей.

Важливо пам’ятати, що усвідомлення свого недоліку і боротьба з ним – це і є духовна праця, яку ми повинні у смиренні здійснювати, а решта залишимо Богу.

Господь не осудить нас за те, що ми не стали святими, але засудить за те, що не намагалися ними стати.

Джерело –  СПЖ

Вас може зацікавити

Чому не можна замовляти панахиду та сорокоус за нехрещених та невіруючих?

Редактор Головний

Для чого ходити до храму щонеділі

Редактор Головний

Звідки виникло слово Бог

Редактор Головний