5 прикладів з життя звичайних людей.
Христос, залишений усіма, страждаючи на Хресті, сказав Своєму Отцю: «Отче! прости їм, бо не знають, що роблять». Образ цього прощення кожен християнин носить на своїх грудях: хто на срібному ланцюжку, хто на звичайній мотузці. Святі, наслідуючи Христу, прощали зради, глузування, презирство. Але не завжди робили це легко. Бувало навіть, що святий прощав, але не знаходив в собі сили забути про пережиті муки і несправедливості.
Свята Моніка (331-387)
Все життя вона прощала зради свого чоловіка, мудро влаштовуючи сімейне благополуччя. Вона слізно вимолювала у Бога свого сина, бажаючи бачити його християнином, закриваючи очі на його непокірність і норовливість. І подвиг її прощення не залишився без нагороди.
Вона померла на руках свого сина, блаженного Августина, коли він тільки-но прийняв Хрещення. І через багато років він напише у своїй знаменитій «Сповіді»: «Отже, я вже вірив, вірила моя мати і весь будинок, крім батька, який не здолав, проте, в мені уроків материнського благочестя і не втримав від віри в Христа, в якого сам ще не вірив. Мати постаралася, щоб батьком моїм був скоріше Ти, Господи, ніж він, і Ти допоміг їй взяти в цьому верх над чоловіком, якого вона, перевершуючи його, підпорядковувалася, бо і в цьому підпорядковувалася, звичайно, Тобі і Твоєму велінню».
Чоловік Святої Моніки, Патрицій, вихований в традиціях язичницької «моралі», не вважав за потрібне бути вірним своїй дружині. Він навіть не соромився ділитися з нею враженнями після чергової зради. Але дружина мовчала, кожен раз прощаючи свого чоловіка. Більш того: свята зуміла влаштувати сімейні відносини так, що в будинку завжди були мир і затишок. І запальний чоловік жодного разу за всю їх спільне життя не посмів підняти на неї руку.
Подруги Моніки, чиї суджені не відрізнялися галантністю і ввічливістю, часто приходили на зустріч до неї побиті: з синцями і подряпинами на обличчі. І кожен раз дивувалися, чому та завжди така радісна і ніколи не скаржиться, без єдиної подряпини при такому запальному чоловікові. Так свята повільно пом’якшувала його черстве серце, готуючи його до зустрічі з Христом.
Її син, Августин, влаштувавши собі прекрасну кар’єру завдяки проникливому і жвавому розумові, рано почав вести розгульне життя. Молодий вчений в пошуках істини примикав до різних релігійних і філософських течій. Складно уявити, як страждало серце віруючої матері, коли вона бачила свого сина послідовником то однієї, то іншої новомодної секти. Він не хотів бути християнином, і мати терпіла, молилася і прощала його непокірність. День за днем, довгі роки.
І велике прощення Моніки принесло свій плід: і чоловік, Патрицій, і улюблене чадо, Августин, стали християнами. Останньому судилося стати великим святим і богословом.
Преподобний Дула Єгипетський (III-IV століття)
Двадцять років він терпів і прощав глузування з боку братії монастиря. Святий був готовий навіть терпіти тортури і позбутися рук – тільки б і далі прощати і не судити.
Точні роки життя преподобного Дули Єгипетського невідомі. Він прийняв постриг в одному з монастирів в Єгипті. Від природи святий був людиною сором’язливою і лагідною. Його мовчазне незлобство дратувало інших насельників монастиря. Довгі роки вони знущалися над ним, а він мовчав і прощав. Не варто дивуватися такій поведінці ченців: древній монастир не був місцем скупчення праведників, гріх проникав і сюди.
Одного разу з монастирського храму пропали дорогі церковні посудини, необхідні для звершення Літургії. Стали шукати злодія. Деякі ченці відразу почали показувати пальцем на мовчазного Дулу. Хто ще міг це зробити, на їхню думку? Тільки той, хто і так викликає відторгнення і неприязнь… Святий спочатку спробував сказати, що це не він, але його ніхто не слухав. І тоді Дула змирився, сказавши: «Вибачте, отці святі, мене, грішного». Це «визнання» було небезпечним для Дули, адже вкрадене так і не знайшли.
