Відповідає Андрій Музольф, викладач Київської духовної академії.
У церковному уставі немає такої вказівки, яка б наказувала замість пропущеного пісного дня, наприклад, середи або п’ятниці, постити в який-небудь інший день.
Але, незважаючи на відсутність такого правила, подібна практика зовсім не є негожою, а навпаки, навіть цілком благочестивою.
Так, ми знаємо історію походження Апостольського або Петрова посту. У давнину такого посту (саме як самостійного багатоденного посту) не було. У ранньохристиянському творі «Апостольське предання», авторство якого зазвичай приписується священномученику Іпполіту Римському (+ 235 г.), даний пост представлений як своєрідна «компенсація»: той, хто не зміг постити протягом Великого посту, повинен були компенсувати згаяне вже після свят: «так постують після закінчення святкового ряду».
Отже, якщо ми, в силу тих чи інших обставин, не змогли витримати піст, наприклад, середи або п’ятниці, буде дуже корисно і благочестиво попоститися в який-небудь інший день. Винятком може бути хіба що день недільний, в який, згідно з церковними канонами, піст категорично заборонений.