16.9 C
Lutsk
Середа, 22 Травень, 2024
Запитання священнику

Що таке Промисел Божий?

Часто чую в храмі – «Такий Промисел Божий про те…», «Такий Промисел Божий про це…». А що таке Промисел Божий?

Юлія Ворона

Відповідає протоієрей Володимир Долгих:

– Провидіння (промисел Божий, або промисл Божий, грец. πρόνοια, лат. Providentia) – це дія Бога, спрямована до найбільшого блага творіння взагалі, людини і людства в особливості.

Після творіння участь Бога в житті світу не припинилася. Його подальша турбота стала закономірним наслідком Його Премудрості і Благості. Ось, наприклад, преподобний Іоанн Дамаскін пише про це так: «Один тільки Бог за природою благий і мудрий. І, як благий, Він промишляє, бо хто не промишляє, той не благий. Бо і люди, і нерозумні тварини в природі дбають про своїх дітей, і хто не дбає, той осуджується. А як мудрий, Він піклується про суще найкращим чином».

У розмові про Божий Промисел дуже важливо пам’ятати про згадані властивості Господа, з яких випливає один важливий висновок: Бог завжди знає, що краще Його творінню, завжди бажає і робить все, щоб до цього Своє творіння привести. Згадаймо слова пророка Ісаї, де він говорить від імені Бога: «Бо ваші думки не Мої це думки, а дороги Мої то не ваші дороги, говорить Господь. Бо наскільки небо вище за землю, настільки вищі дороги Мої за ваші дороги, а думки Мої за ваші думки» (Іс. 55, 8-9).

Традиційно Промисел поділяють на загальний і приватний. Узагальнено кажучи, загальний відноситься до всього світу або окремих його частин, а приватний – до окремих особистостей. Щодо створених розумних істот Бог ще і промишляє, не порушуючи їхньої вільної волі.

Тема Божого Промислу досить велика й сказати про неї в декількох реченнях вкрай складно, тому краще всього звернутися до підручників з догматичного богослов’я, благо в мережі їх достатньо.

А наостанок наведемо класичне визначення, дане в православному катехізисі: «Промисел Божий є невпинна дія Всемогутності, Премудрості і Благості Божої, якими Бог зберігає буття і сили тварі, направляючи їх до благих цілей, всякому добру допомагає, а виникле через віддалення від добра зло карає або виправляє і звертає до добрих наслідків».

Джерело

Вас може зацікавити

Які професії заборонено поєднувати зі священним саном?

Редактор Головний

Чи можна хворій людині не дотримуватися посту?

Редактор Головний

Що таке епітимія?

Редактор Головний