Часто чую в храмі – «Такий Промисел Божий про те…», «Такий Промисел Божий про це…». А що таке Промисел Божий?
Юлія Ворона
Відповідає протоієрей Володимир Долгих:
– Провидіння (промисел Божий, або промисл Божий, грец. πρόνοια, лат. Providentia) – це дія Бога, спрямована до найбільшого блага творіння взагалі, людини і людства в особливості.
Після творіння участь Бога в житті світу не припинилася. Його подальша турбота стала закономірним наслідком Його Премудрості і Благості. Ось, наприклад, преподобний Іоанн Дамаскін пише про це так: «Один тільки Бог за природою благий і мудрий. І, як благий, Він промишляє, бо хто не промишляє, той не благий. Бо і люди, і нерозумні тварини в природі дбають про своїх дітей, і хто не дбає, той осуджується. А як мудрий, Він піклується про суще найкращим чином».
У розмові про Божий Промисел дуже важливо пам’ятати про згадані властивості Господа, з яких випливає один важливий висновок: Бог завжди знає, що краще Його творінню, завжди бажає і робить все, щоб до цього Своє творіння привести. Згадаймо слова пророка Ісаї, де він говорить від імені Бога: «Бо ваші думки не Мої це думки, а дороги Мої то не ваші дороги, говорить Господь. Бо наскільки небо вище за землю, настільки вищі дороги Мої за ваші дороги, а думки Мої за ваші думки» (Іс. 55, 8-9).
Традиційно Промисел поділяють на загальний і приватний. Узагальнено кажучи, загальний відноситься до всього світу або окремих його частин, а приватний – до окремих особистостей. Щодо створених розумних істот Бог ще і промишляє, не порушуючи їхньої вільної волі.
Тема Божого Промислу досить велика й сказати про неї в декількох реченнях вкрай складно, тому краще всього звернутися до підручників з догматичного богослов’я, благо в мережі їх достатньо.
А наостанок наведемо класичне визначення, дане в православному катехізисі: «Промисел Божий є невпинна дія Всемогутності, Премудрості і Благості Божої, якими Бог зберігає буття і сили тварі, направляючи їх до благих цілей, всякому добру допомагає, а виникле через віддалення від добра зло карає або виправляє і звертає до добрих наслідків».