З Дули знімають чернечий одяг, дають натомість простий мирський і ведуть на суд в сусіднє місто. Тут у нього намагаються дізнатися, куди він сховав церковні посудини, але невинний чернець не міг вказати це місце.
Його починають катувати згідно з тодішнім законом. Результат той же. Тоді світський суд «за вчинене святотатство і злодійство» засудив святого до відсікання обох рук. Дулу повели до місця страти. І тут сталося те, чого ніхто не очікував. Справжній злочинець, який спостерігав за муками і вироком святого, був настільки вражений, що совість його не витримала і він публічно в усьому зізнався. Слідом заговорила совість і самих ченців. Вони кинулися до Дулі, просячи у нього пробачення за заподіяні кривди, за муки, що йому довелося перенести на суді. Але преподобний тільки дякував їм за радість страждати безвинно, за можливість наслідувати Христа.
Він помер через три дні в своїй келії, під час колінопреклонної молитви.
Мучениця велика княгиня Єлизавета Феодорівна (1864-1918)
4 лютого 1905 року поблизу Миколаївської вежі Кремля пролунав вибух. То була бомба, кинута в карету, де в цей час перебував Сергій Олександрович, чоловік Єлизавети Феодорівни. Великий князь загинув на місці. Вбивцю, Івана Каляєва, схопили. Через три дні вдова прийшла до нього в тюремну камеру і пробачила його від імені свого чоловіка.
Принцеса Гессен-Дармштадтська, Єлизавета Феодорівна, 15 червня 1884 року одружилася з великим князем Сергієм Олександровичем (братом імператора Олександра III). Вони прожили в любові та злагоді 19 щасливих років. Князь Костянтин Костянтинович, родич і близький друг Сергія Олександровича, згадував: «Він розповідав мені про свою дружину, захоплювався нею, хвалив її. Він щогодини дякує Богові за своє щастя». Але епоха смути, що настала в імперії на початку XX століття, розлучила їх.
Відвідавши ув’язненого Каляєва, Єлизавета Феодорівна залишила йому Євангеліє. Більш того: вона клопотала перед імператором про його помилування, усвідомлюючи складність політичної ситуації в країні. Велика княгиня сподівалася, що виявлення милосердя з боку влади пом’якшить серця терористів і революціонерів.
Однак Микола II відмовив у її проханні. Згодом Єлизавета Феодорівна надавала фінансову допомогу родині страченого.
Цим подвигом великого прощення почався її чернечий шлях, який обірвався в 1918 році мученицькою кончиною.
Святитель Тихон (1865-1925)
Проти нього була вся державна система. Він робив все заради порятунку Церкви. Його зрадили найближчі друзі і сподвижники, як тільки він опинився в ув’язненні. Проте тих, хто згодом схаменувся і розкаявся, він прощав і прагнув повернути назад в лоно Церкви.
Святитель Тихон став Патріархом Московським і всієї Русі в похмуру для країни епоху: тільки-тільки відгриміли дві революції. Старі імперські порядки впали. Суспільство стояло на порозі громадянської війни. Нова державна верхівка вибрала антирелігійний курс, разом з яким почалися гоніння та утиски християн, перші розстріли. З самого початку Патріарх прекрасно розумів, що на нього чекають тільки скорботи і важкий тягар відповідальності в таку безвихідну пору.
У день свого обрання на Патріарший престол він сказав: «Ваша звістка про обрання мене в Патріархи є для мене тим сувоєм, на якому було написано: Плач, і стогін, і горе, і тим сувоєм, який мав з’їсти пророк Ієзекиль (див. Єз 2 : 10; 3: 1.). Скільки і мені доведеться ковтати сліз і стогонів у майбутньому патріаршому служінні».
Перші ж його публічні звернення із засудженням безчинств і терору визначили розрив між Патріархом і владою. Фактично святитель Тихон був оголошений персоною нон грата.
Стараннями більшовиків в Церкві було створено штучний розкольницький рух «Жива Церква», що своєю головною метою поставив «модернізацію». Вони виступили проти Патріарха, підтримуючи владу, включаючи вилучення храмів в свою користь і арешти так званих тихонівців.
Почалася церковна смута. 5 травня 1922 року Патріарх був заарештований і після суду ізольований на території Донського монастиря.
