0.7 C
Lutsk
Середа, 4 Грудень, 2024
Всі новини Запитання священнику Основи православ'я

Як можна і як не можна святкувати Хрещення Господнє?

Відповідає священник Андрій Чиженко.

Свято Хрещення Господнього в кількісному відношенні після Великодня є найбільш багатолюдним. Не в останню чергу це залежить від того, що є якийсь матеріальний предмет, який можна отримати і принести додому. У випадку зі святом Святого Богоявлення (так ще називають Хрещення Господнє) це свята вода, або велика агіасма (з грец. святиня).

Але ми не повинні ставитися до неї магічно, як до святині самої по собі. Нам не слід ставитися до неї як до чогось окультного. Власне кажучи, нам не можна робити з цієї води ідола. Не можна сприймати святу водохресну воду у відриві від Господа нашого Ісуса Христа. Саме він увійшов в єство водне, як неодноразово співається і читається на богослужіннях на честь вищезгаданого свята, і освятив воду собою. Символом цього є занурення священнослужителем розп’яття у воду під спів тропаря Святого Богоявлення.

Якщо ми уважно вдивимося в богослужбовий устав, то побачимо, як мудро через Отців Церкви Святим Духом все влаштовано. Велике освячення води саме в богослужбових чинах (за винятком хресних ходів у день свята на водойми) не служиться у відриві від церковної служби. Перший раз вода освячується перед завершенням великої вечірні в Водохресний святвечір. У 2020 році він припав на суботу. Тому великі часи з читанням євангельських зачал, присвячених святу, читаються вранці в п’ятницю, 17 січня за новим стилем. Літургія в цей день не відбувається. А в суботу, 18 січня – у Водохресний святвечір, служиться Літургія святителя Іоанна Златоуста. За нею відразу читається дев’ятий час і служиться велика вечірня на честь свята. І якраз перед її завершенням відбувається чин великого освячення води, який, власне кажучи, і є завершенням вечірні.

Увечері ж, в суботу напередодні Воскресіння (Хрещення Господнє в цьому році збіглося з недільним днем), служаться велике повечір’я, утреня і перший час. Також потрібно сказати, що 18 січня в Водохресний святвечір покладається за статутом одноденний строгий піст. Можна їсти тільки рослинну їжу з єлеєм. І сочиво (коливо) – пшениця з медом як символ Воскресіння Христового (зростаюча пшениця) і солодощі Царства Небесного (мед). Піст завершається після Літургії 19 грудня, в день Хрещення Господнього.

Тоді служиться (в цьому році) Літургія святителя Василія Великого, і після заамвонної молитви знову відбувається велике освячення води.

Час водохресного Святвечора, так само, як і час Різдвяного (в давнину це було одне свято), бажано провести в храмі, беручи участь у богослужіннях.

З вищесказаного можна помітити, що велике освячення у води вмонтовано в добове коло богослужінь. Воно відбувається до відпусту, тобто є невід’ємною частиною Служби. У саме ж свято Хрещення Господнього велике освячення води є продовженням Літургії, цієї найголовнішої церковної служби, в якій Бог, за словами святих отців, максимально близько з’єднується з людиною, де Господь являється людині, освячуючи її і в тому числі воду для неї і для світу. І потім освячена Богом вода з храму виливається в світ: джерела водні, житла і т. ін. Тому це свято називається ще Просвітництво. Христос за допомогою води просвіщає весь світ.

Тому якщо людина жадає святої води, не згадуючи про Христа, то в цьому є щось язичницьке. Християнин – це та людина, яка центром свого життя бачить Христа і йде до Нього щодня. Можливо, падає, але встає і йде.

Тому на питання: як правильно святкувати Хрещення Господнє, хочеться відповісти гранично просто: замість того, щоб з ранку 19 січня мчати в ополонку, в лазню, до шашлику і горілки, потрібно поспішити до Господа нашого Ісуса Христа на Божественну літургію, з причастям Тіла і Крові Христових, і за великою агіасмою на порятунок душі і на здоров’я тіла. Будемо пам’ятати, дорогі брати і сестри, що ми не язичники, а християни.

Джерело

Вас може зацікавити

Митр. Антоній (Паканич) розповідає, як правильно зустріти Новий рік

Редактор Головний

26 лютого 2023 року – календар з повчанням

Редактор Головний

Предстоятель УПЦ пояснив, як формується істинна віра

Редактор Головний