5.6 C
Lutsk
П’ятниця, 19 Квітень, 2024
Всі новини Публікації

ВАСИЛІЙ ВЕЛИКИЙ: ПРАВИЛА ОСВІЧЕНОСТІ ТА ЕРУДИЦІЇ СВЯТИТЕЛЯ

Найкраще із сім’ї, за знаннями треба гнатися, а оточення ретельно обирати. І це ще не все.

Все найкраще – із сім’ї

Важко сперечатися із цим правилом. Адже фундамент особи закладається саме батьками, з якими дитина проводить майже весь свій час і на яких протягом всього часу дивиться. А оскільки в дитинстві вона вбирає все як губка, то це благодатний час для того, щоб уже зараз задати їй правильні орієнтири по житті.

Василій Великий ріс у сім’ї християнських подвижників – і це не фігура мовлення. З десяти братів і сестер, крім нього, ще четверо були канонізовані Церквою. А любов до знань і саморозвитку, безсумнівно, заклала бабуся Макріна, яка зберегла в пам’яті передання про Григорія Чудотворця, кападокійського святого. Початкову свою освіту Василь отримав під чуйним керівництвом батька, після чого був відправлений навчатися у Афіни.

Гоніться за знаннями

Якщо щось робити – краще це робити добре. Загальноосвітні предмети потрібні не менше, ніж спеціальні предмети. Минуть роки, і ви сумуватимете, що пропускали чи не надавали значення парам з філософії чи природознавства, а час уже втрачений, і надолужувати його важко… Беріть приклад зі святого Василія: він прагнув вивчати кожен предмет як основний.

«Кожну науку він вивчив до такої досконалості, ніби не вчився нічого іншого», – писали про нього сучасники. Він був чудовим філософом, філологом, оратором, юристом, природознавцем, який мав глибокі знання в астрономії, математиці та медицині. При тому, що основною сферою знання Василія, звичайно, було православне богослов’я.

Королів робить свита

А людину – її оточення. Ми не завжди можемо і в деяких ситуаціях не маємо закриватися від людей, які стають для нас токсичними, а спілкування з ними є некорисним. Але ми можемо вибирати собі професійне коло спілкування, друзів, проповідників… У наші дні доступні книги, аудіозаписи та численні відео з по-справжньому розумними, освіченими та цікавими людьми. Регулярне звернення до них – це також форма спілкування.

З ким спілкувався та дружив Василій Великий? В Афінах це були найкращі викладачі університету. А дружив він… із Григорієм Богословом. Як кажуть, коментарі зайві.

Діліться знаннями

Є таке правило: щоб краще засвоїти матеріал або побачити його глибше варто про нього спробувати розповідати перед аудиторією. Недарма нас у школі просять переказати якийсь твір чи дати усну відповідь – це робиться для того, щоб ми краще засвоїли матеріал. Тому варто розмовляти із членами сім’ї, друзями знайомими про те, що вам цікаво. Цікаво буде і ним, а вам користь у освоєнні.

357 року Василь Великий викладав риторику в Кесарії. Ставши єпископом, він, звичайно ж, говорив з амвона проповіді.

Поєднуйте почергово розумову діяльність із фізичною працею

Фізична активність розганяє кров, допомагає переключитися, дає заряд енергії та підвищує тонус. Все це сприяє покращенню діяльності мозку. Як наслідок, стає чудовою підмогою у фізичній праці.

Василій Великий не ходив до фітнес-центру, але реалії його часу того й не вимагали – фізичного навантаження вистачало. Коли він пішов у пустелю, то зіткнувся з необхідністю виживати у диких умовах. Згідно з житієм святого, разом із Григорієм Богословом «він обтесував каміння, садив і поливав дерева, возив тяжкості. Від великої праці мозолі не сходили з їхніх рук». Так жив майбутній учитель Церкви. Очевидно, і фізичне навантаження зіграло лише у плюс при написанні знаменитих трактатів.

Моліться

Без взаємодії з Богом важко уявити по-справжньому насичене, повне життя. Господь допомагає нам розкрити наші таланти, реалізувати закладений у нас потенціал. На шляху до здобуття знань необхідно осяяти себе молитвою. Результати не змусять чекати.

Коментувати молитовне життя Василя Великого зайве. Варто сказати, що йому належить один із прийнятих сьогодні в Церкві чинів Божественної Літургії. Це – до питання про те, наскільки людина була занурена в молитву і як життя з нею пліч-о-пліч вплинуло на діяльність самого святителя.

Володимир Басенков

Джерело

Вас може зацікавити

Прп. Єфрем Сирін – про молитву, піст і справи милосердя

Редактор Головний

Єпископ Афанасій взяв участь у всенічній напередодні дня вшанування Зимненської ікони Божої Матері

Редактор Головний

Архієпископ Нафанаїл взяв участь у святкуваннях з нагоди Похвали Божої Матері в Почаївській лаврі

Редактор Головний