23.3 C
Lutsk
Четвер, 11 Серпень, 2022
Всі новини Проповіді Публікації

Проповідь у неділю третю після П’ятидесятниці

«…не кажіть: що нам їсти? чи що пити?

або: у що одягтися»  (Мф.6:31)

Дорогі во Христі браття і сестри! Господь через сторінки святого євангелія навчає нас вічним цінностям, які важливі для душі і Царства Небесного.

Господь говорить про те, що людина в земному житті втрачає орієнтири: забуває чи не розуміє, що є головне і що другорядне; що важливе, а що суєтне і не потребує уваги. Тому ми чуємо призов: «спершу шукайте Царства Божого» (Мф.6:33), «не піклуйтеся про завтрашній день» (Мф.6:34), «про одяг чого піклуєтесь» (Мф.6:28), чи «що їсти, чи що пити» (Мф.6:31).

Спаситель каже, що «не можете служити Богові і мамоні» (Мф.6:24). Мамона у древніх сирійців – це бог багатства. Язичники поклонялися ідолові і просили матеріальних благ. Тому це не просто бажання земного, а цілий культ поклоніння, де людина просить, продає себе за матеріальне і очікує від ідола виконання прохань і примноження.

Тому, якщо людина служить лише багатству і поклоняється матеріальному, вона губить свою душу. Святитель Іоан Златоуст це місце із євангеліє тлумачить і каже, що можна бути багатим, але не служити ідолу, можна матеріальне використовувати на милосердя і додає, що багатство робить нас полоненими, рабами і помрачає нам розум (Бесіда 21, пояснення 6:24).

Ми розуміємо, що гроші – це папір, золото, срібло – лише метал, але якщо людина ціллю життя ставить лише збагачення і її розум та серце бачить лише багатство, то вона – раб гріха. Матеріальні цінності не зло, зло – те, як ми ставимося до земного.

І далі Господь вказує нам свій промисел про нас, що Його турбота і любов до нас безцінні, бо Христос турбується навіть про природу. «Погляньте на птахів небесних: вони не сіють, не жнуть і не збирають в житниці; і Отець ваш Небесний годує їх. Чи ви ж не багато кращі за них?» (Мф.6:26). «Подивіться на лілії польові» (Мф.6:28). Цими словами Господь показує турботу про весь світ і тим більше про людину.

Церква знає багатьох людей святих, які були багаті, але їхнє матеріальне послужило їм на спасіння. Царі, князі будували храми, монастирі, лікарні і жертвували на діла милосердя.

Такі святі як великомученик Георгій Побідоносець, великомученик  Пантелеймон і багато інших святих роздавали повністю своє майно. Приклад Волинського святого князя Ніколи Святоші, який будучи людиною не бідною, знатною, допомагав та жертвував свої багатства, а в кінці вирішив піти в монастир і жив простим ченцем у бідності і простоті. Це живе свідчення того, що матеріальне допомогло людині знайти спасіння.

Тому бідність чи збагачення не спасають людину і її душу, а життя в Бозі і виконання тих заповідей, які залишив нам Господь. І бідний не повинен спокуситися багатством ближнього, а багатий повинен служити від достатку свого. Але ніщо не повинно стати на заваді спасіння душі.

Тому дорогі брати і сестри, дай Боже все наше життя служити Богові, любити і виявляти старанність і знайти Царство Небесне. Амінь.

Прот. Георгій Віхоть,

клірик кафедрального собору

Всіх Святих землі Волинської 

(Луцький кафедральний округ)

Вас може зацікавити

НАВІЩО СТАВИТИ СВІЧКИ ПЕРЕД ІКОНАМИ?

Редактор Головний

Без батька залишилося четверо дітей: На Маневиччині попрощалися із загиблим Захисником

Редактор Головний

Священники єпархії звершили панахиду за жертвами Голодомору. ФОТО

Редактор Головний