Як правильно провести Радоницю в сьогоднішніх умовах? У храм на Радоницю у мене не виходить потрапити, а на кладовище в поминальні дні не пускають.
Марина Скоробогат
Відповідає протоієрей Димитрій Гарчук, секретар Синодальної Літургійної Комісії УПЦ:
– Радониця – це принесення радості за допомогою спілкування, перш за все молитовного, з покійними родичами. Зауважимо, що ми молимося Христу Богу, Який переміг смерть Своєю смертю на Хресті. Крім того, що ми прославляємо Спасителя світу і Господа, ми підносимо свої молитви за упокій душ спочилих, які для нас дорогі, і через Христове Воскресіння продовжують своє буття в надії воскресіння та життя Вічне в Неземній Радості.
Є благочестива традиція відвідувати на Радоницю могили близьких нам по плоті і по духу православних християн саме з цією метою. Але в цьому році ми всі опинилися в неординарних умовах у зв’язку з карантином і медико-санітарними обмеженнями, які впливають на можливість втілення в життя наших усталених традицій.
Можна знайти спосіб відвідати кладовище не в ті дні, коли там зазвичай збиралося багато народу. Не обов’язково йти на кладовище саме на Радоницю, можна відвідати дорогі могили до або після неї. Важливо подати імена дорогоцінних нам християн в храм на поминання за панахидою та Божественною Літургією, навіть якщо не вдасться особисто потрапити туди. Для цього є знайомі, які підуть в храм, меседжер, інші засоби зв’язку. Знаю, що багато священиків зараз налагодили зв’язок зі своїми прихожанами і приймають записки в спеціально створених групах.
У кого немає і такої можливості – цілком можна обмежитися домашньою молитвою, звершити спів пасхального канону і молитву за упокій.
Головне – не сумуйте! Ми ж хочемо поділитися радістю з покійними, а якщо наш дух буде нудитися, то сенс Радониці буде недосяжний і неможливий. Щоб було все правильно і благоліпно, потрібно пам’ятати, що життя живе, тому що – Христос воскрес!