9.4 C
Lutsk
Вівторок, 23 Квітень, 2024
Всі новини Проповіді

Проповідь у день пам’яті апостола і євангеліста Матфея

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Двадцять дев’ятого листопада Православна Церква вшановує пам’ять святого апостола і євангеліста Матфея. Апостол Матфей, у Євангелії ще називався Левієм, був братом апостола Якова Алфеєва, і входив в число дванадцяти близьких Спасителю учнів.

У Євангелії від Матфея апостол називає себе «Матфей митар», що говорить про його велике смирення. Матфей до свого покликання був митарем, тобто збирав податки з єврейського народу для Риму. Митарів зневажав власний народ, і вважав їх за великих грішників, прирівнюючи до ідолопоклонників.

Матфей, коли почув голос Іісуса Христа: «Іди за мною»(Мф.9.9), залишив свою посаду митаря і пішов за Спасителем. Для Матфея покликання до апостольського служіння стало великим святом і він запросив Господа і його учнів розділити з ним трапезу. Христос і Його учні не відкинули запрошення Матфея і відвідали його дім, де розділили трапезу з друзями і знайомими митаря – такими як господар дому митарями і грішниками. Ця подія через мірно вразила фарисеїв і книжників. Вони не могли збагнути, що Господь міг увійти в дім митаря, якого вважали великим грішником і з ним разом їсти. Господь на їхні звинувачення відповів, що прийшов покликати до покаяння не праведників, а грішників (Мф. 9,13).

Матфей усвідомив свої гріхи, повернув в четверо тим, кого оббирав, роздав своє майно бідним, і разом з іншими апостолами пішов в слід за Христом. Святий Матфей слухав настанови Божественного Учителя, бачив багато чудес, ходив  разом з іншими  апостолами з проповіддю до «загиблих овець дому Ізраїля», був свідком страждань і Воскресіння Спасителя, і славного Його Вознесення на Небо.

Принявши благодатні дари Святого Духа, Який зійшов на апостолів в день П’ятидесятниці, апостол Матфей проповідував вісім років у Палестині своїм одноплемінникам. Перед тим, як піти на проповідь у далекі країни, на прохання іудеїв у 42–му році (по Різдві Христовому) апостол Матфей написав Євангеліє, де зобразив земне життя Спасителя світу – Богочоловіка Іісуса Христа і Його Вчення.

Святий апостол Матфей проповідував у Сірії, Мідії, Персії, Парфії і закінчив свою апостольську працю мученицькою смертю в Ефіопії. Ця країна була населена племенами канібалів з грубими звичаями і віруваннями. Святий апостол своєю проповіддю навернув частину язичників від ідолопоклонства до віри в Христа. Правитель Ефіопії, будучи язичником, не хотів, щоб його піддані стали християнами, звинуватив апостола у чаклунстві і віддав його на страту через вогонь.

Смерть не зупинила проповіді апостола Матфея. Він навернув свого вбивцю до віри в Христа через безліч чудес, які творили його нетлінні мощі. Настільки глибоко увійшов у життя цієї людини проповідник Хреста Христового та Воскресіння, що при хрещені він просив дати йому ім’я Матфей. Новий Матфей сокрушив ідолів у своєму царстві і привів весь свій народ до Церкви. Так перемагає Христос Своїм милосердям найзапекліших у світі грішників. Так діє із віку в вік аж до самого кінця світу благодать слова Божого через святе Євангеліє, написане святим апостолом Матфеєм. Так долучається до таємниці спасіння велика кількість грішників,  втративших всяку надію. Амінь.

Протоієрей Олександр Галузій,

Настоятель Свято-Покровського храму

с.Нуйно

(Камінь-Каширський благочинний округ)

Вас може зацікавити

Митрополит Нафанаїл освятив іконостас тимчасового храму у с. Новостав. ФОТО

Редактор Головний

9 років життя обороняв державу: На Маневиччині клірики єпархії звершили Чин поховання захисника України

Редактор Головний

6 січня 2023 року – православний календар

Редактор Головний