У період ув’язнення святого багато єпископів і священиків відступили від Церкви під натиском зовнішніх обставин і приєдналися до обновленців. Серед них були близькі друзі і сподвижники Патріарха. До кінця 1922 року дві третини з тридцяти тисяч діючих храмів в Росії перейшли в руки до розкольників. Однак переважна кількість віруючих не підтримало розкол. Більшовики, усвідомивши, що обновленська авантюра провалилася, звільнили святителя Тихона після року ув’язнення.
Знову Патріарх почав звершувати богослужіння в храмах Москви, куди стікалися величезні натовпи прочан. І потекли єпископи і священики, що зрадили Тихона, в його скромну келію. Святитель чинив мудро: він не відштовхував нещасних, але вимагав, щоб їх покаяння було публічним.
Примітний випадок покаяння митрополита Володимирського і Шуйського Сергія, блискучого богослова, чиїми «турботами» багато хто з духовенства покинув Церкву. Стоїть він у звичайному одязі на амвоні (підняття біля іконостасу) перед Патріархом. Храм заповнений віруючими. Голос митрополита від хвилювання тремтить – просить вибачення, низько кланяється. Святіший повертає йому знаки єпископського сану: білий клобук, панагію з хрестом, мантію, посох. Святитель Тихон, який дивився спочатку на владику Сергія зі скорботою, починає посміхатися і з лагідною жартівливістю каже: «І ти, старий, від мене відколовся». І тут вони обидва не витримали. Обнялися і гірко заплакали.
Святитель Лука (Войно-Ясенецький) (1877-1961)
Довгих 11 років цю людину ні за що, за його власними словами, протягали різними засланнями і тюрмами. Його катували в застінках Луб’янки. Святого намагалися зламати, змусивши відректися від віри. Але не змогли. «Я полюбив страждання», – скаже згодом святитель Лука (Войно-Ясенецький).
У миру Валентин Феліксович був блискучим хірургом, який зробив кілька важливих медичних відкриттів. Після революції, в умовах нової атеїстичної реальності, професор категорично відмовився мовчати про свою віру. Більш того: він прийняв сан єпископа. З тих пір його почали цькувати.
В епоху терору 1930-х років святитель Лука переніс камери Луб’янки з допитами, тортурами і постійним приниженням людської гідності. Тричі він побував в суворих північних краях Росії. Найважчим випробуванням для нього стало заслання на береги Північного Льодовитого океану. Найважчі кліматичні умови, існування в хаті, де замість «других рам були зовні приморожені пласкі крижини», а «щілини в вікнах не були нічим заклеєні <…> в зовнішньому куті місцями видно крізь велику щілину денне світло». Але єпископ вижив. При цьому святитель всюди, де це було можливо, продовжував надавав медичну і пастирську допомогу. А потім почалася війна: руки прекрасного хірурга виявилися потрібні тисячам поранених солдатів. У цей період святий робить кілька важливих наукових публікацій, в яких демонструє свої відкриття в області гнійної хірургії – особливо затребуваної в умовах польової медицини.
Після закінчення війни засланець професор і єпископ Лука Войно-Ясенецький був нарешті особливо відзначений «за доблесну працю у Великій Вітчизняній війні». Після вручення нагороди святий виступив з традиційною промовою: «Я повернув життя і здоров’я сотням, а може, і тисячам поранених і напевно допоміг би ще багатьом, якби ви не схопили мене ні за що ні про що і не тягали б одинадцять років по острогах і засланнях. Ось скільки часу втрачено і скільки людей не врятовано аж ніяк не з моєї вини».
Страшне гробове мовчання повисло після цих слів у залі. Нещасний голова зборів став говорити про те, що треба, мовляв, минуле забути і впевнено крокувати до світлого майбутнього. «Ну, вже ні, вибачте, не забуду ніколи!» – відрізав святитель Лука.
***
«Отче! прости їм, бо не знають, що роблять». У публічній ситуації, перед лицем своїх ідейних ворогів, святитель Лука нібито по-своєму повторює ці слова. Він міг би врятувати більше людей, але державна система терору внесла свої корективи. Люди не знали, що вони творили. Чи міг святий, нехай навіть «обласканий» нагородами і почестями, чесно, просто так з цим змиритися, забути все те, що він витримав?
Прощаючи людей, він не зміг виправдати систему, влаштування якої множило в світі зло і страждання безневинних.
Фома, переклад Галини Бут