3.2 C
Lutsk
П’ятниця, 26 Квітень, 2024
Проповіді

Бути ближчим до Бога неможливо без посту, – архієпископ Волинський і Луцький Нафанаїл

Про це владика сказав під час проповіді другого дня Великого посту у Свято-Покровському храмі.

“З Біблії ми добре знаємо, – сказав він, – що з появою людини на світ з’явилася від Бога і заповідь про піст. Ще в раю на наших прабатьків Адама та Єву був покладений піст від дерева пізнання добра і зла. Але вони, наші прабатьки, порушили цю заповідь, за що були вигнані з Раю. Безпосереднє спілкування з Богом вони втратили. Це нам показує, що якщо прийшов у світ новий Адам – Господь наш Іісус Христос, то Він показав приклад Святого посту ще до того, як вступити на проповідь про спасіння людей. 40 днів постився наш Господь. Прийнявши на себе людську плоть, Господь показав, як виконувати Його заповіді та з чого треба починати”, – пояснив владика.

Також Архіпастир додав: “Якщо ми хочемо повернутися до Бога, якщо ми хочемо виконувати Його святі заповіді, то без посту це неможливо”.

За словами владики, прикладами цього можуть стати для нас ще великі подвижники зі Старого Завіту, які жили, наслідуючи Господа. Пророк Моїсей 40 днів постився до того, як на горі Сінай отримав заповіді Божі. Через піст пророк Даниїл із левами розмовляв, не боячись їх.

Архіпастир також розповів і про випадок, який описує преподобний Ісаак Сирін. До нього прийшов учень та запитав про важливість посту, а також про те, якою має бути міра цього посту. Преподобний вказав на книги з житій святих та зауважив, що жоден зі святих, про яких ідеться у цих книгах, не обійшовся без посту. “Усі вони несли великий подвиг, щоб перемогти самих себе, свої гріхи та пристрасті, щоб стяжати ту благодать Божу, яку на землю приніс Син Божий, те очищення від гріха, ту святість, яку дає Господь кожній людині, яка цього забажає”, – пояснив своєму учню Ісаак Сирін.

Тож, підсумовуючи, владика Нафанаїл наголосив, що кожному православному християнину не варто вигадувати, що постити можна перший та останній тиждень, або піст для того, щоб розвантажити організм від важкої їжі. “Ці всі думки від лукавого, – запевний він. – Призначення посту одне – це обмежувати та смиряти своє тіло”.

Утім, про міру посту теж забувати не можна, бо у кожного вона своя. Преп. Ісаак Сирін говорив: “Людина, яка візьме на себе піст поверх власних сил, то нашкодить більше за того, хто не постився зовсім”.

Архієпископ Нафанаїл пояснив це тим, що у всьому повинна бути міра. За його словами, люди, які прочитали житія святих, часто можуть прагнути повторити їх подвиг, однак, якщо для цього не має відповідного духовного стану, людині це тільки нашкодить.

“Тож Святі Отці чітко говорять, що під час посту людині треба дотримуватися трьох основних чеснот, які під силу кожному. Це боротьба зі своїми поганими думками, постійна молитва та терпіння всіх скорбот, які посилаються Богом”, – підсумував владика та на завершення побажав усім достойно провести Святий піст та зустріти Христові страждання і Його Світле Воскресіння.

Вас може зацікавити

Проповідь у день свята Похвали Пресвятої Бородиці

Редактор Головний

Проповідь у неділю 23-ю після П’ятидесятниці

Редактор Головний

Проповідь у день пам’яті святителя Миколая, архієп. Мир Лікійського, чудотворця

Редактор Головний