11.8 C
Lutsk
Четвер, 28 Березень, 2024
УПЦ

Якщо Божа благодать є в людини, то її втішає і квашена капуста. Якщо благодаті немає, людина завжди у відчаї, – Предстоятель

Якщо Божа благодать є в людини, то її втішає і квашена капуста. Якщо благодаті немає, то ані багатства земні, ані вишукані яства не втішають, людина завжди у відчаї.

10 квітня 2021 року в ефірі телеканалу «Інтер» вийшов п’ятий випуск нового сезону щотижневої програми «Слово Предстоятеля», в якій Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій звертається з духовною настановою до глядачів. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

Предстоятель зауважив, що у час Великого посту ми частіше  згадуємо про святих отців, які ще в давні часи показали нам велику силу духу та приклад аскетизму. Та й сьогодні, за його словами, є великі посники, які своїм подвигом уподібнюються древнім ченцям.

Його Блаженство згадав про одного ієромонаха Василія, який вразив Блаженнішого Митрополита Онуфрія своїм аскетизмом та бадьорістю духу.

Ця знаменна зустріч у житті Архіпастиря трапилася, коли він ніс послух настоятеля Спасо-Преображенського храму Афонського подвор’я в Передєлкіно та підвизався у Троїце-Сергієвій Лаврі.

«Це було постом, – розпочав оповідати Блаженніший владика. – Ми зібралися ввечері всі разом за трапезою: приготували нам супчик, картоплю тощо. Приходить також ієромонах Василій і приносить із собою мисочку кислої капусти. На другий день так само, на третій, четвертий… Думаю: “Великий піст… Людина хоче утримувати себе суворо”. Прийшло Світле Христове Воскресіння, Пасха Христова. Ми посвятили паски, писанки, сир, шматок риби. Після нічної літургії зібралися всі разом на святкову трапезу. Приходить теж отець Василій і приносить… ту саму мисочку кислої капусти, але зверху прикрашену двома-трьома сливами. Я кажу: “Отче Василію, то що таке?” – “То моя трапеза”. – “Так ви весь Великий піст так вкушали”. – “То ж слів не було, а тепер сливи є. Це моя втіха!”. Я замовчав. Більше я не змушував о. Василія ходити на загальну трапезу. А братія мені вже потім розказали, що отець Василій вже 30 років, крім квашеної капусти з хлібом, більше нічого й не вкушає».

Якось ієромонах Василій захворів запаленням легенів, як продовжив згадувати Митрополит Онуфрій. Випадок був складний, і лікарі скликали консиліум. «”Отче Василію, вам треба обов’язково вживати скоромну їжу”, – сказали вони йому. Отець Василій стояв перед ними, як учень-першокласник перед вчителями. Вислухав і коротко відповів: “Ні”. Тоді лікарі веліли: “Тоді по ложці чорної ікри в день. Це білок, він підтримає вас, дасть сили боротися з хворобою”. А він знову очі вниз: “Ні, не буду”. Так нічого, крім квашеної капусти, й не їв. Згодом Бог його зцілив», – пригадав такий приклад про ченця Його Блаженство та додав, що, попри суворий аскетизм, отець Василій завжди був у бадьорому настрої та брався за будь-який послух у монастирі з радістю і вдячністю Богові.

«Завжди я бачив його у підвищеному настрої, – відзначив Предстоятель. – Якось, коли вже не служив у лаврі, завітав до отця Василія, а він вже ледве ходив тоді і ніс послух у келії. Йому принесли вечерю, та й він мені каже: “У мене сьогодні велика втіха! В мене до квашеної капусти ще й дві печені картоплини”. Я собі тоді промовив: “От ми їмо м’ясо, ковбаси, різні яства та невдоволені, крутимо носа, а ця людина вкушає кислу капусту і печену картоплю і радіє, начебто їсть дорогі делікатеси”. Отак діє на людину Божа благодать».

Підсумовуючи, Блаженніший Митрополит Онуфрій зазначив: «Якщо Божа благодать є в людини, то її втішає і кисла капуста, і печена картопля. Якщо благодаті немає, то її ніщо не може втішити: ані багатства земні, ані вишукані яства. Людина тоді завжди нещасна, знаходиться у стані відчаю та розпачу».

Предстоятель закликав жити за заповідями Божими – «тоді ми будемо також носіями благодаті Божої, яка буде нас втішати завжди, тоді в ті дні, коли в нас будуть невдачі, скорботи чи хвороби, ми завжди будемо радіти».

Вас може зацікавити

Керуючий справами УПЦ розповів, чому не треба боятися «останніх часів»

Редактор Головний

У молитві людина сподобляється бачити те, заради чого вона створена, – Блаженніший Митрополит Онуфрій

Редактор Головний

Не лінуватись і не шукати відмовок, а йти до храму, – Блаженніший Митрополит Онуфрій

Редактор Головний