7.4 C
Lutsk
Неділя, 21 Квітень, 2024
Основи православ'я Публікації

14 жовтня – свято Покрову Пресвятої Богородиці

14 жовтня, у день Покрову Божої Матері, православні християни згадують чудо, яке сталося в 910 році.

Публікуємо матеріал про свято, підготовлений редакцією журналу «Фома в Україні».

Повна назва свята — Покров Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Згідно Передання, Богородиця з’явилася віруючим, які молилися у Влахернському храмі в Константинополі. Сталося це в 910 році. Божа Матір розкрила свій омофор (покривало для голови) над людьми, і це чудо стало знаком заступництва над людьми. У свята немає аналогів в інших гілках християнства.

Події Покрову Пресвятої Богородиці

Диво явлення Богородиці відбулося в середині Х століття. У Влахернській церкві в Константинополі зберігалися риза Богоматері, омофор (покривало для голови) і частина пояса. Ці святині в V столітті перенесли сюди з Палестини. Був недільний день, йшло всенічне бдіння. Серед парафіян був святий Андрій, Христа ради юродивий. У середині ночі, під час молитви, він побачив, як по небу йде Пресвята Богородиця. Вона була осяяна світлом, поруч з нею йшли Іоанн Предтеча, Іоанн Богослов, ангели й святі.

Святий Андрій побачив, як Божа Мати стала на коліна і почала зі слізьми молитися за християн. Потім підійшла до Престолу храму і продовжила молитися там. А потім — зняла з голови омофор і розпростерла його над людьми, що молилися. У цей момент сяйво йшло не тільки від Богородиці — покривало теж світилося «краще променів сонячних». Богородиця просила Господа Іісуса Христа прийняти молитви всіх людей: «Царю Небесный, – глаголаше в молитве на воздусе со Ангелы стоящая Всенепорочная Царица, – приими всякаго человека, молящегося к Тебе и призывающего Имя Мое на помощь, да не отыдет от Лика Моего тощ и неуслышан».

Історія святкування Покрову Пресвятої Богородиці

Ми читаємо про встановлення свята в руському Пролозі ХІІ століття (давньоруський житійний збірник). «Се убо, егда слышах – помышлях; како страшное и милосердное видение и паче надеяния и заступления нашего, бысть без празднества… восхотех, да не без праздника останет Святый Покров Твой, Преблагая».

На Русі церкви в честь Покрову Божої Матері стали будувати в XII столітті. Одна з найдавніших і найкрасивіших Покрова на Нерлі. Її у 1165 році збудував святий князь Андрій Боголюбський. У той же час він встановив і саме свято.

Народні традиції свята

На Русі свято Покрову Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії називали Покров день, а ще: Перше зазим’я, Свадебник, Третя Пречиста, День Романа Сладкоспівця.

У народній свідомості християнський сенс події було покладено в основу свята, але він тісно переплівся з суто мирськими звичаями. Зміна пір року, пережитки язичницьких вірувань, побутові клопоти — все це мало свій вплив.

У цю пору (1 жовтня за старим стилем, 14 жовтня — за новим) закінчувалися сільськогосподарські роботи, селяни готувалися до зими, дівчата збирались на вечорниці. А ще це був початок осіннього весільного сезону. Люди чекали перший іній, який «покривав» землю і був ознакою настання холодів.

Переклад українською Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ

Вас може зацікавити

Святитель Миколай Сербський – Відповідь мирянину, який не задоволений священником

Редактор Головний

Проповідь у день Різдва Христового

Редактор Головний

Феодосій Великий: Як прожити життя, за яке не соромно

Редактор Головний