13.5 C
Lutsk
Четвер, 13 Червень, 2024
Всі новини УПЦ

Уявлення Фанару про свій особливий статус – першопричина кризи в Світовому Православ’ї, – Блаженніший Митрополит Онуфрій

Тільки шляхом скликання зібрань Предстоятелів Помісних Церков, а можливо і Всеправославного Собору, можна знайти вихід з важкої кризи, яка поставила Світове Православ’я на межу розколу.

У Православній Церкві її соборний устрій опинився під загрозою. Саме уявлення Константинопольської Церкви про свій особливий статус та небажання виносити болючі питання церковного життя на соборне обговорення є першопричиною важкої кризи. Про це Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Онуфрій сказав у вітальному слові до учасників Міжнародної конференції «Соборність Церкви: богословські, канонічні та історичні виміри» 11 листопада 2021 року.

Блаженніший владика нагадав, що соборний устрій Церкви – одна з основ православної еклезіології, і з апостольських часів всі суперечки, які виникали в Церкві, вирішувалися саме соборно.

«Постанови Соборів – це той фундамент, на якому міцно стоїть Церква. І, навпаки, коли в ній завмирає соборний дух, це тягне за собою занепад і в інших сферах церковного життя», – зазначив він.

«Збереження та захист соборного устрою Церкви завжди були важливими завданнями церковної спільноти. Вкрай показово, що ті, хто боровся проти Церкви або хотів її підкорити своїй владі, перш за все, намагалися обмежити її свободу в скликанні та проведенні Соборів», – сказав Предстоятель.

Його Блаженство нагадав, що з перших століть існування Церкви в ній обговорювалося питання про співвідношення особистої першості та соборного принципу управління і додав, що одна з головних загроз, яка майже завжди переслідувала соборний устрій Церкви, – це спроби підняти авторитет окремих ієрархів над авторитетом Соборів.

«Саме цим шляхом пішов католицизм, встановивши папську першість у Вселенській Церкві. Однак на Сході ніколи не погоджувалися визнати примат будь-якого архієрея над церковними Соборами. Для східного богослов’я пріоритет церковних Соборів був завжди незаперечним», – йдеться у слові Архіпастиря.

«На жаль, сьогодні ми бачимо, що й у Православній Церкві її соборний устрій опинився під загрозою. Константинопольський патріархат усе голосніше говорить про свої особливі права та намагається одноосібно вирішувати найважливіші питання церковного життя. Сáме уявлення Константинопольської Церкви про свій особливий статус є першопричиною тієї важкої кризи, в якій сьогодні опинилося усе Світове Православ’я.

Нас сьогодні найбільше турбує те, що Константинопольський патріархат відмовляється виносити болючі питання церковного життя на соборне обговорення. Адже очевидно, що тільки шляхом скликання зібрань Предстоятелів Помісних Церков, а можливо і Всеправославного Собору, можна знайти вихід з важкої кризи, яка поставила Світове Православ’я на межу розколу», – підкреслив Блаженніший Митрополит Онуфрій.

Вас може зацікавити

“Друга Пасха” Свято-Миколаївського храму селища Локачі

Редактор Головний

Архіпастир звершив всенічну напередодні Неділі 18-ої після П’ятидесятниці

Редактор Головний

Архієпископ Нафанаїл звершив всенічне бдіння напередодні 5-ої Неділі після Пасхи, дня пам’яті свт. і чудотворця Миколая

Редактор Головний